Ako sa správne rozhodnúť?

Ako sa správne rozhodnúť?
Ako sa správne rozhodnúť? / Foto: Pexels

Florence Chadwicková bola prvou ženou, ktorá preplávala kanál La Manche. Neskôr sa pokúsila plávať z Catalina Island na pobrežie Kalifornie. Voda bola studená a situáciu zhoršovala aj hustá hmla. Po 15 hodinách kilometer od cieľa to vzdala. Neskôr novinárom povedala, keby bola videla zem, že by to dokázala. Po nejakej dobe sa o to pokúsila znova. Opäť bola hmla, ale ona si počas plávania stále pripomínala, že zem je tam aj keď ju nevidí. Druhý pokus jej vyšiel. Doplávala do cieľa, ba dokonca prekonala svetový rekord.


Koľkokrát sme sa aj my ocitli v podobnej situácii, že náš cieľ bol nedohľadne? Začal sa nám strácať pred očami a my sme nerozhodne stáli na rázcestí. Kvôli neistote sme nevedeli, ktorou cestou sa vydať ďalej. Zrazu sme nevideli záchytný bod, ktorý by sme mohli uchopiť pevnou dlaňou. Cieľ je ako kompas. Musí byť však pevný a neochvejný. Ak mu podriadime všetky naše kroky a rozhodnutia, musia byť ukotvené v správnom prístave, ktorý nám bude dávať silu a nádej i v čase, keď budeme mať dojem, že cieľ v diaľke nevidno alebo sa začína strácať. V jeho rukách sa cítime silní aj v búrkach, lebo vieme, že po každej vyjde slnko a nová nádej.
Ak sa chceme plaviť životom dobre, nestačí veslovať pravidelne a rýchlo. Dôležité je aj vedieť, že sa plavíme správnym smerom. Len s hlbokým presvedčením, že kráčame správnou cestou, dokážeme ísť odhodlane za svojimi snami, stávame sa sami sebou a nenecháme sebou manipulovať.

 

Každý človek sa však dostáva občas do situácií, že sa nevie rozhodnúť, trápi sa a hľadá správnu voľbu. Niektorí psychológovia hovoria, že neexistuje dobré a zlé rozhodnutie. Len každá zvolená cesta je iná. Potrebné je však nájsť takú, po ktorej chceme kráčať najviac.

Keď je túžob viacej a človek sa naozaj nevie rozhodnúť, môže použiť napríklad metódu, ktorú rozpracoval americký kouč Samuel McCree.

V čom spočíva jej podstata?

 

1. Vezmite si kúsok papiera a adresujte ho sami sebe

Skúste si predstaviť, že ste sa pre jedno z dvoch riešení rozhodli. Premyslite si a predstavujte si, čo by sa vo vašom reálnom živote zmenilo, čo by to pre vás znamenalo, ako by sa v priebehu 6 mesiacov začal meniť váš život. Všetko, čo vám v mysli napadne, si podrobne zapíšte. Urobte si čas a detailne si napíšte, ako to bude vo vašom živote nasledujúci polrok vyzerať. Predstavujte si, ako keby ste z budúcnosti písali list sami sebe. Uveďte všetky plusy a mínusy tejto zmeny. Napíšte si, s kým sa budete stretávať, čím sa budete zaoberať, kde budete bývať. Potom prejdite k emocionálnej časti. Napíšte pravdivo, ako sa máte, ako sa cítite. Ste spokojní s tým, ako ste sa rozhodli? Hnevá vás niečo? Čo vám robí najväčšiu radosť? Potom papier odložte na nejaké miesto, na ktoré stále nevidíte.

 

2. Vezmite si ďalší papier

Neskôr napíšte podobný list, ale opíšte v ňom situáciu, pri ktorej ste si zvolili druhú voľbu, ako keby ste si vybrali druhú ponúkanú variantu života. Snažte sa byť opäť veľmi podrobní. A aj tento  papier odložte.

 

3. O niekoľko dní si obidva listy prečítajte

Čo pri čítaní obidvoch listov cítite? Ešte stále majú pre vás obidve voľby rovnakú príťažlivosť a rovnaký  význam?

Možno sa nebudete vedieť rozhodnúť ani po absolvovaní tejto metódy, ale človek nikdy nevie. Možno pomôže práve vám. Veľmi dôležité je všetko podrobne opísať. Pri čítaní listov po určitej dobe budú na vás pôsobiť tak, ako by ich písal sekto iný. Uvidíte tak svoju perspektívu z určitého odstupu, precítite emócie človeka z budúcnosti a podvedome pochopíte, ktorá z dvoch ciest vás v skutečnosti láka, ktorá budúcnosť je plná pochybností a ktorá nie. Pocítite, čo si z hĺbky duše prajete.

Leto je aj ideálnym časom, kedy si môžete vyčistiť zákutia vašej duše. Dôkladné upratovanie v sebe vie priniesť do života pokoj, nové túžby, nové nápady či novú silu. Ide len o to, ako sa správne rozhodnúť.

 


Zdroj: unexecutive.com
Čítajte viac o téme: Rozhodovanie
Zdieľať na facebooku