10 signálov, ktoré potvrdzujú, že žijete zmysluplný život

Každý človek túži  žiť šťastný a zmysluplný život. Niekomu k tomu  stačí málo, iní k takémuto pocitu potrebujú veľa.
Každý človek túži žiť šťastný a zmysluplný život. Niekomu k tomu stačí málo, iní k takémuto pocitu potrebujú veľa. / Foto: Pexels

Každý človek túži  žiť šťastný a zmysluplný život. Niekomu k tomu  stačí málo, iní k takémuto pocitu potrebujú veľa. Našťastie existujú signály, ktoré naznačujú, že človek žije zmysluplný  život a možno si to ani neuvedomuje. 

 

Zmysel života je pojem, ktorý do modernej medicíny, psychológie a psychoterapie zaviedol známy psychiater Viktor Emil Frankl, ktorý prežil koncentračný tábor a napísal o tomto utrpení knihu A predsa povedať životu áno. Táto veta sa tiež stala základom jeho vlastného prístupu k ľudským problémom.

Keď hovoríme o zmysluplnosti ľudskej činnosti, máme na mysli určitý cieľ a účel toho, čo sa deje. To, čo smeruje k tomuto cieľu, je zmysluplné. Má teda zmysel to robiť. To, čo k tomuto cieľu nesmeruje, prípadne to bráni tomu, aby sa človek k vytýčenému cieľu dostal, to je potom nezmyselné. Odborníci sa zhodujú na tom, že mať zmysel života je dôležité. S jeho stratou totiž prichádza duševný nepokoj, ktorý sa odráža na duševnom zdraví človeka. Rakúsky lekár a psychoterapeut Alfried Längle chápe zmysel ako niečo, čo dáva životu hodnotu.

 

Zmysluplne žiť podľa neho znamená:

  • plniť tú úlohu, ktorá pred nami práve stojí;
  • zmysel sa nedá dať, musí byť v živote rozpoznaný, nájdený;
  • ponuky zmyslu sú vo svete všade okolo nás;
  • zmysel je životný smer pre určité časové obdobie, kedy človek hľadá pre čo stojí za to žiť;
  • zmysel života sa mení s každou zmenou situácie, zmysluplný život vyžaduje pružnosť vo vnímaní hodnôt, otvorenosť človeka; často býva spontánne vycítený;
  • zmysel môže nájsť každý človek, rozpoznať mu ho pomôže svedomie.

Ak si nie ste istí, či žijete zmysluplný život, nájdite si chvíľu na zamyslenie  a možno nasledujúce znaky vám pomôžu objaviť pravdu.

 

1. Máte dosť toho, čo potrebujete

Zamyslite sa nad svojím životom a nad tým, či máte to, čo skutočne potrebujete na prežitie. Ak máte jedlo, čistú vodu na pitie a strechu nad hlavou, máte pre život základ, ktorý milióny ľudí na planéte Zem nemajú. Ďalej sa zamyslite nad svojím zdravím. Vaše životne dôležité orgány fungujú a sú neporušené? Ak áno, je to ďalšie požehnanie, ktoré ukazuje, že máte šancu na zdravý život. Možno si myslíte, že tieto veci sú minimálne a neznamenajú takmer nič pre zmysluplný život, ale opak je pravdou.  Mnoho ľudí tieto veci nemá, takže nestrácajte zo zreteľa tieto dary vo vašom živote. Myslite na túto skutočnosť vždy, keď prežívate ťažké chvíle a vždy budete mať za čo ďakovať a privolíte si tak pocit šťastia.

 

2. Máte okolo seba ľudí, ktorí si vás vážia a chcú si s vami vybudovať zmysluplný život

Keď sa cítite prázdni, nájdite si chvíľu na premýšľanie o všetkých ľuďoch, ktorým na vás záleží. Pomyslite si na tých, ktorých by to zasiahlo, keby ste zrazu už neboli súčasťou ich života. Nemyslite len na ľudí, ktorí vás hlboko milujú a dôverne poznajú. Mnoho iných ľudí na svete by bolo smutných z toho, že vás stratili. Títo ľudia sú tí, ktorí si vás vážia a poznajú vás v súvislosti s rôznymi činnosťami, ktoré robíte. Myslite na tých, ktorí rozpoznávajú váš hlas v telefóne alebo sa usmievajú, keď vás vidia. 

 

3. Máte svoje povinnosti a vďaka nim cítite naplnenie

Niekedy je ťažké považovať každodenné úlohy svojho života za zmysluplné, ale sú. Zdanlivo všedná realita každého dňa sa môže začať zdať nezmyselná, ak nemáte správne nastavenie mysle. Aj keď sa váš život nezhoduje s vašimi detskými predstavami, určite vykonávate množstvo činností, ktoré vášmu životu dávajú zmysel. Naplnenie pochádza z povinností, ktoré ovplyvňujú niekoho iného, ​​či už priamo alebo nepriamo. Myslite na ľudí, ktorých ovplyvníte dodržiavaním svojich každodenných záväzkov.

 

4. Obetovali ste sa  pre niekoho, na kom vám záleží

Možno ste sa museli vzdať sna, keď ste mali malé deti alebo ste sa museli z nejakých dôvodov vzdať  stáleho zamestnania. Alebo ste sa možno museli vzdať niečoho, lebo ste sa museli presťahovať so svojím partnerom na nové miesto. Čokoľvek nevyšlo tak, ako ste si vysnívali, pamätajte, že teraz je všetko v poriadku. Ak máte v živote ľudí, pre ktorých ste sa obetovali, tí vám určite priniesli do života veľa radosti. Obetovali ste sa preto, aby ste podporili šťastie, bezpečnosť a blaho niekoho, na kom vám záležalo. Je len otázkou času, kedy sa vám vaša dobrota vráti a možno ju práve teraz takéto situácie prežívate. Ak takýto pocit nemáte, je potrebné zmeniť myslenie. Musíte si viac uvedomovať, aké benefity vám obeta priniesla do života. Určite nejaké nájdete. Možno máte s ľuďmi fantastické vzťahy. Dokázali ste byť ohľaduplní k iným. Tento váš prístup o vás napovedá, že ste dobrý človek. Každé rozhodnutie, ktoré ste urobili, vás priviedlo k ľuďom a miestam, ktoré ste na svojej ceste zažili.

 

5. Uvedomujete si, že človek nemôže mať všetko pod kontrolou

Všetko sa nedá ovplyvniť. Nezaoberajte sa vecami, ktoré boli mimo vašej kontroly. Ak viete, že nemôžete veci zmeniť, neznižuje to zmysel vášho života. Svet totiž nie je dokonalý, nie vždy všetko vyjde. To, že veci nejdú podľa plánu, neznamenajú, že váš život nie je naplnený. Uvoľnite sa a nesústreďujte sa na  myšlienky súvisiace s tým, čo ste nemohli ovplyvniť.

 

6. Ak máte zmysluplný život, prijímate výzvy

Keď uznáte, že niečo pre vás nie je v poriadku, vtedy to treba  zmeniť. Niekedy sa možno bojíte ponoriť sa do problému a čeliť výzve. Ak však dokážete prijať výzvy a vidieť aj v ťažšej situácii to dobré, žijete zmysluplný život. Vďaka výzvam sa môžete naučiť robiť lepšie rozhodnutia v budúcnosti. Tieto skúsenosti prinášajú do vášho života zmysel, silu, perspektívu a múdrosť.

 

7. Snažíte sa vytvoriť zmysluplné rutiny

Rutiny zlepšujú vašu schopnosť robiť dobré rozhodnutia. Keď je pre vás niečo dôležité, vykonajte postupne kroky v tejto oblasti.  Keď dokážete každý deň robiť malé kroky, postupne môžete veľa vecí dosiahnuť. Zakaždým, keď splníte jeden z bodov vášho predsavzatia, zažijete šťastie, potešenie a spokojnosť. Keď sa budete každý deň snažiť, uvedomíte si, aký zmysel má váš život. Budovanie rutiny tiež poukazuje na zdravú rovnováhu medzi užívaním si života a robením zmysluplných vecí. Zmysluplný život je o práci aj na malých cieľoch, nie o čakaní na veľké chvíle.

 

8. Dokážete identifikovať zdroj svojich intenzívnych emócií a viete s nimi pracovať

Intenzívne emócie sú súčasťou života, vrátane negatívnych emócií. Identifikovanie týchto emócií ukazuje, že máte zmysluplný život. Keď sa vyhnete prehnanému premýšľaniu o týchto emóciách, pomôže vám to pochopiť základný problém. Potom môžete pracovať na náprave  potrebných vecí a situácií. To, že dokážete spracovať emócie tak, aby ste zostali viac-menej pokojní, naznačuje, že máte naplnený život.

 

9. Vážite si svoj čas

Najvzácnejšou komoditou na svete je čas a keďže ten plynie veľmi rýchlo, je dôležité vedieť, ako ho efektívne využívať. Neúspešní ľudia si necenia svoj čas. Sú všade, kdekoľvek a kedykoľvek, pretože im chýba schopnosť venovať svoj čas tomu, aby dosiahli svoje ciele. A rok čo rok robia nové sľuby, ktoré sa nikdy jednoducho neuskutočnia, pretože sa neobťažujú, aby venovali svoj čas na dosiahnutie svojich cieľov. Ak si ceníte svoj čas, pomáha vám to určiť si priority a čeliť problémom. Dokážete pracovať na splnení svojich cieľov a to vám prináša do života radosť a zmysluplnosť.

  1.  

10. Neporovnávate sa

Váš život nemusí vyzerať ako život niekoho iného, ​​aby mal zmysel. Tešte sa z ľudí a veci, ktoré pre vás znamenajú najviac a zamerajte sa na to, aby ste sa každý deň zlepšovali. A hlavne, neporovnávajte sa. Choďte sa za hlasom vášho srdca a robte to, čo vám prináša radosť. Každý človek je jedinečný, každý zmysel života nachádza v ničom inom. A keď budete vidieť, že  že sa v niečom zlepšujete, toto poznanie nám prinesie skutočnú vnútornú radosť a nadobudnete pocit, že váš život má zmysel. V takomto prípade ani porovnávanie, ani závisť  nemajú šancu sa rozvinúť.  Tadiaľto vedie cesta k tomu, aby sme zažili pocit spokojnosti samých so sebou. Vo chvíľach, keď cítite a vidíte svoj pokrok, máte šancu zažívate skutočné šťastie a zmysel života. Porovnávanie s inými nám tento pocit nikdy nemôže priniesť. Je dobré si predstaviť, kde ste boli pre desiatimi rokmi a kde ste teraz. Alebo je tiež dobré si pospomínať na svoje detské túžby. Možno budete prekvapení, koľko z tých detských túžob sa vám už dávno splnilo. 

 


Zdroje:
LÄNGLE, A.: Smysluplně žít
FRANKL, V. E.: Hľadanie zmyslu života. Napriek všetkému povedať životu áno
10 ways to know if you're living the life you deserve

Čítajte viac o téme: Šťastie, Nastavenie mysle
Zdieľať na facebooku