Tipy na cyklotrasy pre rodiny s deťmi: Východné Slovensko

Cyklotrasy na Východnom Slovensku.
Cyklotrasy na Východnom Slovensku. / Foto: Pexels

V predchádzajúcich dvoch článkoch sme sa venovali cyklotrasám na Západnom a cyklotrasám na Strednom Slovensku. Dnes si priblížime cyklotrasy na Východnom Slovensku. Táto časť Slovenska sa pýši nielen Vysokými Tatrami, známa je najmä Zemplínska Šírava, Palcmanská Maša či Pieninský národný park. Cyklotrasy môžete využiť ako program na víkendový výlet či rodinnú dovolenku.

 

1. Cyklotrasa Spišská Belá – Tatranská Kotlina

Asfaltová cesta spája dve podtatranské obce, a to obec Spišskú Belú a Tatranskú Kotlinu. Vedie popri hlavnej ceste, je vhodná aj pre menších cyklistov, nakoľko na trase nie je stúpanie, cyklochodník je vybavený prístreškami aj lavičkami, kde si deti môžu oddýchnuť. Je dlhá 9 kilometrov, vhodná aj pre korčuliarov. V Tatranskej Kotline môžete navštíviť napríklad Beliansku jaskyňu.

 

2. Hnilecká cyklomagistrála

Trasa prechádza cez 10 dediniek a 2 mestá. Začína v obci Dedinky, odkiaľ pokračuje do obce Mlynky – Hnilec – Hnilčík – Nálepkovo – Švedlár – Mníšek nad Hnilcom – Helcmanovce – Prakovce – Gelnica – Jaklovce – Margecany. Cyklotrasa vás povedie v okolí Palcmanskej Maše, ktorá ponúka nádherné výhľady či už na jej hladinu alebo na kopce, ktoré sa nachádzajú nad ňou. Cyklotrasa je dlhá 70 kilometrov, mierne náročná.

 

 

3. Cyklotrasa na Popradské pleso

Trasa začína na zastávke TEŽ Popradské pleso, sem sa môžete dostať zo Štrbského plesa na bicykli, alebo sa nechať zviesť. Cyklotrasa povedie po zimnej cestičke ku Popradskému plesu, od zastávky sa držíte modrej cykloznačky. Celá trasa je asfaltová, je dlhá 4 kilometre s miernym prevýšením.

 

 

4. Cyklotrasa okolo Litmanovej

Trasa začína v lyžiarskom stredisku Litmanová, kde sa dáte na žltú turistickú značku do sedla Rozdiel na slovensko-poľskej hranici. Hneď na začiatku vás čaká väčšie stúpanie po zvážnici. Ďalej trasa pokračuje po hrebeni až na Obidzu. Tu odbočíte vpravo na zelenú značku a pokračujete po hraničnom hrebeni. Cestou vás budú sprevádzať výhľady na Wielki Rogacz a Radziejowu. Čaká vás strmé stúpanie na Eliášovku, na ktorej stojí rozhľadňa. Pri nej sa napojíte na žltú značku, ktorá vás povedie dlhším zjazdom dole, avšak po ňom vás opäť čaká stúpanie na Medvedelicu. Pri rozcestníku Čierťaže odbočíte na modrú značku, ktorá vás zavedie na hlavnú cestu spájajúcu Starú Ľubovňu a Litmanovú. Trasa je dlhá 24 kilometrov, s pol kilometrovým prevýšením.

 

5. Cyklotrasa Tatranská Polianka – Sliezsky dom

 

Velické pleso pri Sliezskom dome./ Zdroj: Hanka Herinková

 

Začiatok trasy je v obci Tatranská Polianka, odkiaľ vedie modrá cyklotrasa priamo až na Sliezsky dom. Celá trasa je asfaltová, vhodná aj pre cestný bicykel. Je to druhé najvyššie miesto na Slovensku, kde sa môžete dostať s bicyklom, po asfaltovej ceste (prvá je Kráľova hoľa, tú sme spomínali v predchádzajúcom článku). Cyklotrasa je dlhá takmer 12 kilometrov, avšak s veľkým prevýšením.

 

6. Cyklotrasa okolo Juskovej Voli

Trasa začína v obci Juskova Voľa, v okrese Vranov nad Topľou. Od obecného úradu vedie žltá značka až ku križovatke U troch srncov, tu sa dáte na červenú značku a pokračujete do obce Zámutov, ktorá je konečnou zastávkou. V obci Zámutov sa môžete otočiť a pokračovať tou istou trasou naspäť, alebo pri rozcestníku U troch srncov vyskúšať DH (downhill) okruh okolo obce, ktorý vás zavedie späť k obecnému úradu. Ten sa však odporúča ísť na lepších bicykloch a je určený skúsenejším jazdcom. Trasa je dlhá cca 20 kilometrov, stúpanie je mierne, nie je určená pre cestné bicykle, nakoľko vedie lesnými cestičkami.

 

Tí, čo sa boja zjazdu alebo majú menšie deti môžu zvoliť inú trasu. Z obce Zámutov sa vydáte na smer do Vranova nad Topľou, avšak približne po jednom kilometri od konca obce odbočíte do lesa, kde na vás čaká cyklotrasa. Trasa vás dovedie k Vlčiemu potoku, obkrúžite celú obec a vrátite sa opäť tam, kde ste začali. V zime sa trasa využíva pre bežkárov.

 

7. Cyklotrasa Červený Kláštor

 

Zdroj: cyklopo.com

 

Trasa začína v Červenom Kláštore a popri rieke Dunajec vedie do obce Lesnica a späť. Je dlhá 19 kilometrov, avšak bez prevýšenia, takže je vhodná aj pre malé detičky. Cyklotrasa má štrkový povrch, neskôr sa mení na asfalt. Ak by ste si chceli trasu predĺžiť môžete z obce Lesnica pokračovať do poľského mesta Szczawnica a späť, trasa sa vám tak predĺži na 40 kilometrov.

 

8. Cyklotrasa Zemplínsky okruh

Trasa dlhá 174 kilometrov vám ponúka množstvo krásnych miest, okruh si môžete rozdeliť na niekoľko dní. Začína v meste Košice – Nižná Myšľa – Slanec – Kresaná skala – Izra – Čatorňa – Pusztafalu (Maďarsko) – Brezina – Kazimír – Koliba Luhyňa – Čerhov – Veľká Tŕňa – Malá Tŕňa – Černochov – Viničky – Klin nad Bodrogom – Tajba – Somotor – Zatín – Zatínsky luh – Veľké Kapušany – Michalovce – Zemplínska Šírava. Trasu však nemusíte absolvovať celú, môžete si vybrať jej ktorýkoľvek úsek. Po trase sú zaujímavé miesta, ako napríklad: Hrad Slanec, Klin nad Bodrogom – najnižší bod Slovenska (94 m.n.m.), Zemplínska šírava.

 

9. Cyklotrasa Zemplínske Hámre – Kolonické sedlo a späť

Trasa začína v obci Zemplínske Hámre, tu sa môžete zastaviť v múzeu, ktoré ponúka expozíciu „história baníctva a železiarstva vo Vihorlatských vrchoch“. Z obce sa vyberiete ku kameňolomu, kde sa nachádza turistické centrum, trasa zatiaľ vedie po asfaltovej ceste. Avšak po príchode do kameňolomu sa mení na štrkovú a vy sa vyberáte po žltej cykloznačke. Trasa mierne stúpa až ku rázcestí s menom „Pri umartom“, v preklade to znamená: „Pri mŕtvom“. Tu sa dávate na červenú cykloznačku, ktorá vedie po Karpatskej magistrále smerom na Šponáreň a Kolonické sedlo. Trasa je miestami nespevnená, je určená na horské bicykle, respektíve MTB. Ak sa na túto trasu vyberiete čakajú vás nádherné výhľady, príroda, ale aj stúpanie a klesanie na bicykli, čo dá zabrať. V Kolonickom sedle môžete navštíviť Park tmavej oblohy či observatórium. Cyklotrasa je dlhá 28 kilometrov, občas vás čaká väčšie stúpanie.

 

10. Čergovská cyklotrasa

Trasa začína v meste Bardejov, pokračuje do obce Kružlov, Krivé, Richvald, Hervatov a späť do Bardejova. Po ceste môžete vidieť niekoľko pamiatok, napríklad drevený rímskokatolícky kostol Sv. Františka z Asisi, pochádza z roku 1500, je zapísaný v UNESCO. Dĺžka trasy je takmer 36 kilometrov, vedia po cestách druhej triedy.

 

11. Cyklotrasa okolo Morského oka

 

 

12. Cyklotrasa Čierny Váh z Kráľovej Lehoty

 

Zdroj: turisticky.sk

 

Trasa začína v obci Kráľova Lehota na železničnej stanici, pokračuje po červenej cyklotrase do časti Svarín, kde sa dáte doľava na hornú nádrž Čierny Váh. Trasa vedie po asfaltovej ceste s väčším stúpaním, je dlhá takmer 8 kilometrov.

 

Cyklovýlet si môžete predĺžiť tak, že začnete na železničnej stanici v Tatranskej Štrbe, pokračuje cez Štrbu až do obce Šuňava. Tu sa napojí na Popradskú Cyklomagistrálu a pokračuje do doliny Čierneho Váhu. V Čiernom Váhu sa nachádza zvonica, kostolík i múzeum Považskej lesnej železnice. A ďalej pokračujete do Kráľovej Lehoty až ku nádrži, alebo sa tu môžete otočiť a ísť naspäť po cyklotrase do Tatranskej Štrby.

Čítajte viac o téme: Šport, Cestovanie s deťmi
Zdieľať na facebooku