Zabúdame sa starať o seba, pritom je to dôležitejšie, ako si myslíme

Starostlivosť o seba nie je niečo sebecké, ale nevyhnutnosť.
Starostlivosť o seba nie je niečo sebecké, ale nevyhnutnosť. / Foto: Unsplash

Starostlivosť o seba nie je niečo sebecké. Je to dôležitý zvyk, bez ktorého si duševné i fyzické zdravie zachováme len ťažko.

 

Starostlivosť o seba samého sa v poslednom období často spomína v súvislosti s pojmami ako syndróm vyhorenia, úzkosť, depresia alebo strata chuti do života. Je tomu tak preto, lebo ak sa človek o seba stará a dbá o svoje fyzické a najmä psychické zdravie, spomínaným problémom dokáže ľahšie predísť.

 

Starostlivosť o seba a syndróm vyhorenia

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila celosvetovú krízu v oblasti duševného zdravia. Uvádza, že súčasná generácia je vystavená syndrómu vyhorenia viac ako ktorákoľvek predtým. Syndróm vyhorenia definovala WHO ako stav vznikajúci na pracovisku (ale nielen tam) pod vplyvom veľkého tlaku. Tento zvyšujúci sa tlak nepociťujú ľudia len v práci, ale čoraz viac aj doma. Jednoducho žijeme v dobe, kedy sú ľudia vystavovaní rôznym tlakom a situáciám, ktoré musia s prehľadom zvládnuť. A počas tohto neustáleho snaženia sa niečo dosiahnuť a dokázať dochádza k tomu, že ľudia začínajú byť unavení a vyčerpaní. Vyzerá to tak, že odpočinok a relax začína byť luxusom, ktorý si dovolí len veľmi málo ľudí. 

Klinická psychologička Kristen Lee, Ed.D., LICSW uvádza, že vo svojej klinickej praxi sa stále viac a viac stretáva s tým, že jej klienti prejavujú odpor k starostlivosti o seba samých. Tvrdia, že je pre nich nepredstaviteľné nájsť si čas pre seba a dopriať si oddych, keď sú neustále obklopený stresom a tlakom z každej strany. Stres a tlak tu však budú vždy. Ľudia sa musia naučiť zvládať každodenné záležitosti tak, aby si naozaj našli aspoň chvíľku pre seba.

 

Ako sa o seba starať?

Keď hovoríme o formách starostlivosti o seba samého, máme na mysli nasledovné oblasti:

 • Kognitívna reštrukturalizácia -  ide o akési upokojenie nášho vnútorného kritika, ktorý na nás vytvára tlak aj vo chvíľach, kedy by nemusel. Je to teda učenie sa súcitu voči sebe samému.
 • Liečivý životný štýl – meditácia, spánok, hydratácia, výživa a cvičenie.
 • Komunita – trávenie času so svojimi blízkymi, vytvorenie si podpornej siete vo svojom okolí.
 • Voľný čas a zábava – nájdenie času na oddych a zotrvanie pri aktivitách, ktoré má človek rád, pri ktorých zabudne na okolitý svet a problémy a sústredí sa len na jej vykonávanie a pocity, ktoré pri nej prežíva.
 • Pokojné miesto – miesto mimo obrazoviek, povinností, kalendárov, notifikácii a pod.

 

Čo na to hovoria psychológovia?

Americká psychologická asociácia (APA) uvádza, že ľudia často nevnímajú stres a jeho účinky na sebe, až kým sa naplno neprejavia. Pokiaľ neochorejú, nepreťažia sa tak, že sú absolútne demotivovaní robiť čokoľvek navyše okrem toho, čo je nutné, majú narušené medziľudské vzťahy a pod. Psycholička Lee so svojím výskumom zistila, že faktory starostlivosti o seba samého podporujú našu psychickú odolnosť. Odborníčka tvrdí, že aj napriek tomu, že má človek pocit, že sa nič zlé nedeje a má nad všetkým kontrolu, nikdy netreba zabúdať na seba samého a chvíľku času pre seba. Namiesto toho, aby ste na seba zabúdali a spomenuli si na to až vo chvíli, keď sa cítite zle, snažte sa tomu predísť.

 

Prečo zaradiť starostlivosť o seba samého medzi každodenné aktivity?

 • Aj maličkosti vedia spraviť veľké veci. – Človek je vystavený povinnostiam každý jeden deň. Ak si poviete, že sa budete venovať sami sebe, až keď vyškrtnete všetky povinnosti zo zoznamu, je možné, že sa k startoslivosti o seba nikdy nedostanete. Povinnosti sa budú totiž stále kopiť a keď budete oddych a relax odkladať, niekde sa to časom prejaví. Aj malá pauza počas dňa dokáže spôsobiť, že budete mať zrazu viac energie na svoje povinnosti alebo nájdete nové nápady a inšpirácie, lebo necháte svoju myseľ chvíľku odpočinúť. Stačí aj málo a výsledok sa odstaví takmer okamžite. 
   
 • Starostlivosť o seba má rôzne varianty a spôsoby. – Neexistuje žiaden vzorec starostlivosti o seba samého, ktorý by vyhovoval všetkým rovnako. Čo však platí je, že medzi najčastejšie aktivity tohto druhu patria voľnočasové aktivity, prechádzky v prírode, cvičenie, meditácia a rozhovory s blízkymi. Veda dokazuje výrazný vplyv všetkých uvedených oblastí na podporu duševného zdravia.
   
 • Starostlivosť o seba samého začína rozhodnutím. – Ľudia nie sú zvyknutí vyčleniť si čas pre seba, postarať sa o seba, sledovať a napĺňať svoje potreby. Musíme sa to naučiť. Všetci a čo najskôr. Ak sa staneme sami sebe prioritou, budeme z toho čerpať v každej oblasti nášho života.

 

Spôsoby, ako začať so starostlivosťou o seba:

 1. Spravte spánok rutinou starostlivosti o seba samého
  Znie to možno ako klišé, ale naozaj platí, že ako sa človek vyspí, taký má deň. Je dokázané, že spánok má neuveriteľný vplyv na to, ako sa fyzicky aj emocionálne cítime. Ak nespíte dostatočne dlho, môže sa to podpísať dokonca na vašom zdraví. A keď sa k tomu ešte pridá stres či tlak každodenných dní, znie to ako veľmi zlá kombinácia. Ako teda zabezpečiť, aby sa stal spánok základom vašej starostlivosti o seba samého? Začnite uvažovať nad tým, kedy chodíte spať, či pred spaním jete alebo pijete, ako trávite čas pred tým, než zaspíte a pod. Kľúčovým je stlmenie organizmu aj mysle pred spaním, nepožívanie kofeínu a cukrov a vyhýbanie sa žiariacim aspektom ako sú televízory, telefóny a pod.
   
 2. Postarajte sa o seba tým, že sa staráte o to, čo jete
  Môže sa to javiť ako zvláštne, no to, čo jete a teda to, čo prechádza vašim tráviacim traktom má niekedy väčší vplyv na vaše zdravie a náladu než spánok či meditácia. Odporúča sa preto stravovať sa zdravo, jesť potraviny, ktoré dodávajú telu nielen živiny, ale napĺňajú ho energiou a chuťou do života.
   
 3. Hýbte sa každý deň
  Ľudia už dávno necvičia iba preto, aby zhodili dve či tri kilá. Pohyb a cvičenie sa stáva každodennou súčasťou životov ľudí preto, lebo sa pri ňom vyplavujú endorfíny, tzv. hormóny šťastia. Po cvičení sa človek cíti fyzicky a psychicky omnoho lepšie ako pred ním. Redukuje sa pri ňom tiež úzkosť či stres. Je dobré zaradiť pravidelný pohyb do vášho rozvrhu, pretože je to tiež dôležitá forma starostlivosti o sebas výrazne pozitívnymi účinkami.
   
 4. Povedzte nie ostatným a áno starostlivosti o seba samého
  Hovoriť ľuďom nie je jednou z najťažších schopností, ktorú by sme mali zvládať. Ak by sme sa snažili vyhovieť každému, bude nás to stáť neuveriteľné množstvo energie a času, ktorý vieme využiť aj iným a pre nás možno dôležitejším spôsobom. Neschopnosť povedať nie môže tiež viesť k prepracovanosti, ktorá má len kúsok od syndrómu vyhorenia. Chce to veľa tréningu, ale ak sa naučíte hovoriť nie, keď to tak cítite, otvoríte cestu tomu, aby ste mali viac času a energie pre seba samého.
   
 5. Naplánujte si čas pre seba a snažte sa ho dodržiavať
  Keď sa už rozhodnete, že budete mať počas dňa viac času pre seba, zaraďte si to do vášho rozvrhu či kalendára rovnako ako všetky ostatné činnosti. Takýmto spôsobom sa to stane vašou bežnou rutinou a nebude sa môcť stať, že budete chodiť domov vyčerpaní a znechutení a s takýmito pocitmi zaspávať. Ak si naplánujete, že v stredu večer pôjdete na jógu alebo si navaríte s priateľmi večeru, dodržte to rovnako ako príchod na 8:00 do práce.
   
 6. Varte, meditujte, čítajte knihy, choďte na prechádzku, stretnite sa s priateľmi pri večeri alebo čokoľvek, pri čom sa cítite šťastní a viete sa uvoľniť a psychicky si oddýchnuť.       

 

Starostlivosť o seba nie je sebecká ani povrchná. Nejde iba o čas, počas ktorého idú ženy na manikúru alebo muži na pivo či futbalový zápas. Ide v prvom rade o podporu duševného zdravia a odolnosti voči stresu a záťaži, ktoré vedú k syndrómu vyhorenia. Neexistuje síce univerzálne riešenie, ako na to, ale uvedené tipy môžu byť návodom, kde a ako začať. Netreba zabúdať, že prevencia je vždy menej nákladná ako náprava.

Zdieľať na facebooku