Ignorovanie „neprispôsobivého“ správania dieťaťa nemusí byť vždy tou najefektívnejšou stratégiou. Použitie stratégie známej ako plánované ignorovanie však môže byť v niektorých situáciách v mnohých smeroch užitočné.
Plánované ignorovanie funguje pri výchove, pretože vaša pozornosť je pre vaše dieťa tou najväčšou odmenou. Ak sa vaše dieťa správa určitým spôsobom a získa vašu pozornosť, je pravdepodobné, že sa tak bude správať opäť. Ak však toto správanie ignorujete, je menej pravdepodobné, že sa to zopakuje. V skratke pozornosť na vhodné správanie zvyčajne vedie k lepšiemu správaniu a žiadna pozornosť na zlé, nevhodné správanie zvyčajne vedie k menej zlému správaniu. Môže to byť užitočný nástroj správania dieťaťa a nemusíte mať pocit odmietnutia.
Nie je náhoda, že sa vaše dieťa správa tak, ako sa správa. Robí to z nejakého dôvodu. Niektoré z bežných dôvodov, prečo sa tak správa je:
- chce pozornosť od rodiča alebo inej dospelej osoby.
- chce pozornosť od rovesníka.
- chce sa vyhnúť niečomu, čo považuje za nepríjemné.
- chce niečo, čo nemôže mať.
Čo je plánované ignorovanie a ako funguje?
Plánované ignorovanie je, keď na chvíľu odvediete pozornosť od svojho dieťaťa, keď sa vaše dieťa správa zle. Dôležité je uvedomiť si, že nejde o ignorovanie dieťaťa, ale o ignorovanie jeho správania. Táto stratégia sa snaží naučiť dieťa, že maladaptívne správanie nepovedie k výsledkom, ktoré dieťa hľadá. Napríklad, ak dieťa v domácnosti hovorí škaredo alebo nevhodným tónom, rodič by mohol ignorovať túto snahu získať si pozornosť rodiča a namiesto toho by mohol reagovať na iné dieťa, ktoré hovorí pokojnejšie a s úctou. Napríklad, pri spoločnej večeri dieťa poskakuje hore-dole na stoličke, môžete ho vynechať z rozhovoru a nepozerať sa na neho, kým sa nezastaví. Keď sa zastaví, môžete povedať: „Páči sa mi, ako vieš pekne sedieť pri stole. Povedz nám ako bolo dnes v škôlke?“.
Základom je odmeniť svoje dieťa množstvom pozornosti, keď sa správa dobre, ale nevenujte mu žiadnu pozornosť, keď sa správa zle. Takýmto dôsledným venovaním a zadržiavaním pozornosti môžete pomôcť formovať správanie vášho dieťaťa.
Ako začleniť túto stratégiu do dennej rutiny?
Identifikujte správanie
Aby bola intervencia čo najefektívnejšia, všetci (rodičia, príbuzní, učitelia...) sa musia dohodnúť, na ktoré správanie sa zamerať a ako vyzerá. Ak chcú rodičia znížiť počet, koľkokrát použije nevhodný jazyk, musia dospelým a rovesníkom v jeho okolí určiť, ktoré slová považujú za nevhodné . Keď je správanie, ktoré sa má ignorovať, špecificky identifikované a každý súhlasí s tým, že bude reagovať ignorovaním správania, môže sa začať intervencia.
Spojte plánované ignorovanie s pozitívnou chválou, ocenením
Nestačí len ignorovať nevhodné správanie, ale je dôležité pochváliť a vyzdvihnúť vhodné správanie.
Buďte trpezliví
Jedným z najhorších dôsledkov plánovaného ignorovania je to, že správanie sa môže na krátky čas po začatí intervencie zvýšiť. Rodičia musia byť trpezliví a čakať. Niektorí rodičia to vzdávajú na začiatku, s tým, že „jednoducho to nefunguje" , ale úspešní rodičia zachovajú pokoj a počkajú, kým nastane vhodné správanie. Okrem toho plánované ignorovanie zvyčajne nemá okamžitý vplyv na správanie. Z tohto dôvodu nebude riešením pre niektoré druhy správania. Napríklad ignorovať beh dieťaťa cez rušnú ulicu by nebolo múdre. Práve preto je dôležité sa zamyslieť nad správaním a následkom ignorovania. Ak neprinesú žiadne negatívne výsledky, môžete to vyskúšať.
Úplne ignorujte
Nepozerajte sa na dieťa ani nič nehovorte, keď sa správa zle. Pohľady, úsmevy či dokonca zamračenie môžu byť odmenou. Tam, kde je to bezpečné a praktické, odíďte od svojho dieťaťa, keď sa správa zle.
Začnite ignorovať, keď sa správanie začne
Prestaňte ignorovať, keď bolo správanie na chvíľu zastavené.
Naplánujte si spôsoby, ako sa rozptýliť, ak si myslíte, že bude pre vás ťažké ignorovať svoje dieťa
Môžete si pustiť hudbu, počítať v hlave alebo si naplánovať nákupný zoznam. Niektoré jednoduché dychové cvičenia vám tiež môžu pomôcť cítiť sa pod kontrolou a zostať v pokoji.
Buďte konkrétni, pokiaľ ide o správanie, na ktoré sa zameriavate
Dôležité je určiť si presne, na aké správanie použijete plánované ignorovanie a na aké správanie použijete pozitívne posilňovanie.
Hoci plánované ignorovanie nežiaduceho správania je jednoduchá stratégia, môže byť veľmi ťažké ju implementovať, ak nie ste zvyknutí ignorovať správanie. Neustálym precvičovaním nevenovania sa správaniu však môžete túto stratégiu v krátkom čase efektívne využívať. Pri používaní plánovaného ignorovania počítajte s tým, že spočiatku sa problémové správanie dieťaťa sa môže dramaticky zvýšiť. Je to spôsobené tým, že dieťa „testuje“ vašu reakciu v snahe získať vašu pozornosť. Inými slovami, správanie sa „zhorší skôr, ako sa zlepší“. Nenechajte sa však odradiť, ak to vydržíte, uvidíte zmenu!