Kempovanie s deťmi? Vyberte sa spoločne na pár dní do prírody

Stanovanie býva pre deti silným nezabudnuteľným zážitkom z detstva.
Stanovanie býva pre deti silným nezabudnuteľným zážitkom z detstva. / Foto: Bigstock

Nikdy nie je príliš skoro alebo neskoro zbaliť stan a vybrať sa s deťmi spoznávať krajinu a jej prírodné zázraky. 

 

Príroda poskytuje plnohodnotný zmyslový zážitok a rodinný výlet je vynikajúcim spôsobom pre zblíženie jednotlivých členov rodiny a podporiť radosť z pobytu vonku. Stanovanie im môže otvoriť oči a prebudiť zmysly v ich prirodzenom prostredí. Či už idete do najbližšeho kempingu alebo cestujete do kempov v cudzích krajinách, kempovanie je ľahký a nenáročný dovolenkový nápad pre celú rodinu - žiadne lety, žiadne požičovne automobilov ani davy ľudí.

 

Kempovanie s deťmi / Foto: Bigstock

 

Zážitky z pobytu v prírode navyše zvyšujú povedomie detí o životnom prostredí, pomáhajú im zvládať stres a znižujú nepokoj a nudu. Hneď ako sa rozhodnete pre typ kempu, ktorý chcete navštíviť - národný park, štátny park, verejné kempingy alebo súkromné ​​kempingy - je čas začať plánovať, čo tam budete robiť. Vyskúšajte niekoľko zábavných aktivít, ktoré zaručene vytvoria spomienky, ktoré vydržia na celý život. Tu je niekoľko rád, ako začať a urobiť z kempovania s deťmi pkný zážitok pre všetkých.
 

 1. Precvičte si kempovanie doma - ak sú vaše deti začiatočníci, rozložte si stan na záhrade alebo dokonca doma. Nechajte ich byť v ňom aj spať v ňom. Vyskúšajte rodinný deň v parku blízko domova. Strávte asi pol dňa na brehu jazera alebo v parku a uvidíte, ako vaše deti na tento zážitok zareagujú.
   
 2. Dovoľte deťom, aby pomáhali pri balení - dajte deťom zodpovednosť za zbalenie vlastného kempingového vybavenia (pomocou zoznamu, ktorý ste vytvorili). Pred odchodom z domu však skontrolujte zabalenie dieťaťa. 
   
 3. Nájdite to správne miesto - vyberte si kempingy s vybavením, ktoré vyhovujú potrebám vašej rodiny. Niektoré kempingy majú ihriská, kúpaliská, potoky alebo rieky, iné ponúkajú piknikové stoly, splachovacie WC a teplé sprchy. Ak idete na takýto výlet po prvýkrát, začnite v malom, držte sa blízko domova a vyberte si rozvinutejšie kempy s lepším vybavením. Vyberte sa na vzdialenejšie alebo dobrodružnejšie miesta, či na dlhšie výlety. Požiadajte ostatné rodiny o obľúbené odporúčania pre deti. Urobte z plánovania výletu rodinnú záležitosť. 
   
 4. Zapojte svoje deti do prípravy - aj keď máte pocit, že sami si môžete postaviť stan oveľa skôr alebo si sami rýchlejšie pripravíte jedlo, zapojte svoje deti čo najviac do táborových prác. Naučte ich základy, ako postaviť stan. Priraďte deťom zmysluplné úlohy zodpovedajúce ich veku. Mladšie deti môžu pomôcť napríklad rozbaliť spacáky. Dajte starším deťom na starosti umývanie riadu alebo varenie jednej večere. 
   
 5. Postavte táborák - najskôr nechajte svoje dieťa pozbierať všetky veci potrebné na vytvorenie ohniska. Zostaňte v bezpečí tak, že nakreslíte zónu okolo ohňa a poučíte deti, aby neprekročili hranicu.
   
 6. Vyberte sa na túru - Počas turistiky spievajte alebo rozprávajte, aby ste neprekvapili nič netušiacich tvorov; nebudú vám stáť v ceste, ak budú vedieť, že prichádzate.
   
 7. Analyzujte stopy zvierat - pomôžte svojim deťom zosúladiť fotografie zvierat s ich stopami. Je to skvelý spôsob, ako ich naučiť čo najviac o divokej prírode.
   
 8. Vytvorte kreatívnu spomienku - ak ste si zabalili papier a pastelky, vyberte zaujímavý list, položte ho na rovný povrch, položte naň kúsok bieleho papiera, pozdĺžne otočte pastelku a pretrite listom. Alebo stlačte listy a kvety do knihy ako spomienku na vaše dobrodružstvo v kempe.
   
 9. Sledujte oblaky - Počas dňa hľadajte skryté obrázky v oblakoch. Od hrochov po plávajúce hrady, nikdy neviete, čo by vaše deti mohli nájsť.
   
 10. Usporiadajte tieňové divadlo - pomocou baterky urobte na stenách stanu divadlo. Vyrobte si z rúk zajačika, vlka alebo hada a nechajte deti vymýšľať príbehy.
   
 11. Rozprávajte príbehy - tradičný kempingový zážitok nie je úplný bez príbehov pri ohni. Pre staršie deti vyskúšajte nejaké strašidelné príbehy, mladšie deti pravdepodobne uprednostňujú menej desivé príbehy. Môžete tiež povzbudiť deti, aby si okolo ohňa vymýšľali svoje vlastné príbehy.
   
 12. Zahrajte si kvíz - môžete si vytvoriť zoznam otázok týkajúcich sa zvierat, prírody a rastlín týkajúcich sa kempingu. Môžete však zodpovedať aj otázky týkajúce sa záujmov vášho dieťaťa, či už ide o filmy o Harrym Potterovi, vedu alebo Disney. 
   
 13. Zábavné otázky - bez technológií alebo rozptýlenia je kempovanie skvelým zážitkom pre rodiny. Večer pri ohni sa opýtajte svojich detí na niekoľko zaujímavých otázok: Ak by ste všetkým v rodine museli dať nové mená, aké by to boli? Kam by ste chceli v budúcnosti vycestovať? Aká spomienka vás robí šťastnými?
   
 14. Spoločenské hry - nezabudnite na balíček kariet a nejakú spoločenskú hru.
   
 15. Prechádzky v tme - nočné prechádzky s deťmi sú výnimočnou udalosťou. Za súmraku a potom neskôr večer sa objavujú rôzne zvieratá a hmyz a radosť z videnia týchto tvorov nemožno podceňovať. Skrytie a hľadanie v tme je tiež skvelá zábava, ak sa deti nebudú báť tmy. Mladšie deti by sa mali schovávať spolu s dospelými.

 

Vytvárajte spomienky, ktoré si môžete vy a vaše deti vážiť v nasledujúcich rokoch. A ak sa vám na tejto ceste nedarí tak, ako ste si naplánovali, pamätajte, vždy je tu nabudúce.

Čítajte viac o téme: Cestovanie s deťmi
Zdieľať na facebooku