Ako pripraviť dieťa na to, keď cestujete preč bez neho?

Občas sa vyskytnú chvíle, kedy sa aj s najmenšími deťmi musíme vzdialiť
Občas sa vyskytnú chvíle, kedy sa aj s najmenšími deťmi musíme vzdialiť / Foto: Bigstock

Občas sa vyskytnú chvíle, kedy sa aj s najmenšími deťmi musíme vzdialiť. Ako zvládnuť takéto odlúčenie? 

 

Mnoho rodičov cíti potrebu prežiť nejaký čas aj bez svojich detí. Oddýchnuť si, znovu sa spojiť vo dvojici, vychutnať si nerušené rozhovory, dohnať spánok alebo jednoducho len absolvovať nevyhnutné služobné cesty. Ísť na služobnú cestu, či už na víkend alebo na mesiac alebo dlhšie, je pre rodičov a deti zložitá situácia. Rozchod ako taký je jednou z hlavných vývojových výziev predovšetkým prvých troch rokov života každého dieťaťa. Mnoho rodičov sa bojí opustiť svoje deti, môžu sa cítiť vinní, ale starostlivá príprava môže pomôcť tieto obavy upokojiť. Nikdy to nie je ľahké, avšak deti sú veľmi odolné a obzvlášť, keď ich na to včas pripravíte.

 

Ešte pred samotným plánovaním cesty je dôležité si uvedomiť 3 základné fakty:

 1. Len preto, že vaše dieťa ešte nie je schopné hovoriť, prípadne si myslíte, že je ešte príliš malé na to, aby si to pamätalo, netreba to brať na ľahkú váhu. Odlúčenie od vzťahovej osoby, rodiča a zmeny v prostredí majú vplyv na dieťa, ba dokonca niektoré situácie môžu mať aj trvalý charakter.
   
 2. Každé dieťa je iné a na odlúčenie môže reagovať rôznym spôsobom.
   
 3. Ak sa vaše dieťa od vás odvráti, keď sa vrátite, neberte to ako odmietnutie alebo hnev. Viacerým deťom trvá dlhší čas, kým znova zvyknú na novú situáciu a presunú sa od dočasnej opatrovateľky späť ku vám. Súvisí to s kognitívnym vývinom a je spojený aj s pocitmi z vašej neprítomnosti.

 

Tipy, ako deti pripraviť na odlúčenie

Rodičia by mali pripraviť svoje dieťa na ich neprítomnosť rozhovorom s ním o tom, kam idú, prečo odchádzajú a na ako dlho.

 1. Čas oznámenia - čas na zdieľanie správ o vašej nadchádzajúcej ceste závisí od veku a temperamentu vášho dieťaťa. Batoľatá a deti v predškolskom veku ešte nerozumejú pojmu čas a niektoré deti v mladšom školskom veku môžu mať stále problém rozlíšiť päť dní od jedného týždňa, takže je najlepšie dať im to vedieť iba pár dní vopred. Deťom  okolo 1 roku je dobre to povedať deň vopred. Starším je vhodné najviac 2 až 3 dni pred odchodom.
   
 2. Uveďte podrobnosti - povedzte dieťaťu, kam máte namierené, čo budete robiť, ako vás môže kontaktovať a kedy sa vrátite. Dajte mu možnosť klásť otázky a zdieľať obavy, ktoré môže mať. Uznajte a prejavte pochopenie pre jeho emócie. Ubezpečte ho, že bude o neho postarané. Dajte mu vedieť, kto sa o neho bude starať, keď ste preč, a či zostane doma, alebo musí ísť inde, napríklad k babičke. Môžete spoločne poznačiť dátum odchodu a príchodu do farebného kalendára. Následne mu môžete povedať, že každé ráno, keď sa zobudí, môže preškrtnúť daný deň.
   
 3. Opatrovateľku vybavte všetkými potrebnými informáciami – lieky, lekár..., môžete vytvoriť denný rozvrh, ako zachovať rutinu, prípadne naplánovať nejaké výlety.
   
 4. Držte sa rutiny - dbajte na to, aby rutiny, ako napríklad jedlo, spánok, čas na hranie, čas na kúpanie a najmä rituály pred spaním, zostali rovnaké ako v prípade, keď ste doma.
   
 5. Vyhnite sa príliš emocionálnemu a dlhému lúčeniu – na to, aby ste uľahčili rozchod, objímte a pobozkajte dieťa so slovami „Milujem ťa. Nemôžem sa dočkať, až ťa uvidím, keď sa vrátim, ale viem, že sa dobre zabavíš.“ a potom odíďte. Príliš dlhé lúčenie môže stupňovať úzkosť a strach u dieťaťa ako aj u rodiča.
   
 6. Buďte v každodennom kontakte – v dnešnej dobe sú rôzne možnosti videohovorov, počas ktorých vás dieťa môže aj vidieť. Takýto spôsob komunikácie ho upokojí a dodá mu väčší pocit bezpečia. Vyvarujte sa však častému vyvolávaniu, neustále volanie by mohlo dieťaťu sťažiť separáciu.
   
 7. „Náhrada“ – môžete mu nechať nejaký malý predmet, ktorý vám patrí (fotografia, vankúš, obľúbené tričko..), niečo, na čo sa môže obrátiť, keď mu chýbate. Môžete o niečo osobné, čo si vezmete so sebou, požiadať aj dieťa, napríklad vám niečo môže nakresliť.
   
 8. Upokojte ho – v prípade, ak vaše dieťa protestuje a plače, povedzte mu, že viete, že nie je zvyknuté na to, že idete preč, ale že bude v poriadku a čoskoro budete opäť spolu. Vášmu dieťaťu pomôže, ak prejavíte empatiu voči jeho pocitom pokojným a sebavedomým spôsobom.
   
 9. Láskyplný príchod – nezabudnite na darček, odmeňte ho, že to zvládlo aj bez vás. Po návrate si naplánujte spoločný čas, aby ste sa privítali a užili si, čo ste zameškali.

 

Rodičia cestujú z mnohých dôvodov, a hoci to môže byť náročné, malé odlúčenie rodičov a detí môže byť tiež zdravé. S určitou citlivosťou a kreativitou a možno s trochou pokusov a omylov môžete zistiť, ako najlepšie pripraviť svoje dieťa na cesty a ako sa najlepšie cítiť blízko, keď ste ďaleko. 

Zdieľať na facebooku