10 vecí, na ktoré vaše dieťa nikdy nezabudne

Sú udalosti a veci, ktoré si zapamätáme už od útleho detstva a zostanú v nás celý život.
Sú udalosti a veci, ktoré si zapamätáme už od útleho detstva a zostanú v nás celý život. / Foto: Bigstock

Obdobie detstva, z ktorého si väčšina z nás pamätá len veľmi málo je v skutočnosti pre kapacitu pamäte veľmi rozhodujúce. Pravdou je, že si dokážeme vybaviť zážitky a spomienky približne od 3-4 rokov, avšak sú udalosti a veci, ktoré si zapamätáme už od útleho detstva a zostanú v nás celý život. Niekedy sa v rámci našich životných spomienok vybavia nezvyčajné obrazy a často nevieme, kam ich zaradiť. Určite si viacerí z nás vieme spomenúť na magické Vianoce, keď sme ešte verili na Ježiška, spoločné hry s rodičmi, ktoré mali nádych vzájomnosti a harmónie, či prechádzky v prírode. Tieto spomienky sú veľmi dôležité pre každého, sprevádzajú nás celým životom a už len pomyslenie na ne môže byť pre nás zdrojom harmónie. Práve preto, napriek tomu, že žijeme v uponáhľanej dobe je dôležité dbať na to, aby im zostali na detstvo pozitívne a láskyplné spomienky.

 

Na ktoré veci deti nikdy nezabudnú?

 1. Hlasy, vône a tváre – deti si ich pamätajú po roku života, a to predovšetkým tých ľudí, ktorí sa okolo nich vyskytovali najviac, hlavne blízka rodina. Je to pre nich dôležité. Práve slová sa batoľatá učia od nás dospelých, slovo si dokážu rýchlo zapamätať a neskôr ho aj správne a s citom použiť. Preto si treba dať pozor na slová, ktoré pred nimi vyslovujeme. Častokrát si myslíme, že ich ešte nevnímajú, avšak veľmi dobre si ich zapamätajú. Ak sú nepríjemné slová a situácie dlhodobé môžu sa zmeniť meniť na traumy, a tie medzi zabudnuté záležitosti bohužiaľ nepatria, tie si deti uchovávajú po celý život a mení sa im tak bohužiaľ i typ osobnosti, za určitých situácií nenávratne.
   
 2. Spoločné čítanie - Čítanie rozprávok, rozprávanie príbehov sú jedny z najsilnejších detských zážitkov. Rozprávky, príbehy a emócie, ktoré u nich vzbudzujú svoje intenzity, sa stanú podstatným komponentom osobnosti dieťaťa. Sú nositeľmi dôležitých ponaučení a prostredníctvom nich sa deti učia nové veci, učia sa rozumieť medziľudským vzťahom a hodnotám, a zároveň reagovať v rôznych situáciách. 
   
 3. Objatia – sú to silné momenty, ktoré majú zázračnú moc. Dôležité je však poskytnúť deťom objatie hlavne vo chvíľach, kedy po ňom zatúžia. Objatie nie je len obyčajným symbolom lásky, ale aj bezpečia, šťastia a ochrany. Len jednoduché láskavé objatie dokáže dieťa upokojiť, stlmiť bolesť a upevňovať vzťah medzi rodičom a dieťaťom.
   
 4. Rodinné tradície - Pocit bezpečia a pokoja vedia navodiť aj pravidelné rituály. Dávajú životu dieťaťa predvídateľnosť a štruktúru, ako aj radosť z očakávania. Medzi každodenné rituály patrí napríklad spoločné stolovanie či ukladanie na spánok. Pomáha mu zbaviť sa strachu a uvoľňuje napätie.
   
 5. Spoločne strávený čas a zážitky – Keďže dnešné spoločné trávenie času je ohrozené viacerými nástrahami, akými je napríklad internet či televízia, musíme si vedome vytvárať čas a priestor na spoločné zážitky. Deti si neskôr v svojom živote budú viac pamätať zážitky ako materiálne dary na jedno použitie. Niekedy stačí len spoločné zbieranie listov v lese alebo hranie spoločenských hier.
   
 6. Pocit výnimočnosti a povzbudenie - Všetky deti potrebujú cítiť, že sú pre nás výnimočné, že nikto ani nič nie je tak dôležitý. Potrebujú to cítiť aj počuť, pohladenie povzbudzujúcimi slovami.
   
 7. Pozornosť – Venovanie pozornosti je najjasnejším prejavom lásky. Čiastočná pozornosť ako „hrám sa s ním, ale varím pri tom“ im nestačí. Silný zážitok lásky zacítia až vtedy ak sa im venujeme naplno aspoň na istý čas. Oni sa nám po nasýtení našej pozornosti radi odvďačia a pomôžu pri varení alebo upratovaní.
   
 8. Riešenie krízových situácií – deti ešte nerozumejú krízovým situáciám v živote dospelých, avšak vnímajú predovšetkým citovosť a emocionálne ladenie celej rodiny. To ako sa ľudia správajú a ako medzi sebou komunikujú. Ak sa dostaví krízová situácia a nebudeme sa cítiť vo svojej koži, nemali by sme s ohľadom na dieťa zísť z emočnej úrovne, na ktorej sme boli predtým, ako sme sa dostali do danej situácie. Deti sú veľmi múdre a rýchlo spoznajú, že rodič sa necíti dobre, a budú dôrazne hľadať príčiny zmien. Sme pre nich príkladom a oni sú pre nás zrkadlom.
   
 9. Oslavy a zábava – každé dieťa vyniká v nejakých schopnostiach a zároveň všetky potrebujú cítiť, že sú úspešné. Práve preto sa snažme oslavovať ich úspechy, nielen veľké, ale aj malé.
   
 10. Láska - prejavovanie lásky a vytváranie bezpečia sú základnými stavebnými kameňmi pre zdravý emocionálny vývin každého z nás. Ak tieto základné potreby dokážeme deťom sprostredkovať, urobíme rozhodujúci krok k ich spokojnému životu. Deti sa učia cítiť lásku už od svojho počatia a začína sa to láskou medzi rodičmi.
Zdieľať na facebooku