Záhadná „piata a šiesta“ choroba u detí

  Foto: Bigstock

Počuli ste už o piatej a šiestej chorobe? Viete, aké majú príznaky a ako ich liečiť?

 

Malé deti sú veľmi citlivé na akékoľvek ochorenia. Náchylnosť na infekcie je prirodzená, imunitný systém detí je vo vývine a je preň nevyhnutný aj kontakt s vonkajšími vírusmi a baktériami. Bežné detské choroby sú súčasťou života detí a do istej miery im pomáhajú budovať a posilňovať ich imunitný systém. Osýpky, šarlach, rubeola, pravé kiahne, piata a šiesta choroba. Pri posledných dvoch ochoreniach rodičia často nevedia o čo ide. Sú choroby so záhadnými názvami, no u detí patria k veľmi častým ochoreniam a stretne sa s nimi takmer každé dieťa.

Názvy týchto ochorení majú historický charakter a sú symbolické. Ide o choroby, ktoré dostali názov na základe ich poradia v rámci ochorení spojených s vyrážkami (1. Osýpky, 2. Šarlach, 3. Rubeola, 4. Kiahne, 5. Erytema infectiosum, 6. Exantema subitum). Na základe tohto poradia im aj zostali pomenovania 5. a 6. choroba. V obidvoch prípadoch ide o vírusové infekcie s vyrážkami.  

 

Piata choroba

Ide o infekčné vírusové ochorenie dýchacích ciest spojené s vyrážkou. Príčinou je parvovírus B19, šíri sa kvapôčkovou nákazou, podobne ako aj iná viróza. Inkubačná doba trvá od 10 do 21 dní. Najčastejšie sa vyskytuje v prechodných obdobiach, teda na jeseň a hlavne na jar. Postihuje deti vo veku od 5 do 15 rokov. Väčšina detí ho prekoná rýchlo a bez väčších problémov.

 

Príznaky:

  • mierne zvýšená teplota,
  • bolesti hlavy,
  • upchatý nos alebo mierne priehľadný výtok z nosa.

 

Po ustúpení týchto príznakov sa objaví vyrážka na tvári „ako motýlik“ a o niekoľko dní sa to rozšíri na trup, nohy a paže. Infekčné sú hlavne príznaky pred objavením sa „motýlika“. Okrem toho sa môžu objaviť aj ďalšie príznaky ako nevoľnosť, bolesť kĺbov, opuch lymfatických uzlín, začervenané oči, bolesť hrdla a zriedkavé sú vyrážky, ktoré vyzerajú ako malé pľuzgieriky, prípadne modriny. 

 

Liečba

Liečba sa v prípade 5. choroby týka hlavne symptómov. Keďže ide o vírusové ochorenie liečba antibiotikami nie je nutná. Zvyčajne sa deti cítia dobre a postačí im oddych a dostatok tekutín. Neskôr, keď zmizne horúčka a príznaky prechladnutia, jediné čo ostáva, je zmierniť nepríjemné pocity z vyrážok. Toto ochorenie však môže skomplikovať situácia, ak deti trpia aj inou chorobou, ktorá im znižuje imunitný systém, v tomto prípade je potrebná konzultácia, okrem pediatra, aj s inými odborníkmi.

 

Prevencia

V rámci prevencie je dôležité sa zamerať predovšetkým na budovanie hygienických návykov u detí, keďže zabrániť šíreniu vírusu je nemožné.

 

Šiesta choroba

Ide o vírusové ochorenie spôsobené DNA vírusom, teda ľudským herpetickým vírusom. Inkubačná doba je od 5 do 12 dní. Samotné ochorenie pretrváva od dvoch dní až jeden týždeň. Začína na náhle s vysokými horúčkami. Na rozdiel od piatej choroby nie je sprevádzaná nádchou a objavuje sa u mladších detí (od pol roka do 3 rokov).

 

Príznaky

  • Teplota nad 39 ºC, prichádza náhle a trvá približne 2 až 3 dni.
  • Po poklese teploty sa objaví drobný výsev na hrudi a končatinách.
  • Môže sa objaviť zdurenie lymfatických uzlín alebo laryngitída.

 

Liečba

Liečba je podobná ako u piatej choroby. Keďže ide o vírusové ochorenie, antibiotiká sú nepotrebné. V prípade vysokých teplôt sa podávajú lieky na znižovanie horúčky. Odporúča sa oddych a dostatočný príjem tekutín. Po prekonaní šiestej choroby herpetický vírus doživotne zostáva v organizme, rovnako ako je to pri ovčích kiahňach. Zároveň sa vytvára prirodzená celoživotná imunita.  Niekedy môže dôjsť k jeho reaktivácii, avšak u ľudí bez poruchy imunity nebýva sprevádzaná klinickými príznakmi. U ľudí, ktorí majú zníženú imunitu, môže spôsobiť aj závažné zdravotné problémy a ťažký zápal pľúc.

 

Prevencia

Zatiaľ neexistuje známy spôsob, ako zabrániť šíreniu tohto ochorenia. Pri prevencií je najdôležitejšie časté umývanie rúk, izolácia dieťaťa, vyhýbanie sa kontaktu s chorými, prísun

vitamínov a budovanie hygienických návykov u dieťaťa.

 

Choré dieťa v kolektíve?

Nástup do detského kolektívu, či už ide o škôlku alebo školu, automaticky znamená vyšší výskyt infekcií. Práve z tohto dôvodu je potrebné nezabúdať na to, že choré dieťa do školy nepatrí. Týka sa to aj deti s nádchou bez teploty, keďže denný režim je prispôsobený zdravým deťom a pre tieto deti to môže byť veľkou záťažou. Okrem toho výrazne ohrozuje aj zdravie ostatných detí. Veľmi dôležité je podporovať vyvíjajúcu sa detskú imunitu a to pobytom vonku, striedaním pobytu na čerstvom vzduchu s fyzickou aktivitou, zdravou a vyváženou stravou a elimináciou stresu na minimum.

Zdieľať na facebooku