Články: Pre študentov
O projekte

 

Štvornožkovanie - významná fáza vo vývine dieťaťa

Beáta Tancsáková
Autor článku
Foto: Bigstock
Štvornožkovanie má tiež vo vývine dieťaťa nezanedbateľný význam. Stáva sa, že ho niektoré dieťa jednoducho preskočí. / Foto: Bigstock

Je štvornožkovanie vo vývine dieťaťa potrebné? Čo, ak dieťa lozenie po štyroch vynechá?

 

Postupne ako dieťa rastie a vyvíja sa dochádza k obdobiu, kedy ho ležanie pod hrazdičkou a sledovanie hračiek začínajú nudiť. Dieťa začína byť aktívne, ide vpred a začína objavovať všetko okolo seba. Skúša to všetkými možnými spôsobmi, len aby sa dostalo k cieľu. A skôr, ako sa postaví na nohy, začína lozenie, štvornožkovanie, ktoré je jedným z najdôležitejších pohybov vôbec.

 

Kedy je ten správny čas na štvornožkovanie?

Po narodení je dieťa schopné ovládať pohyby svojho tela len minimálne. Vyžaduje starostlivosť najbližších, ktorí mu pomáhajú rásť a vyvíjať sa. V prvých týždňoch má k dispozícií reflexy, ktoré mu umožňujú stereotypné reakcie na určité podnety. Ide však len o primitívne reflexy a po určitom čase dochádza k adekvátnejšej pohybovej činnosti. Prostredníctvom týchto reflexov, ktoré stimulujú isté druhy pohybov, sa dieťa spevňuje, učí sa nové pohyby a prechádza do zložitejších pohybov, teda do ďalšieho vývinového štádia.

Štvornožkovanie ako jeden z najdôležitejších a najzdravších pohybov sa objavuje okolo 8. a 9. mesiaca. Dieťa sa postupne otáča z chrbta na bok, z boku na bruško, následne do šikmého sedu a ukončí to polohou na štyroch. Je to koniec reflexného otáčania z polohy na chrbte a dieťaťu sa otvára nová pohybová perspektíva, ktorá je zároveň ideálnou prípravou trupu na chôdzu.  

 

Prečo je lozenie dôležité?

Jednotlivými vývinovými štádiami, ako sú zdvíhanie hlavičky, plazenie, sedenie, lozenie, postavenie sa a následná chôdza, by malo každé dieťa prejsť. Postupné prechádzanie týmito štádiami, ktoré sa menia približne každých 6 týždňov, svedčia o správnom fungovaní reflexov. Ak vynechá niektoré z nich, môže sa deficit ukázať v ďalšom pohybovom štádiu. Čo všetko môže spôsobiť jeho vynechanie?

 • chybné držanie tela, zlé zakrivená chrbtica;
 • nedostatočne vyvinutá priestorová orientácia;
 • chybná koordinácia oko – ruka;
 • môže sa to prejaviť v škole – robí chyby pri prepisovaní textu, koncentrácia a udržanie sa v jednej polohe;
 • nedostatočne rozvinuté vnímanie tempa a rytmu;
 • neúplný rozvoj mozgových hemisfér a ich prepojenie.

 

Ako dieťa v štvornožkovaní podporiť?

Napriek dôležitosti tohto vývinového štádia je najdôležitejšie zbaviť sa zbytočných a predčasných obáv! Prvé, čo rodič môže urobiť, je rešpektovať prirodzený vývin dieťaťa. Každé dieťa je iné a aj schopnosti sa rozvíjajú rozdielne, u niektorých pomalšie, u iných zas rýchlejšie. Ako ho v tom podporiť:

 1. zabezpečte mu dostatok voľného pohybu a to bez oblečenia a plienky;
 2. nechajte ho naboso;
 3. ukážte mu to, učí sa aj odpozorovaním;
 4. poskytnite mu výzvu napr. preliezť vankúš, rodiča;
 5. položte nejaký „lákavý“ predmet pred neho, nie však príliš ďaleko;
 6. použite hračky, ktoré sa kotúľajú, dlhšie ho udržia na kolenách;
 7. skúste inhibično – stimulačný program s odborníkom.

 

V prípade, ak sa dieťa správne vyvíja, nie je potrebné vymýšľať hry. Ak sa však do jeho prvých narodením neobjaví žiadny záujem a žiadna snaha o akúkoľvek mobilitu, ak sa nenaučilo používať nohy a ruky v koordinovaných pohyboch, alebo minimálne súčasne, je dôležité upozorniť pediatra. Najviac mu však pomôžeme, ak ho budeme podporovať v prirodzenom pohybe.

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.