Ako uspávať dieťa? Cieľom by malo byť, aby sa dieťa postupne naučilo zaspávať samo

Deti sa prirodzene budia častejšie a potrebujú sa uisťovať, že sú v bezpečí.
Deti sa prirodzene budia častejšie a potrebujú sa uisťovať, že sú v bezpečí. / Foto: Bigstock

Narodenie dieťaťa sprevádza veľa nádherných emócií. Mnoho rodičov očakáva, že dieťatko bude prvé týždne a mesiace mnoho spať. Opak však rodičov často zaskočí. Dieťaťu zjavne nič nechýba a aj tak plače, nespí, vyčerpanosť celej rodiny stúpa. A vy sa pýtate, kde robíte chybu. Spánok veru nie je taký jednoduchý, ako sa nám z pohľadu dospelákov môže zdať.

 

Prečo je spánok tak dôležitý?

Spánok je nesmierne dôležitý pre vývin, rast aj regeneráciu síl dieťaťa. Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj pri dozrievaní nervového systému, vplýva na duševnú pohodu a celkovú psychiku. Počas spánku sa v mozgu dieťaťa utrieďujú myšlienky, poznatky, rôzne podnety a zážitky z celého dňa a na základe nich sa vytvára poznanie, teda skúsenosť. Jednoducho povedané, dieťa sa počas spánku učí! V prípade, ak má dieťa dlhodobo nedostatok spánku, tak je podráždené, nepokojné, nervózne, nesústredené a môžu sa objaviť aj telesné problémy (nevoľnosť, bolesti hlavy, bruška, vracanie), ktoré vedú k ďalšej nespavosti. Pri krátkodobom nespaní tieto riziká nehrozia, dieťa jednoducho povedané „dospí to zameškané“...  

 

Prečo dieťa plače?

Uspávanie je jedna veľmi dôležitá fáza dňa. Práve v týchto okamihoch potrebuje dieťa cítiť istotu, láskavosť, pokoj, prijatie a trpezlivosť. V prvom rade je najdôležitejšie si uvedomiť individuálnosť každého dieťaťa. Čo pomáha mojej kamarátke, nemusí aj mne a naopak.

Podľa vedcov, ktorí sa dlhodobo zaoberajú vzťahovou väzbou medzi rodičom a dieťaťom je dôležité si uvedomiť, že dieťa neplače hocikedy a len tak bez príčiny. Tak ako plačom pýta jedlo, pitie, čistú plienku, tak isto pýta aj túžbu po prítomnosti milovanej osoby, a to zvlášť večer, keď chce v pokoji a v objatí zaspať. Isté je, že dieťa neplače večer v posteli z trucu, je to jeho vrodený inštinkt, ktorým volá po ochrane rodičov, lebo samo si pocit bezpečia, prijatia a nehy vytvoriť nevie. Podľa amerického pediatra. Dr. Searsa sa spánok dieťaťu nedá vnútiť násilnými technikami a spôsobmi: jediné, čo sa tým „získa“, je strata citlivosti rodiča na potreby dieťaťa a oslabenie ich vzájomného puta. 

 

Čo je dôležité pre dobrý spánok dieťaťa?

1 | Blízkosť matky

Hlavne dojčatá a batoľatá priamo vyžadujú neustálu pozornosť rodiča. Kým namiesto spánku neustále plačú, a nie je to preto, že sú hladné, majú koliku alebo im rastú zuby, je možné, že len potrebujú prítomnosť matky. V tomto prípade môže pomôcť zaobstaranie perinky, zavinovačky alebo veľkej šatky, dieťa do nej zabaliť a položiť do postieľky. Väčšinou reagujú veľmi kladne, perinka im totiž dodá pocit bezpečia a navyše je teplá a pohodlná. Osvedčeným prístupom je dať dočasne postieľku vedľa svojej postele a mať ku dieťaťu natiahnutú ruku. Upokojeniu môže pomôcť aj mamine tričko, ktoré vonia rovnako ako ona.

 

2 | Režim a spánkové vzorce

Rytmus a režim spánku sa menia podľa veku, a preto by sa mal aj postoj rodičov k spánku dieťaťa v jednotlivých fázach líšiť. Avšak deti, nech sú akokoľvek staré, potrebujú mať systém a poriadok, inak začnú prerastať cez hlavu. V praxi to znamená zaviesť pevnú dobu a miesto spánku. Spánkové vzorce veľmi súvisia so zavedeným poriadkom. V prípade, ak sa dieťa niekoľkokrát v noci budí a zakaždým vás volá s plačom, je dobrou metódou skúsiť najprv 5 minút počkať, kým ku nemu pôjdete, dať mu len napiť, cumlík, pohladiť ho, prikryť a odísť. Tento postup odborníci odporúčajú opakovať zakaždým, keď sa dieťa zobudí s plačom. 

 

3 | Rituály pred spaním

Deti nielenže potrebujú, ale zbožňujú rituály pred spaním. Tieto rituály sú dôležitou fázou prechodu medzi dňom a nocou. Ide o akýsi emocionálny ochranný priestor. Rituály v najrôznejších podobách prispievajú k odbúravaniu strachu a napomáhajú k zdravšiemu spánku. V súvislosti so spaním sa môžu vytvárať rôzne rituály. Môže to byť kúpeľ, zatiahnutie žalúzií alebo položenie do postieľky, ktoré dieťaťu asociuje, že pokiaľ sa stane toto, je čas spať. Najlepšími rituálmi sú čítanie rozprávok alebo spievanie uspávaniek. Nielen, že dieťa upokojí hlas matky, ale taktiež to buduje vzťah a dôveru.

 

4 | Podmienky pre spánok

Zdravý spánok u detí je veľmi závislý od prostredia, v ktorom spia. Detská izba by mala byť dobre vyvetraná a nemala by byť v nej vysoká teplota. Samozrejmosťou je pravidelné utieranie prachu, aby bola v detskej izbe zabezpečená bezprašnosť. Dieťa by nemalo byť rušené veľkým hlukom, blikajúcim televízorom alebo nepríjemným osvetlením, v opačnom prípade bude ohrozený zdravý spánok dieťaťa. Aj umiestnenie postele si dobre premyslite. Nevhodné je umiestniť posteľ dieťaťa do prievanu alebo priamo pod okno, taktiež sa neodporúča ju umiestniť do blízkosti radiátora. Ideálne je z pohľadu pokojného spánku umiestniť ju k matkinej posteli.

 

Metódy uspávania dieťaťa

  1. VYTRÁCANIE SA - Pokiaľ ste vždy hojdali dieťa na rukách až kým úplne nezaspalo, môžete ho skúsiť hojdať menej a napoly spiace ho uložiť do postieľky. Avšak, nemalo by ešte úplne spať, pretože si musí vyskúšať, ako zaspávať samo od seba. 
     
  2. STOLIČKOVÁ METÓDA - Podstatou je, že začnete s vašou bežnou spánkovou rutinou a prisuniete si stoličku veľmi blízko k postieľke a budete na nej sedieť, zatiaľ čo vaše dieťa bude zaspávať. Dôvodom, prečo sedíte na tej stoličke je len ho uistiť, že ste tam s ním, s tým, že by ste mu nemali venovať žiadnu pozornosť (len sedieť).
     
  3.  FERBER / METÓDA OVERENIA A UTEŠENIA - Táto metóda výcviku spánku umožňuje dovoliť dieťaťu plakať, no zároveň ho v pravidelných intervaloch kontrolovať. Cieľom je, tu a tam, teda uistiť samých seba, že bábätko je v poriadku a zároveň uistiť bábätko, že ho počujete a ste tu preňho. Keď pôjdete skontrolovať vaše bábätko, nemali by ste ho brať na ruky alebo sa mu príliš veľa venovať, len sa jednoducho prostredníctvom vášho hlasu a nežného pohladenia uistíte, že je všetko v poriadku. Nemalo by to trvať viac ako 2-3 minútky.

 

Podľa britskej expertky Margot Sunderlandovej zo Strediska mentálneho zdravia v Londýne by rodičia mali spávať s deťmi až do piatich rokov. Odlúčenie detí od rodičov na noc podľa nej totiž spôsobuje úzkosť a zvyšuje hladinu stresových hormónov. Spánok je potrebný pre dieťa ako soľ, a to nielen pre jeho zdravý telesný rast. Na nás ostáva, čo považujeme pre dieťa potrebné, do čoho investujeme – a tým je aj čas jeho uspávania. Výsledkom by malo byť naučiť ich, aby zaspávali samy. Nakoniec sa to naučí každé dieťa, ale bude to trvať podstatne dlhšie, ak sa samo nesnaží. Chce to hlavne prax a trpezlivosť.

 

Prečítajte si tiež: Ako dávať spať bábätko bezpečne do postieľky? Na tieto veci si dajte pozor

Čítajte viac o téme: Spánok detí
Zdieľať na facebooku