Ako dávať spať bábätko bezpečne do postieľky? Na tieto veci si dajte pozor

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je pre každú rodinu, ktorá sa s ním stretla, obrovskou tragédiou.
Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je pre každú rodinu, ktorá sa s ním stretla, obrovskou tragédiou. / Foto: Bigstock

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je pre každú rodinu, ktorá sa s ním stretla, obrovskou tragédiou. Hoci týchto detí nie je tak vysoký počet, v mnohých prípadoch by sa úmrtiu dieťaťa dalo zabrániť, ak by rodičia boli dostatočne poučení o možných rizikách pre novorodenca počas spánku a nepodceňovali ich. 

 

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat alebo anglické cot death. Dve pomenovania v dvoch jazykoch pre ten istý smutný jav. Spoločné však majú ešte niečo iné. Obidve sú totiž významovo paradoxné. Ak ovládate základné pravidlá bezpečnej starostlivosti o bábätko počas jeho spánku, určite ste rozlúskli, prečo. Obeťami náhleho úmrtia dojčiat sa totiž stávajú častejšie deti, ktoré nie sú dojčené a stáva sa im to mimo bezpečného prostredia postieľky (cot).

Keďže Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je prebádaný len čiastočne, okolo bezpečného spania bábätiek existuje veľa právd, poloprávd a mýtov, ktoré sa môžeme dopočuť či dočítať. Škótska nadácia Scottish Cot Death Trust chcela pomôcť rodičom novorodencov zorientovať sa v tejto spleti informácií, a tak na základe dostupných výsledkov výskumov zostavili obrázkovú pomôcku pre bezpečný spánok bábätiek. Pozrieť si tento zdroj môžete v nasledujúcom videu, kde sú informácie zrýmované do milej básničky: vimeo.com

 

Pravidlá bezpečného spánku

Niektoré zo škótskych zásad môžu na prvý pohľad pôsobiť trochu radikálne. Odborníci ich však na svojej stránke ponúkajú aj s vysvetlením, prečo je ktoré pravidlo dobré dodržiavať a čo treba zohľadniť, ak niektoré z nich dodržať nemôžeme alebo nechceme. Všetky tieto informácie sa týkajú najmä novorodencov a bábätiek do pol roka, no je užitočné uplatňovať ich aj v staršom veku.

 

8 spôsobov, ako dieťatko chrániť

1. Spinkanie na chrbátiku

Bábätká by sme mali na denný aj nočný spánok ukladať na chrbátik, a to do ich 12 mesiacov. Ak sa bábätko mladšie ako pol roka v spánku pretočí, mali by sme ho vrátiť do polohy na chrbátiku. Pri dodržiavaní tejto praxe sa môžeme oprieť o nasledujúce vedecké zistenia:

 • Pri spaní na brušku a na boku sa zvyšuje riziko náhleho úmrtia dojčiat.
 • Ak dieťatko spí na brušku, môže sa nadýchnuť vzduchu, ktorý predtým vydýchlo. Tento vzduch má znížené množstvo kyslíka, čo môže negatívne ovplyvniť činnosť srdiečka a mozgu.
 • V polohe na brušku sa ťažšie reguluje telesná teplota a dieťatko sa môže prehriať.
 • Z polohy na boku sa dieťatko ľahko pretočí na bruško, teda riziko je rovnaké.
 • Rodičia niekedy dávajú detičky spať na bruško, lebo sa menej budia. To dokazuje aj výskum, no zároveň podotýka, že prerušovaný spánok je pre detičky prirodzený a prebudenie sa v problematickom okamihu pomáha dieťatku udržať si správny cyklus dýchania.
 • V polohe na chrbátiku je priedušnica vyššie ako pažerák. Prípadné vyvrátené mliečko z tráviacej sústavy sa teda do nej nedostane. Na brušku je to opačne, a teda je vyššie riziko zadusenia, ak mliečko stečie do dýchacej sústavy.
 • Jediná dokázaná metóda, ktorou môžeme pomôcť dieťatku v prípade refluxu, je držať ho po nakŕmení vo vzpriamenej / kolmej polohe. Poloha na brušku či podkladanie hlavičky nepomáhajú a sú menej bezpečné.
 • Plochá alebo „zležaná“ hlavička je diagnóza, ktorá u 97% detí zmizne sama od seba. Ak chceme dieťatku pomôcť bezpečným spôsobom, je vhodné dopriať mu pravidelný pobyt na brušku pri hre počas bdelej fázy a namiesto odkladania do lehátok či sedačiek ho čo najviac držať na rukách.

 

2. Priestor v postieľke

Predmety v postieľke bábätka, ktoré sa môžu dostať do blízkosti jeho dýchacích ciest, predstavujú riziko. Môžu dieťatku nielen upchať nos či ústa, ale aj spôsobiť opätovné vdychovanie vydýchnutého vzduchu a nedostatočné hodnoty kyslíka. Medzi nevhodné predmety v detských postieľkach patria:

 • Plyšové hračky.
 • Vankúše. Dieťatko podložku pod hlavou nepotrebuje. Tvar jeho hlavičky na rovnom, pevnom podklade zaručí správne nasmerovanie dýchacích ciest.
 • Hniezda. Rovnako sa môžu dostať do priestoru, ktorý je potrebný na správne prúdenie vzduchu pri dýchaní.
 • Mantinely. Sú veľmi obľúbené aj u nás. Pôvodne vznikli kvôli tomu, aby sa hlava dieťatka nemohla dostať medzi drevené tyčky či latky na postieľke. Dnes bezpečnostné štandardy pre výrobu postieľok udávajú minimálnu vzdialenosť medzi dielmi, aby sa to nemohlo stať.
 • Voľné perinky a dečky. Sú nebezpečné, ak si ich dieťatko môže potiahnuť cez hlavičku. Je dobré zastrčiť tieto prikrývky za matrac tak, aby siahali dieťatku len pod pazušky.

 

3. Nôžky pri päte postieľky

Ide o praktický návod, ako postupovať, ak ukladáme drobné bábätko do veľkej postieľky. Je dôležité v prípade, že dieťatko leží pod zastrčenou dečkou a mohlo by sa pod ňu zošuchnúť. Ak sa nožičky (takmer) dotýkajú päty postieľky, nemalo by sa mu to podariť. Vhodnou prikrývkou sú spacie vaky s voľnými rukami, do ktorých dieťatko vložíme. Potom nie je toto pravidlo nevyhnutné.

 

4. Teplota v spálni 16 - 20°C

Ideálna teplota pre spanie dieťatka, ktoré hlavne do 3 mesiacov ešte nevie regulovať svoju telesnú teplotu, je 16 až 20°C. Odporúča sa, aby pri tejto teplote malo dieťatko na sebe bavlnené body a pyžamkový overal a jednu až dve prikrývky, prípadne namiesto prikrývok spací vak. Neodporúča sa dávať na hlavu čiapočku, keďže pokožkou hlavy odchádza z tela prebytočné teplo. Teplotu dieťatka jednoducho skontrolujeme zozadu na krku. Pokožka by tam mala byť teplá, ale nie horúca alebo spotená. Ak má bábätko horúčku, je ešte dôležitejšie, aby sa neprehrialo a jeho pokožka mohla dýchať.

 

5. Pevný a rovný podklad na spinkanie

Dôvodom tohto pravidla je opäť zabezpečenie správneho prúdenia vzduchu počas spánku dieťatka. Na pevnom podklade sa dieťatko ťažšie pretočí na bruško. Matrac, ktorý má dostatočnú tvrdosť, pod jeho váhou nemení tvar a poskytuje jeho kostre a dýchacej sústave primeranú oporu. Takéto spanie je možné v postieľke, kolíske, cestovnej postieľke, baby boxe či vaničke hlbokého kočíka.

 

6. Cumlík

Používanie cumlíka je téma, ktorá ľudí názorovo dosť rozdeľuje. Odborníci zo Scottish Cot Death Trust ponúkajú na pomoc niekoľko vedeckých zistení:

 • Výskumy dokázali, že používanie cumlíka má na bezpečný spánok bábätiek pozitívny vplyv. Zdá sa, že cmúľanie cumlíka napomáha udržať dýchacie cesty priechodnými. Hoci zatiaľ nie je jasné, prečo, tento efekt trvá aj po tom, čo zaspávajúce dieťatko cumlík vypľuje.
 • V niektorých prípadoch úmrtie nastalo u dojčiat, ktoré zvyčajne cumlík používali, no pri poslednom spánku ho nemali. Odporúčanie je, že ak sa cumlík používa, mali by sme ho dieťatku dávať na každý spánok.
 • Aby sa predišlo prípadnému negatívnemu vplyvu cumlíka na dojčenie, odporúča sa začať ho používať, až keď je dojčenie dobre zahájené (britskí špecialisti hovoria o štyroch týždňoch). Negatívny vplyv používania cumlíka na dojčenie je predmetom výskumov a preukázala sa tu istá spojitosť, no táto téma nie je plne objasnená.
 • Bábätku by sme nikdy nemali cumlík vnucovať, ani ho po vypľutí počas spánku vracať späť do pusinky. Ak sa ale zobudí, opäť mu ho treba ponúknuť.
 • Kvôli správnemu vývinu chrupu sa odporúča prestať cumlík úplne používať medzi šiestym a dvanástym mesiacom.

 

7. Zavinovanie

 Podobne ako používanie cumlíka, zavinovanie bábätko tiež upokojí, ale malo by sa používať pre každý spánok. Je dobré zohľadniť nasledujúce skutočnosti:

 • Nie je zistené, prečo, no v niektorých prípadoch môže zavinovanie zvýšiť riziko náhleho úmrtia dojčiat. Negatívne je zvýšené riziko prehriatia, možnosť prekotúľania sa na bruško či tvrdší spánok.
 • So zavinovaním je najlepšie začať hneď od narodenia a ak sme to neurobili, nezačínať s ním neskôr.
 • Je dobré používať priedušné materiály a nikdy nezakrývať hlavičku dieťatka, aby sme sa vyhli prehriatiu.
 • Zavinuté bábätko nikdy nedávajme spať na bruško a okolo štvrtého mesiaca by sme so zavinovaním mali prestať úplne.

 

8. Dojčenie

Vieme, že dojčenie poskytuje dieťatku najlepší štart do života. Niektoré prieskumy preukázali, že dojčenie znižuje riziko náhleho úmrtia až o 50%. Vďaka čomu je to tak a ako presne dojčenie chráni spiace dieťatko?

 • Dojčené deti sa podľa výskumov ľahšie budia, čo pomáha zachovať aktívne dýchanie.
 • Výživové zloženie materského mlieka buduje imunitu dieťatka a chráni ho napríklad pred infekciami dýchacej a tráviacej sústavy, pri ktorých sú novorodenci obzvlášť zraniteľní.
 • Pravidelné dojčenie rodičom tiež umožní dieťatko častejšie skontrolovať a uložiť znovu do správnej polohy.

 

6 rizikových oblastí

1. Fajčenie

Prepojenie medzi fajčením matky v tehotenstve či fajčením v domácnosti novorodenca a prípadmi náhleho úmrtia dojčiat je jednoznačne dokázané. Keďže to nie je ani zďaleka jediné riziko, ktorému fajčením naše deti vystavujeme, je ideálne držať ich čo najďalej od cigaretového dymu, či už priameho počas fajčenia alebo sprostredkovaného na oblečení fajčiarov a predmetoch v domácnosti.

 

2. Spanie s dieťatkom v náručí

Ak sú rodičia veľmi vyčerpaní, môže sa im ľahko stať, že zaspia s dieťatkom v náručí na gauči či v kresle. Predstavuje to nasledujúce nebezpečenstvá:

 • Dieťatko sa môže zadusiť, ak sa zošmykne do zadnej či bočnej časti gauča a zasekne sa tam.
 • Dieťatko sa môže pritlačiť o telo dospelého tak, že sa nebude vedieť nadýchnuť.
 • Na mäkkých vankúšoch či prikrývke gauča alebo kresla môže dôjsť k prehriatiu
 • Nikdy nepodkladajme vankúšmi na gauči či kresle do sedu/ polosedu bábätko, ktoré ešte samo nesedí. Ak mu hlavička padne dopredu, môže to viesť k sťaženiu až znemožneniu dýchania.

 

3. Spanie v rodičovskej posteli

Spanie s dieťatkom v spoločnej posteli je v dnešnej dobe u mnohých rodín obľúbené. Nadácia Scottish Cot Death Trust uvádza, že ak nie sú prítomné iné rizikové faktory, riziko náhleho úmrtia dojčiat pri zdieľanej posteli je veľmi malé. Ak však tieto faktory prítomné sú, riziko mnohonásobne narastá. Na čo si teda musíme dať pozor?

 • Nikdy nezdieľajte s bábätkom posteľ, ak vy alebo váš partner fajčíte, ak ste pod vplyvom alkoholu, drog či liekov, prípadne ak ste vyčerpaní do takej miery, že je pre vás ťažké reagovať na potreby bábätka.
 • Zdieľanej posteli sa treba vyhnúť aj v prípade, že dieťatko bolo narodené predčasne alebo malo veľmi nízku pôrodnú váhu.
 • Veľkú opatrnosť treba venovať tomu, aby sa dieťatko v našej posteli neprehrialo, aby sme ho nepritlačili svojím telom, aby sa nezachytilo medzi posteľou a stenou či z postele nevypadlo.
 • Je tiež potrebné zohľadniť kvalitu matraca a jeho povrch, aby nedošlo ku komplikácii dýchania.

 

Aj pri týchto opatreniach nadácia odporúča, aby dieťatko aspoň prvých šesť mesiacov spalo vo vlastnom priestore (postieľke, kolíske a pod.) v blízkosti rodičovskej postele (v tej istej miestnosti).

 

4. Alkohol a drogy

Konzumácia alkoholu a drog robí spánok bábätka menej bezpečným. Užívanie týchto látok počas tehotenstva môže spôsobiť predčasný pôrod a nízku pôrodnú hmotnosť dieťatka. Obidve skupiny novorodencov sú ohrozené. Už malé množstvo alkoholu môže ovplyvňovať našu pozornosť a schopnosť správne sa rozhodovať, a to je pri starostlivosti o novorodenca veľmi dôležitý faktor.

 

5. Spanie v autosedačke

Výrobcovia autosedačiek ich navrhujú s cieľom zaistiť bezpečnosť detí počas cestovania. Preto je dôležité, aby sa autosedačky nepoužívali na iné účely. Pri cestovaní s dieťatkom si treba robiť pravidelné prestávky a nikdy ho v sedačke – vajíčku nenechať dlhšie ako dve hodiny. Ak dieťatko počas cesty zaspí, po vystúpení z auta ho treba znova presunúť na pevnú, rovnú podložku. Pri ceste v autosedačke by malo byť pod stálym dozorom, a to či už priamo od spolucestujúcich alebo od šoféra prostredníctvom zrkadielka nastaveného na vajíčko.

 

6. Alternatívne produkty na spanie

Pri produktoch ako sú rôzne hojdačky, kresielka či lehátka je dôležité, v akej polohe dieťatko zaspí. Hlavička novorodenca je v porovnaní so zvyškom tela veľmi ťažká a v nerovnej polohe hrozí, že sa skotúľa dopredu, čo môže viesť k závažnej komplikácii dýchania. Nikdy by sme preto nemali dieťatko nechať spať v niektorom z týchto produktov.

Veľmi obľúbené sú aj hniezda a rôzne polohovače dieťatka počas spánku. Pri akomkoľvek predmete, ktorý sa môže dostať do cesty detskému dýchaniu, však musíme byť obzvlášť ostražití.

 

Zapamätať si všetky zásady, ich príčiny a súvislosti môže byť pre rodičov náročné. Takmer všetky však súvisia s tým, či dokáže dieťatko správne dýchať a nič mu počas toho nebráni v zdravom prísune okysličeného vzduchu. Na túto skutočnosť je dobré myslieť, keď chceme, aby sníčky našich najmenších ratolestí boli sladké a bezpečné.

Zdieľať na facebooku