Chcete vedieť, ako je na tom vaše dieťa so sebaovládaním? Skúste si s ním slávny Marshmallow test.
V 60. rokoch 20. storočia začal stanfordský profesor Walter Mischel vykonávať sériu dôležitých psychologických štúdií. Počas svojich experimentov Mischel a jeho tím testovali stovky detí, väčšinu z nich vo veku okolo 4 a 5 rokov a odhalili to, čo sa dnes považuje za jednu z najdôležitejších charakteristík úspechu v zdraví, práci a živote. Ide o schopnosť oddialiť uspokojenie.
Marshmallow experiment
Experiment sa začal tým, že každé dieťa priviedli do súkromnej izby, posadili ho na stoličku a na stôl pred neho položili cukrík marshmallow. Výskumník ponúkol dieťaťu dohodu: povedal dieťaťu, že odíde z miestnosti a že ak dieťa nezje marshmallow, kým bude preč, potom bude odmenené druhým marshmallow. Ak by sa však dieťa rozhodlo zjesť prvý skôr, ako sa výskumník vrátil, potom by už druhý cukrík nedostalo. Takže voľba bola jednoduchá: jedna maškrta hneď, alebo dve maškrty neskôr. Výskumník opustil miestnosť na 15 minút. Zábery detí čakajúcich osamote v miestnosti boli dosť zábavné. Niektoré deti hneď vyskočili a zjedli prvý marshmallow, len čo výskumník zavrel dvere. Iné sa vrteli, poskakovali a skákali na stoličkách, keď sa snažili ovládnuť, no nakoniec o niekoľko minút podľahli pokušeniu. A nakoniec, niekoľkým deťom sa podarilo celý čas vydržať. Táto populárna štúdia, publikovaná v roku 1972 , sa stala známou pod názvom Marshmallow experiment, ale nebola to pochúťka, ktorá ju preslávila. Zaujímavá časť tohto experimentu prišla po rokoch. Ako roky plynuli a deti vyrastali, výskumníci vykonali následné štúdie a sledovali pokrok každého dieťaťa vo viacerých oblastiach. Deti, ktoré boli ochotné odložiť uspokojenie a čakali, kým dostanú druhú marshmallow, skončili s nižšou úrovňou zneužívania návykových látok, nižšou pravdepodobnosťou obezity, lepšími reakciami na stres, lepšími sociálnymi schopnosťami, ako uvádzali ich rodičia, a vo všeobecnosti lepšie. Výskumníci sledovali každé dieťa viac ako 40 rokov a znova, skupina, ktorá trpezlivo čakala na druhý marshmallow, uspela v akejkoľvek kapacite, ktorú merali. Inými slovami, táto séria experimentov dokázala, že schopnosť oddialiť uspokojenie bola rozhodujúca pre úspech v živote. A keď sa pozriete okolo seba, uvidíte, že sa to odohráva všade okolo vás. Napríklad ak odložíte uspokojenie z nákupu zákuskov a čipsov v obchode, potom sa pravdepodobne po príchode domov najete zdravšie alebo ak odložíte uspokojenie zo sledovania televízie a urobíte si domácu úlohu teraz, naučíte sa viac a budete mať lepšie známky a dá sa uviesť mnoho ďalších príkladov zo života. Samozrejme ľudské správanie ako aj život vo všeobecnosti je oveľa zložitejšie, takže jedna voľba štvorročného dieťaťa určite neurčí zvyšok jeho života, avšak tento experiment poukazuje na jednu dôležitú vec. Ak chcete v niečom uspieť, v určitom bode budete musieť byť disciplinovaný a konať namiesto toho, aby ste sa rozptyľovali a robili to, čo je ľahké. Úspech v takmer každej oblasti si vyžaduje, aby ste ignorovali robenie niečoho jednoduchšieho (oneskorenie uspokojenia) namiesto toho, aby ste robili niečo ťažšie.
Kľúčovým záverom je, že aj keď nemáte pocit, že teraz dokážete oddialiť uspokojenie, môžete to trénovať – sebadisciplínu, sebakontrolu... a tak isto to môžete naďalej rozvíjať aj u detí.
Ak chcete vidieť, aká je trpezlivosť vašich detí, test marshmallow je skvelý spôsob, ako ju zmerať! Ako na to? Kým pôvodný marshmallow test dostali 4-ročné deti, tento test môžete dať deťom v akomkoľvek veku. Majte však na pamäti, že deti mladšie ako 4 roky len veľmi ťažko odolajú prvému marshmallow. Sledovanie nahraného videa z testu s dieťaťom robí aktivitu zábavnou ihneď po teste ako aj ďalšie roky.
1. Položte pred dieťa marshmallow.
Ak vaše dieťa nemá rado marshmallow, nahraďte ho lákavejšou pochúťkou, ktorej ťažko odoláva. V experimente sa výskumníci skryli za obojsmerné zrkadlo. To isté môžete dosiahnuť pomocou videokamery alebo webovej kamery v počítači.
2. Vysvetlite test.
Povedzte mu aké sú pravidlá tohto malého experimentu. Vysvetlite, že sa chystáte opustiť miestnosť a že môže zjesť marshmallow, kým ste preč. Ak sa však vrátite a marshmallow nezje, odmeníte ho aj ďalším marshmallow.
3. Opustite miestnosť a počkajte pár minút.
Choďte mimo dohľadu, ale ak môžete, sledujte svoje dieťa. Ak máte nastavenú kameru, sledujte svoje dieťa, či vôbec bojuje. Čím dlhšie budete čakať, tým ťažšie bude marshmallow odolávať. V samotnom experimente psychológovia čakali až 20 minút, aby zistili, či deti odolajú pokušeniu. V tejto zábavnej verzii testu však väčšina rodičov radšej počká okolo 5 minút.
4. Vráťte sa a poskytnite odmenu
Odmeňte ho extra marshmallow, ak si to zaslúži. Nechajte ho zjesť obe sladkosti. Vysvetlite mu, že ste na neho hrdí za to, že je trpezlivé. Ak dieťa zjedlo marshmallow, kým ste boli preč, skúste túto chvíľu využiť na poučenie o oneskorenom uspokojení.
Jedným z dôvodov, prečo tak často podľahneme bezprostrednému pokušeniu, je to, že neberieme do úvahy negatívne dôsledky, ktoré nastanú v budúcnosti. Aby ste odolali týmto nutkaniam, je potrebné „zahriať“ negatívne emócie, ktoré budete cítiť v budúcnosti, a zažiť ich v prítomnosti. Pomáha tiež zahriať pozitívne emócie, ktoré budete cítiť v budúcnosti, keď sa vyhnete nutkaniu. „Sila vôle“ nie je vrodená vlastnosť. Deti, ktoré sa nevedeli dočkať a zjedli marshmallow, sa jednoducho nenaučili zručnosti, ktoré používali ostatné deti. Keď sa ich naučili, zlepšili sa v oddialení uspokojenia. Sebaovládanie je teda zvyk, ktorý sa dá naučiť za predpokladu, že si uvedomujete svoje pokušenia a vynakladáte určité úsilie na učenie sa stratégií, ako sa s nimi vysporiadať. Sebakontrola sa zvyšuje tým, že odoláte ľahkým pokušeniam a potom sa prepracujete k zložitejším.