Mama

8 predsavzatí šťastných mamičiek. Žijete podľa nich aj vy?

Každá mamička má právo prežívať pozitívne pocity súvisiace s materstvom, má právo aj na chvíľky, počas ktorých môže byť sama so sebou či dopriať si oddych podľa vlastných predstáv bez pocitov zlyhania, že sa svojmu dieťaťu nevenuje dostatočne. Deti nepotrebujú, aby boli mamičky dokonalé. To, čo skutočne potrebujú, sú rozumné hranice, veľa objatí, bozky a šťastná mamička.

Prečo sú niektoré mamičky unavené viac a iné menej?

Niektoré mamičky bývajú unavené viac a iné menej. Ktoré faktory to spôsobujú? Mnoho psychológov sa zhoduje v tom, že na únavu nepôsobí len to, aké máme zdravie, čo jeme a koľko spíme. Čoraz častejšie svoju úlohu zohráva aj životný štýl.

Prečo potrebujú mamičky voľné chvíľky pre seba?

Materstvo nemusí predstavovať obmedzenie sociálnych kontaktov na minimum. Taktiež sa nemusíte úplne vzdať svojich záujmov. Podobne ako pred tehotenstvom aj počas materskej dovolenky máte právo na voľný čas špeciálne vyhradený len vás. Je to dôležité z viacerých dôvodov.

Matky reagujú na plač svojho dieťaťa, lebo ich mozog sa tehotenstvom zmení

Tehotenstvom sa mozog matky mení v oblastiach, ktoré ich prirodzene nútia reagovať na svoje dieťa, keď ich potrebuje.

Čo si želajú mamy na Deň matiek?

Deň matiek by nemal byť len o kvetoch, bonboniérach a krátkom podaní ruky, ale hlavne o ocenení, ktoré sa z našich životov vytráca.

Matky sú lepšie zamestnankyne. Materstvo ženy robí produktívnejšie a empatickejšie

Mamy sú podľa prieskumov v práci lepšie. Potvrdzujú to zamestnávatelia, odborná verejnosť i samotné matky. Deti vraj menia ženy na efektívnejšie, produktívnejšie a empatickejšie zamestnankyne. Stále sa to však neodráža na platoch a aj naďalej bojujú s predsudkami.

Nanič mama (Sarah Turnerová): Byť mamou je naozaj ťažké

Nedovolím si tvrdiť, že táto kniha je pre každú mamu. Ale pre tie, ktoré si občas povzdychnete, že materstvo vôbec nie je ľahké a materská dovolenka už vôbec nie je dovolenka, tak tie sa pri nej určite dobre zabavíte.

Prečo sa deti správajú horšie, keď je nablízku matka?

Malá Tamarka dokáže v sekunde vytvoriť desivú, srdcervúcu scénu a pripraviť pre jej matku nezávideniahodné chvíle. Jej najobľúbenejšie slovo je „nie“. Lenže keď je s otcom, vedú sa pekne v parku za ručičky, usmievajú sa a nikdy nie je potrebné usmerňovať jej správanie. Prečo je to tak?