Mozog

Aktivity, ktoré nebadane trénujú mozog vášho dieťaťa

Pokiaľ ide o mozgovú činnosť, zvyčajne myslíme na vzdelávanie, avšak veľakrát stačí niekoľko bežných aktivít, ktoré dokážu nebadane trénovať ich mozog.

Rodičia, ktorí poznajú fungovanie mozgu, lepšie chápu reakcie dieťaťa

Čo prinúti deti konať múdro a inokedy úplne neadekvátne? Odborníci sú presvedčení, že na to existujú dobré dôvody a zakladajú sa na tom, čo sa odohráva vo vyšších a nižších častiach detského mozgu.

Lekár vysvetľuje, ktoré faktory spomaľujú fungovanie detského mozgu

Dr. Ranko Rajovič, lekár, riaditeľ MENSA pre Srbsko a predseda svetovej komisie MENSA pre nadané deti, vo svojej prednáške hovoril o tom, ktoré hry, aktivity a činnosti spomaľujú rozvoj detí, obmedzujú ich v napredovaní a ktoré faktory zabezpečujú ich napredovanie.

Jan Mühlfeit a Kateřina Novotná: Ako vychovať šťastné a úspešné dieťa?

Každé dieťa má v sebe nejaký talent. Najideálnejšie, čo rodičia môžu pre dieťa urobiť, je odhaliť jeho smerovanie a rozvíjať v ňom to najlepšie, čo v ňom je.

Dieťa bez hraníc získava zlé skúsenosti, ktoré ho pred ničím nezastavia

V súčasnosti vďaka znalostiam neurovedy môžeme úplne ináč vnímať výchovu detí a to, čo sa deje v ich mozgu, keď sa ocitnú v rôznych situáciách alebo pri rôznych druhoch pôsobenia na ne.

Ako môžu rodičia pomôcť deťom prepájať pravú a ľavú hemisféru? Rozprávanie príbehov upokojí aj veľké emócie (2. časť)

V predchádzajúcom článku sme si povedali o technike napojenia a presmerovania. Dnes sa pozrieme na techniku rozprávania príbehov, ktorá môže tiež deťom pomôcť pri prepájaní pravej a ľavej hemisféry.

Ako môžu rodičia pomôcť deťom prepájať pravú a ľavú hemisféru? Technika napojenia a presmerovania (1. časť)

Dnes je už dokázané, že mozgové hemisféry nie sú úplne oddelené, ale navzájom spolupracujú v súvislosti od úloh, ktoré človek plní. Zistilo sa tiež, že dominancia hemisféry sa mení približne každých 90 minút. Ako môžu pomôcť rodičia deťom pracovať s obidvomi hemisférami?

Deti sa učia, ako myslia ľudia okolo nich vďaka 3 krokom

Deti sa postupne učia pochopiť, prečo ľudia robia to čo robia, čo im pomáha v rozvoji sociálnych väzieb, ale navonok to môže vyzerať ako nie veľmi sympatické a problematické správanie.