Výchova dieťaťa podľa jeho temperamentu: Cholerik #1

  

V predchádzajúcom  článku Prečo by ste pri výchove detí mali brať do úvahy temperament a nepristupovať k nim rovnako?, sme písali o dôležitosti prístupu rodičov k výchove dieťaťa na základe jeho temperamentu. Ak budete vo výchove každého jedného dieťaťa v rodine pristupovať individuálne a uvedomíte si včas, že na každé dieťa platí niečo iné, vaša rodina môže viesť pokojný a harmonický život.

Dnes sa budeme venovať prvému a veľmi komplikovanému temperamentu – cholerikovi. Je to typ, ktorý si vyžaduje asi najväčšiu dávku trpezlivosti a sebaovládania zo strany rodičov, pretože práve v tejto oblasti má cholerické dieťa najviditeľnejšie prolblémy.

 

Aký je cholerik?

Silný, dynamický, nevyrovnaný, živý temperament

Tento temperament dáva rodičom opodstatnene právo hovoriť, že „o nejakom pokoji môžu akurát tak snívať.“ V živote s týmito deťmi nie je núdza o dramatické situácie, ktoré privádzajú veľmi často do rozpakov i samotných rodičov.  Neraz si pri výchove takýchto detí uvedomia i sami rodičia, že majú problém so sebaovládaním a upokojením rozrušeného dieťaťa. Vyhľadávajú pomoc, lebo nevedia, ako správne na prichádzajúce situácie reagovať.

 

Charakteristické črty cholerika

 

Pozitíva

  • Veľmi aktívne, akčné dieťa;
  • Energické;
  • Rýchle chápe situácie;
  • Spoločenské a priateľské;
  • Rozhodné;
  • Nadšený presvedčivý slovník
  • Má silnú vôľu;
  • Často býva lídrom;
  • Intenzívne vníma spravodlivosť.

 

Negatíva

  • Často má agresívne správanie;
  • Nestabilné a ťažko predvídateľné správanie;
  • Zakždú cenu je presvedčené o svojej pravde;
  • Prudkosť vo vzťahoch, časté konflikty;
  • Rýchle a nie vždy správne rozhodovanie;
  • Cyklenie  sa v predošlých skúsenostiach a postojoch.

 

Dieťa s týmto typom nervového systému je nepokojné a výmyselnícke. Je hlučné, nespútané, úzkostlivé, tvrdohlavé, výbušné a hádavé. Je to neskrotný huncút, ktorý stále vyvoláva škandály a hádky. Jazyk cholerika je premenlivý, rýchly a prehĺta niektoré slová, no zároveň je veľmi expresívny a emocionálny.

Pohyby malého dieťaťa sú pohotové, ostré a energické. Podmienené reflexy sú vytvárané rýchlo, no nie sú udržateľné. Okamžite chce zbierať vavríny, aj napriek tomu, že sa nachádza uprostred činnosti a nemá na pochvalu či odmeny ešte nárok. Prispôsobuje sa novým informáciám rýchlo, ale o pár minút mu  z hlavy vyprchajú. Takéto deti sú roztržité, nemajú dobrý úsudok a schopnosť spoľahnúť sa na ich potenciál.

Dieťa cholerik nikdy samé neplače, ani nepanikári.

 

Pravý cholerik sa rýchlo adaptuje v nezvyčajných situáciách, ale kvôli svojej ohnivej povahe má konštantne so svojimi rovesníkmi konflikty. Napriek tomu bez nich nedokáže byť.  Toto dieťa má tendenciu obklopovať sa publikom, potrebuje svojich obdivovateľov a čaká na ich reakcie. Často sa snaží rozkazovať na ihrisku, v škole, súrodencom, ale i rodičom. V polohe lídra sa cíti prirodzene. Veci nevidí nikdy „šedé“. Buď je niečo dobré alebo zlé, čierne alebo biele. Toto je dieťa u ktorého môžete vidieť záchvaty hnevu naozaj v plnej paráde.

 

Cholerici nevedia čakať ani krotiť svoje túžby. Milujú hlučné a aktívne hry a nové zážitky, pri ktorých môžu riskovať. Ich nálada je nestabilná a ľahko sa zmení v okamihu aj zo zdanlivo zanedbateľného dôvodu. Cholerici ťažko zaspávajú kvôli dojmom a zážitkom počas dňa. Ak rodičia skúšajú trestať takéto dieťa kvôli neschopnosti udržať sa pod kontrolou, prejavuje sa agresívne, odporuje a obhajuje svoje konanie.

 

Ako vychovávať dieťa - cholerika?

 

Vychova podla temperamentu - cholerik1)  Základným princípom výchovy cholerika je princíp, ktorý voláme „minútka pokoja“. Nasmerujeme vtedy energiu dieťaťa do iných užitočných vecí. Cholerika sa snažíme čo najviac zamestnávať, aby z neho nevyrástol zatrpknutý a večne sťažujúci sa človek.

 

2) Svoje dieťa poznáte veľmi dobre a najlepšie viete, aké situácie ho privádzajú do šialenstva. Vylúčte z vášho každodenného života  také situácie, ktoré ho neprimerane rozrušujú.

 

3) Kontrolujte násilné prejavy cholerika. Tomu môže napomáhať výber tichej hry, vhodného krúžku alebo zaujímavého hobby.

 

4) Mimoriadnu pozornosť venujte budovaniu jeho trpezlivosti.

 

5) Prísne a neustále kontrolujte správanie a konanie dieťaťa.

 

6) Učte dieťa, že veci treba doťahovať do konca. Keďže ľahko prepadá frustrácii pri učení nových vecí či pri práci, potrebuje od vás viac podpory ako iné deti.

 

7) V dôsledku výbušnej povahy dieťaťa zaobchádzanie s cholerikom by malo byť zo strany rodičov nežné a pokojné. Prudkosť a hrubosť rodičov ako odpoveď na jeho „neschopnosť ovládať sa“  môže vážne narúšať vzťah medzi rodičom a dieťaťom a končí neraz katastrofálne.

 

8) Nepoužívajte fyzické tresty voči tomuto dieťaťu. Hovorte s ním o jeho previneniach prísne, ale ticho a pokojne.

 

9) Cholerik by nemal byť „tlačený do kúta“. Lepšie reaguje na pokojné a ohľaduplné požiadavky autority.

 

10)  Zdokonaľovanie jeho trpezlivosti a sebaovládania budú pomáhať znižovať detskú agresiu už v jej úvode.

 

11)  Mimoriadnu pozornosť by ste mali v jeho prípade venovať učeniu slušného správania a diskrétnosti.

 

12)  Vaše dieťa by malo vedieť, že jeho slová majú váhu, dostatočne ich vnímate a počujete jeho názory.

 

Cholerické dieťa obzvlášť potrebuje láskyplnú oporu rodičov a vedenie, nakoľko jeho správanie je často „problematické“ a od rodičov sa mu preto častejšie, ako pri iných temperamentoch detí, dostáva karhania a odmietania.

  


 Foto: Bigstock

 

Mohlo by vás zaujímať:

Prečo by ste pri výchove mali brať do úvahy temperament vašich detí?

Výchova dieťaťa podľa jeho temperamentu: Sangvinik #1

Výchova dieťaťa podľa jeho temperamentu: Cholerik #2

Výchova dieťaťa podľa jeho temperamentu: Melancholik #3

Výchova dieťaťa podľa jeho temperamentu: Flegmatik #4

 

 

Čítajte viac o téme: Temperament
Zdieľať na facebooku