Cestovanie s deťmi: Top aplikácie, ktoré vám spríjemnia spoločné cestovanie

Cestovanie s rodinou vám môžu uľahčiť aj aplikácie.
Cestovanie s rodinou vám môžu uľahčiť aj aplikácie. / Foto: Shutterstock

Plánujete sa s deťmi v lete vydať na cesty plné dobrodružstiev? Ak máte radi rýchle a jednoduché riešenia, inšpirujte sa naším dovolenkovým zoznamom šikovných aplikácií, ktoré by vám v mobiloch pred cestou nemali chýbať.

 

Airbnb

Ak ste si ešte nerezervovali ubytovanie a nie je vaším cieľom hotel, aplikácia Airbnb je rajom na skvelé domáce ubytovanie. Nájdete tu ponuku bytov i domov kdekoľvek na svete. Pre rodiny je to vynikajúca úspora financií a veľká miera pohodlia pri cestovaní. Recenzie vám prezradia, či sú domáci (majitelia ubytovania) spoľahliví. Môžete s nimi komunikovať vopred a veľa z nich je vám ochotne nápomocných, aj keď ste už priamo u nich ubytovaní. Určite sa aj tu nájdu medzi slušnými hostiteľmi špekulanti, preto nezanedbajte čítanie recenzií. Obzvlášť, keď cestujete ako rodina. Moja osobná skúsenosť bola ale zatiaľ vždy výborná.

 

 

Google Trips

Ak ste dobrodružnejšie typy, z dielne Google môžete využiť aplikáciu, ktorá vám neuveriteľne zjednoduší celé plánovanie vašej cesty a ušetrí nervy. Oceníte ju hlavne, ak sa chystáte navštíviť viaceré miesta a nejdete len do jedného dovolenkového rezortu. Google ju vyvíjal dva roky a jeho snahou bolo dostať ju naozaj na vysoký level a evidentne sa mu to jej užitočnosťou pre cestovateľov aj podarilo.

Táto aplikácia vám umožní stiahnuť z vášho e-mailu všetky vaše letenky, rezervácie hotelov, prenájmov áut, mapy, informácie o destinácii, tipy na pamiatky a pod. Umožní vám vytvoriť si skvelý prehľad a plán vášho výletu bez veľkého úsilia. A funguje dokonca aj bez pripojenia na internet.

 

 

ESET Parental Control pre Android

Skôr ako sa vydáte s deťmi na cesty, túto aplikáciu by ste mali nainštalovať nielen sebe (rodičovský režim aplikácie), ale najmä vašim deťom. Pomôže vám počas niekoľkých hodín na cestách aj v čase, ktorý plánujete stráviť spoločne s rodinou priamo v dovolenkovej destinácii. Presmeruje pozornosť detí od technológií k vám, prírode a všetkým tým čarovným veciam, ktoré ste im chceli ukázať a s nimi prežiť.

Nie je nič horšie, ako keď sa pri cestovaní pozriete okolo seba a vidíte, že rodiny, ktoré spoločne cestujú, hľadia iba do mobilov. Či už idete autom, vlakom, autobusom alebo lietadlom. Cestovanie nie je len o vystúpení z dopravného prostriedku a spoznaní finálnej destinácie. Je to spoznávanie krajín, cez ktoré prechádzame, skúmanie ľudí, ktorých stretávame, nadväzovanie nových priateľstiev a mnohých zaujímavých rozhovorov. To všetko nepopierateľne patrí k čaru cestovania.

Ak však vaše deti hľadia iba do obrazoviek, o veľmi veľa z toho prichádzajú. Môžete to však ľahko zmeniť. Nainštalujte im do mobilov alebo tabletov rodičovskú aplikáciu Parental Control od firmy ESET, ktorá im po prečerpaní dohodnutého časového limitu obrazovku zamkne a deti sa tak budú môcť sústrediť aj na veci, ktoré sa dejú okolo nich. Vidieť kravy pasúce sa popri ceste, západ slnka alebo hovoriť s vami o veciach, na ktoré počas bežných pracovných dní nemáte čas. Užite si cestovanie ako rodina plnými dúškami so všetkým, čo k nemu patrí a pomôžte deťom oslobodiť sa od neprimeraného času stráveného s mobilmi v rukách.

 

Prémiové funkcie aplikácie môžete vyskúšať na 30 dní zadarmo, aplikáciu si stiahnete cez Google Play tu.

 

 

Tripadvisor

Vďaka aplikácii Tripadvisor si viete naplánovať okrem ubytovania aj výlety na rôzne atrakcie v navštívenej lokalite. Jeho veľkou výhodou je, že má vôbec najviac online cestovateľských recenzií a tie vás nasmerujú, kde by ste mohli stráviť svoj čas. Vďaka Tripadvisoru nezostanete ani bez obeda či večere. Ukáže vám najbližšie odporúčané reštaurácie a kaviarne. Tripadvisor sme pri výbere atrakcií ocenili už mnoho krát kdekoľvek na svete. Keď cestujete s deťmi, viete si navyše atrakcie alebo reštaurácie vyselektovať podľa odporúčaní rodín.

 

 

Citymapper

Citymapper je jedna z najlepších aplikácií pre verejnú dopravu vo veľkých svetových metropolách, ktoré môžu byť pre cudzinca často náročné na zorientovanie. Budete mať vďaka nej prehľad o trasách metra, električiek, vlakov či autobusov. Po zadaní vašej aktuálnej pozície a želaného cieľa vám detailne ukáže, akými spojmi sa tam najrýchlejšie dostanete vrátane prestupov. Zobrazí vám aktuálne odchody, upozornenia na rôzne prípadné výluky či zápchy, rovnako ako integráciu Uberu a cyklotrasy. Taktiež si dokážete informácie pozerať aj offline.

 

 

 

Viac článkov o zodpovednom používaní technológií deťmi nájdete aj TU:

Deti a technológie: ESET Parental Control


Uber

S obľúbeným zdieľaným cestovaním autami Uber ste sa mohli pred časom stretnúť aj na Slovensku. A hoci jeho fungovanie pred pár mesiacmi u nás zakázali, v zahraničí Uber spoľahlivo stále funguje. Napadlo by vás ho však využiť na dovolenke? Priraďte si túto aplikáciu v smartfóne k tým dovolenkovým, pretože práve na cestách vám môže padnúť vhod. Uber je aktívny v 84 krajinách sveta a vo viac ako 800 mestách. Ak sa vám nechce v neznámom meste s rodinou túlať po podchodoch a blúdiť mestskou hromadnou dopravou, zdieľaná jazda bude pre vás rýchle, a oproti taxíkom relatívne lacné, riešenie. Platiť navyše nemusíte v hotovosti, ale aj kreditnou kartou.

 

 

Google Translate

Máte obavy z toho, že sa v neznámej krajine nedohovoríte? Veľa ľudí má bariéry cestovať po svete kvôli svojím nedostatočným jazykovým znalostiam. Teraz ale nemusíte. Google Translate vám zabezpečí, že sa dohovoríte naozaj kdekoľvek na svete vďaka jeho jednoduchým prekladom do 103 jazykov. 59 jazykov zabezpečuje dokonca aj bez pripojenia na internet.

 

Pôvodne Google umožňoval svojim používateľom iba textové preklady. Museli ste si do prekladača napísať text a on vám ho preložil. V roku 2015 spustil Google funkciu skenovania obrázkov, ktoré aplikácia dokázala preložiť. Mohli ste si tak skenovať a prekladať nápisy, jedálne lístky alebo čokoľvek, čo vám prišlo do cesty. No najvyšší level v pomoci ľuďom prišiel okamžitým obojsmerným prekladom reči. Jednoducho držíte pri konverzácii s cudzincom telefón pred ústami a hovoríte. Aplikácia vašu konverzáciu prekladá.

Zatiaľ je to možné v 32 jazykoch, ale výsledný efekt vám na cestovanie bude bohato stačiť. Môžete tak prežiť príjemné dni s najbližšími, kde len budete chcieť.

 

 

Con­ver­ter Plus

Ak ces­tu­jete do kra­jín, kde sa neplatí eurom, užitočná pre vás bude aj ap­li­ká­cia, ktorá vám uľahčí prepočítavanie cien, aby ste neminuli priveľa financií. Okrem pe­ňaž­nej meny navyše dokáže pre­po­čítať aj stupne Cel­zia na Fah­ren­he­ity alebo kilá na libry.

 

 

Mobile Passport

Cestujete do USA? Aplikácia Mobile Passport vám umožní nečakať po prílete v dlhých radoch a je oficiálne autorizovaná americkou bezpečnosťou. Všetko, čo potrebujete na to, aby ste unavení s deťmi po dlhom lete nečakali v radoch je, aby ste mali stiahnutú v mobile túto aplikáciu a pridali do nej informácie z vášho pasu. Urobíte to jednoducho naskenovaním kamerou telefónu. Táto aplikácia je akceptovaná na 24 letiskách v USA. Skôr, ako sa na ňu spoľahnete, skontrolujte si pred odletom, či ju akceptujú aj na letisku vášho príletu.

 

 

A ešte jedna dobrá rada na záver: Nezabúdajte na bezpečnosť!

Ak sa plánujete v dovolenkovej destinácii spoliehať na bezplatné nezabezpečené Wi-Fi siete v hoteloch a kaviarňach, mali by ste vedieť, ako sa vyhnúť potenciálnym problémom. "Používanie nezabezpečených Wi-Fi sietí môže mať za následok nielen stratu osobných údajov, ale aj reálnu stratu peňazí. Infekcia škodlivým kódom môže zase na mobile zablokovať všetky dovolenkové fotky a videá," vysvetľuje Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET. Viac sa o užitočných radách, ako neohroziť údaje vo svojich mobiloch počas dovoleniek, dočítate aj v tomto článku.

Zdieľať na facebooku