Klamete svoje deti? Radšej sa tomu vyhnite

  Shutterstock

Klamete svoje deti? Myslíte si, že nie? Podľa prieskumu to väčšina amerických a čínskych rodičov robí každý deň.

Drvivá väčšina rodičov učí svoje deti od malička, že klamanie nie je pekné. Pravda je však taká, že väčšina z nich ho využíva na dennej báze, aby svoje deti priviedli k správaniu, ktoré im vyhovuje. Používajú malé klamstvá, výmysly, či polopravdy, aby si uľahčili život a dosiahli rýchlejšie svoj cieľ.

 

Vedci sa v rámci výskumu pozreli na to,  ako často klamú rodičia deťom za účelom dosiahnutia svojho cieľa v dvoch veľmi rozdielnych kultúrach – čínskej, kde je výchova rodičov veľmi prísna a rodič skôr uplatňuje autoritatívny prístup vo výchove a v severoamerickej, kde prevláda naopak partnerský prístup k deťom. Rodičia využívali klamstvá ohľadne detských stravovacích návykov alebo pri odhováraní detí od hračiek pri ich naliehavých prosbách.

Vzorku výskumu tvorilo 114 Američanov a 85 Číňanov. Všetci dostali zoznam klamstiev, ktoré sa bežne používajú v ich krajinách. Každé klamstvo mali ohodnotiť a vyjadriť sa či takúto nepravdu už použili a či je pre nich prijateľná.
V oboch krajinách boli najčastejšie používané klamstvá: „Odídeme bez teba“, zväčša používané v situáciách, kedy chceli dieťa prinútiť, aby prestalo odvrávať alebo sa ponáhľalo. Takúto taktiku používalo až 77,9% Číňanov  a 67,5% Američanov. Ďalšie klamstvo bolo: „Už nemáme viac cukríkov." (57,5% v USA, 42,9% v Číne) a „Hračky prídeme kúpiť nabudúce," (47,8% USA, 61,6% Čína).

Rodičia tiež často dieťaťu dávali zavádzajúci feedback k jeho výkonom. Povzbudzovali ho napríklad, že hrá krásne na klavíri, aj napriek tomu, že mu to nešlo (59% USA, 50% Čína). Ďalšou výchovnou barličkou rodičov bolo napríklad: „Ak nebudeš ticho, bude sa na teba pani suseda hnevať," (34,5% USA, 49,4% Čína).

Štúdia Gail Heymana z Univerzity v Kalifornii – San Diego a jeho kolegov  potvrdila, že klamanie deťom v oboch krajinách je úplne bežnou súčasťou rodinného života a používa ju až 84% rodičov v USA and 98% rodičov v Číne. Možným vysvetlením prečo to bolo v Číne také vysoké percento je to, že Číňania vyžadujú od detí viac súladu a urobia všetko možné, aby tento stav dosiahli.

Všetci rodičia sa cítili spokojne, pokiaľ klamali, aby podporili pozitívne pocity, povzbudili  ich a podporili vieru vo fantastické bytosti ako napr. Zúbkovú vílu alebo Santa Clausa. Jeden z najmarkantnejších rozdielov medzi oboma kultúrami  spočíval v tom, že prevažne čínski rodičia považovali lož voči deťom za prijateľnú, ak slúži k dosiahnutiu spolupráce a poslušnosti detí. Číňania však boli zároveň odmietavejší voči klamaniu svojich detí. Američania boli pri tvorbe klamstiev zase kreatívnejší. Radi využívali príbehy o mýtických a rozprávkových bytostiach, ktoré ani nepokladali za klamstvá.

Klamanie v uvedených dvoch kultúrach nie je ani tej našej nijako extrémne vzdialené. Aj u nás sa zväčša využíva na dosiahnutie súladu s dieťaťom a zvládnutie určitých spoločných úloh bez ujmy. Veď len také obyčajné nakupovanie s deťmi býva pre nejedného rodiča doslova peklom. Hlavne v období vzdoru. Mnohí z nás klameme, ak nás dieťa vypočuje pri téme, o ktorej nechceme, aby ďalej hovorilo. Alebo ak máme odpovedať na intímne otázky a máme pocit, že na sexuálnu výchovu je ešte priskoro. A tak možno aj u vás bocian na chvíľu vyrieši všetko.

Jemným dávkovaním poloprávd sme dieťa uchránili pred tvrdou realitou, na ktorú ešte nemôže byť dostatočne zrelé. Psychológovia však odporúčajú, aby ste si na využívanie takýchto klamstiev veľmi nezvykali, pretože deti vás môžu čoskoro odhaliť. A to môže mať veľmi zlý výchovný dopad na správanie vašich detí. Len s ťažkosťami budete vysvetľovať, ako je normálne, že rodičia občas klamú a od svojich detí vyžadovať vždy absolútnu pravdu.

Využívanie lží je teda veľmi krátkozrakou stratégiou, ktorá nemusím mať pozitívny výsledok. Deti si pamätajú mnoho, aj keď sa vám to v tejto chvíli možno nezdá. Odhalenie vášho neškodného podvádzania by mohlo viesť k naštrbeniu vzájomnej dôvery. Zamyslite sa preto radšej nad situáciami, ako by ste vedeli svoje drobné klamstvá a polopravdy nahradiť pravdou.

 

Zopár príkladov ako nahradiť lož dieťaťom akceptovateľnou pravdou:

„Ak hneď nepôjdeš, odídeme bez teba.“ -> Ak hneď nepôjdeš, pôjdeme pomaly dopredu. Radšej sa ponáhľaj, aby si nás dobehol.”

“Nemáme toľko koruniek, aby sme si to mohli kúpiť.” -> “Táto hračka je úžasná! Už sa teším ako ti ju pri najbližšom sviatku kúpim. Môžeme sa doma pozrieť na internete, či ju nemajú aj v iných farbách. Mohla by sa ti páčiť viac. "


 

Zdroj: tandfonline.com // Foto: Shutterstock

Čítajte viac o téme: Výskum, Klamanie
Zdieľať na facebooku