Klamanie

Klamete svojim deťom alebo deti klamú vám?

Malé rodičovské milosrdné lži použil už asi každý rodič. Aké však majú vplyv na náš vzťah s dieťaťom? Ako dieťaťu povedať o Ježiškovi, alebo o tom, že nám niekto blízky zomrel? A čo robiť, ak začne dieťa klamať nám?

Dieťa opakovane klame. Je to dôvod na obavy?

Deti a klamstvá. Jedného rodiča môžu rozrušiť, iný nad nimi mávne rukou. Prečo sa k nim deti uchyľujú a mali by sme sa pri nich znepokojovať?

Ako podporiť u detí úprimnosť a vyhýbať sa klamstvám?

Deti zvyknú rodičom klamať, väčšinou ide o malé lži, ale sú deťom vlastné. Otázkou je, prečo deti klamú. Ak ako rodičia pochopíme, prečo sa naše deti takto správajú, môžeme ich ľahšie viesť k úprimnosti.

Ako sa prejavujú deti v období predstavivosti?

Dieťa do 7 rokov väčšinou nevníma rozdiely medzi realitou a fantáziou. Rozpráva príbehy a dáva im rovnakú vážnosť ako tomu, čo sa deje naozaj. Toto je však samozrejmou súčasťou jeho života, lebo od 6 do 7 rokov sa nachádza v období predstavivosti.

Ako sa s deťmi rozprávať o klamstve?

Klamať sa nemá! Realita je však taká, že deti odmalička sa stretávajú s klamstvom okolo seba. Ako im teda majú rodičia vysvetliť, že aj keď sa klamať nemá, v živote sa s klamstvom často stretnú?

Pinokiov efekt alebo ako zistíte, že dieťa klame

Kang Lee z Univerzity v Toronte študuje fenomén klamstva u detí už dve desaťročia. V spoločnosti podľa neho panujú tri silné presvedčenia o detských klamstvách.

Hovoriť deťom pravdu, kto nosí darčeky alebo si ponechať Vianoce magické čo najdlhšie?

Tvrdiť drobcom, že darčeky nosí Ježiško a tváriť sa pri stromčeku rovnako šokovane ako oni? Aj samotní vedci majú na to odlišné názory.

Klamú vaše deti? Neberte to tragicky

S klamstvami u svojich potomkov sa stretol hádam každý rodič. Najnovšie výskumy potvrdzujú, že len čo začnú drobci hovoriť, dokážu dospelí u nich objaviť lož. Prečo sa to deje a je to v poriadku?