7 tipov ako rozvíjať v školách šťastie

  

Dobré školy sú tie, ktoré podporujú prostredie, kde sa deti cítia šťastné. Dobrý vzdelávací systém nesie v sebe priority, ktoré odzrkadľujú okrem iného aj celkovú pozitívnu náladu študentov. Slovensko v tomto merítku zlyháva na plnej čiare. A jasným dôkazom toho bolo meranie šťastia študentov v medzinárodných testoch PISA, kde sa slovenskí študenti ocitli na posledných priečkach.

Transformačná koučka Elena Aguilar sa zaoberá zlepšovaním prostredia v školách. Prečítajte si preto zopár  jej jednoduchých rád na pestovanie šťastia v školách. Odporúča ich vedeniu škôl a učiteľom zahrnúť medzi svoje priority na ceste k lepšiemu školstvu. Možno jej jednoduché rady pomôžu aspoň o kúsok aj na Slovensku zlepšiť klímu, ktorú v nich momentálne máme.

 

1. Spomaľte

Škola nie sú preteky. Nevytvárajte na pôde školy túto ilúziu a skúste spomaliť. Keď spomalíme, dokážeme veci viac vnímať, viac oceniť, zamýšľať sa nad vzťahmi, učením a cieľmi. Každý môže ťažiť z tohto spomalenia: študenti, učitelia i administratívni pracovníci. Existuje priama súvislosť medzi stupňom spokojnosti a pokojom, ktorý máme v našich životoch. V triedach to môže znamenať to, že využijeme viac času na nadviazanie kontaktu na rannom stretnutí so študentmi alebo zotrvaním čítaním nahlas či vyhradením extra 10 min. na získanie si detí hrou vonku po prestávke.

 

šťastie v školách - eduworld.sk2. Choďte von

Zotrvanie vonku na vzduchu, čo i len pár minút denne, môže veľmi zlepšiť našu náladu. Dýchame čerstvý vzduch, cítime všetky tie elementy na svojej pokožke- teplo slnka, štípanie vetra, vlhkosť dažďa – to všetko nás spája s prírodným svetom. Dokonca i keď je vonku zima alebo teplo, môžeme zobrať našich študentov von na chvíľku, na 5 min.  prechádzku. Alebo si môžeme v tichosti vonku čítať a naše pocity šťastia môžu rásť. Okrem toho, že sme mali turistiku, tak sme i čítali, hovorili, učili sa a písali. Všetky tieto aktivity väčšinou robíme v uzavretej triede.

 

3. Rozhýbte svoje telo

Všetci to dávno vieme, no napriek tomu vám to pripomeniem: Pohyb tela prináša rastúci pocit šťastia. Dokonca aj keď nemôžete vziať deti von, môžete zahrnúť do vyučovania strečingové prestávky, hrať rýchle hry, ktoré rozpumpujú deťom srdce a vypustia nahromadenú energiu. Alebo si pustite hudbu a jednoducho tancujte.

Počas daždivých zimných mesiacov v škôlke, napr. učiteľka deťom pravidelne púšťala pesničku „ I like to move it“ z rozprávky Madagaskar. A všetky deti sa v tej malej triede chichocú a tancujú. Elena hovorí, že pri akomkoľvek mítingu, ktorý trvá viac ako 2 hodiny si vždy naplánuje 10 min. prechádzku a rozhovor pre účastníkov. Momenty pohybu sú úžasné a naša myseľ začína produkovať endorfíny, čo nás robia šťastnými práve vtedy.

 

4. Odpáľte to dobrou muzikou

Rýchla muzika je hlavým kľúčom ku pocitom šťastia a má pozitívny merateľný dopad na naše telá – môže zlepšovať náš imunitný systém, znižovať krvný tlak a pocity úzkosti. Hranie hudby môže byť krásnym privítaním, keď vaši študenti otvoria dvere na triede. Môže tak vytvárať pozitívnu atmosféru hneď na začiatku dňa. Tí učitelia, ktorí uľahčujú učenie pre dospelých to tiež robia. Predstavy o prichádzajúcom dni môžu prichádzať skoro ráno práve v tónoch súčasných songov ako napr. „Happy“ od Pharrell Williams. Milujú ju všetci od najmenších až po dospelých! Spravte si vlastné CD s pozitívne ladenými skladbami, ktoré každé ráno pustíte v školskom rozhlase či v triednom rádiu. Budete prekvapení, koľko tvárí sa zrazu ráno bude usmievať a spontánne podupkávať nohami.

Kto skladbu náhodou nepoznáte, tak tu je jej online verzia  "Tlieskajme spolu ak cítiš, že šťastie je pravé...Tlieskajme spolu ak vieš, čo pre teba šťastie znamená...Tlieskajme spolu ak cítiš, že toto je to, čo chceš..."


5. Spievajte

A teraz spievajte v týchto tónoch kdekoľvek ste a pozorujte ako sa cítite. Spev vyžaduje, aby ste hlboko dýchali  a to nás robí šťastnejšími. Spievanie obľúbených piesní nám vyrába endorfíny. Ak učíte na základných školách, potom to môže byť jednoduché každý deň spievať so svojimi deťmi. Naučte ich jednoduchú pieseň a začnite deň s ňou. Nájdite si piesne, ktoré možno prepojiť s tým, čo učíte. Budú si ich lepšie pamätať. A opäť budú o kúsok šťastnejšie. A ak učíte na strednej alebo vysokej škole, tak Elena vyzýva učiteľov, aby to skúsili tiež.

Nie je to nemožné. Majme k sebe bližšie. Nebuďme takí neosobní. Možno začiatky budú rozpačité, ale potom to bude fajn. Počas uplynulého víkendu som bola na konferencii, kde nás jedna spíkerka učila kratučkú pieseň za účelom zdolávania ťažkostí. Mala len jednu slohu. V prvom momente som sa necítila komfortne, no keď som videla ako 300 dospelých ľudí zrazu bez akéhokoľvek ostychu pieseň skúša. Pridala som sa. Spievali sme to o pár sekúnd dokonca trojhlasne. Bolo to krásne, neuveriteľne spontánne a príjemne oslobodzujúce.

 

6. Smejte sa

Aj pokiaľ nepatríte medzi veľmi usmievavých ľudí, pokúste sa usmievať častejšie. Vaším cieľom by malo byť vyčariť pravý, nefalšovaný úsmev. Ak to však nedokážete, pokúste sa ho aspoň napodobniť. Áno, dokonca aj neúprimný úsmev nám môže pomôcť posunúť sa vpred ku spokojnejšiemu štádiu bytia. A viete prečo? Pretože energia, akú vysielate k ľuďom okolo vás sa vám vracia. Ovplyvňuje tých, ktorí sa na vás pozerajú.

 

7. Začleňte čas ticha

Elenin nový emailový priateľ  a učiteľ v škole pre chlapcov od 6-18 rokov v Bhutane jej opísal ako u nich študenti trénujú meditáciu.  Meditácia v ich zemepisných šírkach dáva zmysel, keďže tam žijú budhisti. Existuje ale množstvo dôkazov, že meditácia spôsobuje zmeny v našom mozgu a mohli by sme sa ňou zaoberať i my. Produkuje pocity pokoja a pohody. Aj v iných krajinách už preto niektoré školy začleňujú meditáciu do svojho programu. Je to jedna z možností, vďaka ktorej by sme mohli ťažiť z väčšej pohody iba tým, že jednoducho zahrnieme viac ticha do našej dennej rutiny.

 

Je tak mnoho vecí, čo by sa dalo urobiť na zlepšenie klímy v školskom prostredí. Myslím, že začať túto transformáciu s tými najjednoduchšími, je úplne skvelá myšlienka. Aké máte vy nápady na aktivity, ktoré by mohli zlepšiť pestovanie šťastia v školách? Nechajte nám vaše tipy pod článkom.

Čítajte viac o téme: Motivácia, Lepšie školstvo
Zdieľať na facebooku