Nechce sa vašim deťom chodiť do školy? Každé ráno frfľajúc rozlepia oči a sú naštvaní, že musia opustiť teplú posteľ? Ukážte im nasledovné fotografie a videá, aby si uvedomili, čo všetko musia denodenne iné deti na svete podstupovať, aby získali aspoň časť vzdelania, ktorá je pre nich takou samozremosťou.
1. Most nad riekou Ciberang
Desivé zábery 30 m dlhého zdemolovaného mosta v dedine Sanghiang Tanjung v Indonézii bol pre tieto deti denodennou realitou. V roku 2012 ho zničili prívalové dažde. Na to, aby sa dostali do školy ním museli prechádzať každý deň.
2. Lanovka v Nepále
12 miliónov Nepálcov žijúcich v Himalájach je obklopených komplikovaným terénom, s ktorým si musia poradiť, aby mali deti prístup do škôl, k zdravotníckej pomoci. Prosterdie plné vodnatých plôch umožnilo čiastočne problémy s prepravou eliminovať vďaka lanovkám. Napr. táto prepraví 40 - 80 dospelých alebo 80 - 160 detí za hodinu.
3. Skalnatý priechod v Pilli v Číne
Už len pri pohľade a drobné deti, ktoré nie sú nijako istené mi behá po chrbte mráz. 80 detí v severo-západnej Číne zbierajú učitelia v ich domovoch a putujú s nimi pešo okolo 200 km, prejdú cez 4 zamrznuté rieky a celá cesta im trvá dva dni. A to všetko iba preto, aby sa dostali do školy.
4. Mínové polia v Angole
Vojna v Angole síce skončila v roku 2002, ale územie zostalo pokryté mínami. Deti prechádzali touto cestou smrti do školy každý deň, aby sa naučili vyhnúť sa v budúcnosti chybám svojich predkov a nezopakovali viac krviprelievanie, ktoré zažili ako deti.
5. Zanskar, India, Himaláje
Himaláje sú miestom, ktoré vám v zime nič nedaruje. Teploty sa tu šplhajú v noci do -40 °C. A kam putujú tieto deti, keď o dedine či domoch ani chýru? Rodičia ich vedú do internátnej školy v dedinke Leh vzdialenej od ich domova 7 dní cesty. V noci spia počas cesty v jaskyniach. Nejeden cudzinec v týchto podmienkach prišiel o život. Fotograf, ktorý tento ich ťažký život zdokumentoval bol šokovaný, že počas celej cesty nepočul jediný plač detí, ktoré by sa na svoj údel sťažovali. Naopak, vzájomne si pomáhali niesť batožinu, o všetko sa delili a na záver cesty sa zabávali a spievali.
6. India a Indonézia
Na Sumatre v Indonézii ( obrz. vyššie ) a indické deti ( obrz. nižšie ) v roku 2001 cestujú domov zo školy. Žiadne bezpečnostné pásy, detské sedačky tu neuvidíte. Radšej si nepredstavujem, čo by sa stalo, ak by náhle musel vodič stupiť na brzdu.
7. Izraelsko- palestínsky konflikt
Dievčatko uprostred armády zdoláva svoju cestu do školy z utečeneckého tábora Shuafat na Západnom brehu Jordánu, v blízkosti Jeruzalema .
8. Vietnam
Deti vo Vietname musia pre svoju lepšiu budúcnosť absolvovať aj ranný kúpeľ. A nie hocijaký. Rieka má hĺbku aj 20 metrov a dosť silný prúd. Deti si musia zabaliť svoje školské potreby a jedlo do igelitov a doslova bojovať o prežitie.
Zdroj: kurioso.es