Zakladateľka Jem iné: Sú už aj školy, ktoré vedia vykúzliť fantastické jedlá

Janica Lacová (vľavo) a Anetta Vaculíková ((vpravo) sú zakladateľky Jem iné.
Janica Lacová (vľavo) a Anetta Vaculíková ((vpravo) sú zakladateľky Jem iné. / Autor fotografie: Lousy Auber

Niekde na začiatku bol sen, ktorý spojil dve nadšenkyne zdravej stravy. Obe chceli pracovať v gastronómii, organizovať školy varenia a šíriť povedomie o zdravej strave. Väčšina z toho sa im aj podarila. Dokonca aj niečo navyše. Anetta Vaculíková a Janica Lacová založili organizáciu Jem iné a spolupracujú so svetoznámym britským šéfkuchárom Jamiem Oliverom v revolúcii za zdravé stravovanie detí v školách. Veria, že pomocou programu Skutočne zdravá škola sa im podarí zlepšiť stravovanie detí aj na Slovensku. Anetta hovorí, že „žijú svoj sen.“

 

Zdravá strava je dnes niečo, na čo akoby sme nemali čas. Prečo by sme sa mali na ňu viac sústrediť hlavne u detí?

Vyvážená strava, minimum stresu, zdravý spánok a pravidelný pohyb sú kľúčové faktory pre zdravý životný štýl. Jedno bez druhého človeka zdravým neurobia. Pravdou je, že práve strava sa z týchto vecí často podceňuje. Mnohí ľudia stále neriešia jej kvalitu a smutné je, že ani u svojich detí. Hovorí sa, že keď sme boli my malí, jedli sme všetko rad radom a nič nám nebolo. Myslím si však, že tak ako sa zmenila doba, menia sa aj potraviny a kvalita surovín, ktoré sa k nám dostávajú. Aj dnes jedia ešte mnohí všetko, no prináša to so sebou problémy. Prečo by potom v dnešnej dobe toľko mladých ľudí trpelo intoleranciami, alergiami, či obezitou alebo majú nábeh na diabetes? Dnes si musíme vyberať viac ako kedykoľvek predtým.

 

Takže mali by sme viac čítať etikety?

Dnes je to určite oveľa dôležitejšie, aby sme vedeli, čo naozaj kupujeme. Ešte nedávno sme si zeleninu, ovocie dopestovali vo vlastnej záhrade alebo sme si dochovali hydinu sami. Ak sme to nerobili, kúpili sme od susedov či na trhu, viac sme varili, piekli. Vedeli sme, čo jeme.

 

A čo jedia dnešné deti?

Deti často jedia na desiatu super zdravé fit tyčinky, keksíky a rôzne akože ovocné šťavy, či presladené müsli v jogurtoch s umelými príchuťami. Na obal a do reklamy môžeme dať čokoľvek a je to často krát zavádzajúce, ale etiketa o zložení nepustí. Ak by si rodič skutočne prečítal etiketu, dozvedel by sa, že také super zdravé to zas nie je. Polotovary sa dnes nachádzajú v našom menu a školských taškách veľmi často. Samozrejme, závisí to od konkrétnej rodiny a návykov z domu. Rodičia by deťom mali ísť príkladom. Strava by mala byť pravidelná, vyvážená a pestrá. Tá naša dnešná je často krát jednotvárna a príliš hutná, s nedostatkom vlákniny či zdravých tukov.

 

Možno chýba ľuďom informovanosť, čo je to naozaj zdravá a vhodná strava vzhľadom na ich životný štýl.

Každý máme iné preferencie, iný režim a iné zvyklosti a tomu svoju stravu prispôsobujeme. Väčšinou je to, bohužiaľ, negatívnym smerom. To by sa však stávať nemalo. Práve naopak. Čím vyťaženejší sme, tým ozdravujúcejšie by to naše jedlo malo byť. A pritom to vôbec nie je ani komplikované na čas, ani náročné na peňaženku, navariť si, zobrať si doma pripravené jedlo so sebou do práce či do školy, alebo si užiť kvalitnú spoločnú rodinnú večeru, kedy máme aspoň v kľude čas prebrať novinky z celého dňa. Na to by sme si mali dokázať nájsť čas. Kultúra stravovania sa vytráca, ale určite to u nás nie je zatiaľ také zlé, ako v iných západných krajinách. Vrava okolo zdravého jedla je a myslím si, že stále narastá, ale je na nás, ako sa rozhodneme a čo si z tej informovanosti vezmeme k srdcu. Niekto na poctivej domácej kuchyni funguje celý život, iný to za dôležité nepovažuje. Keby sme sa tomu, aký vplyv má výživa na náš organizmus, venovali už od útleho veku, možno by sme sa dnes k otázke stravovania stavali zodpovednejšie. Učíme sa na vlastných chybách a problémoch a väčšinou si tou zmenou v stravovaní prejdú takí ľudia, čo už to naozaj bytostne potrebujú. A potom, myslím si, že tých informácií je na trhu až priveľa, verejnosť má potom chaos z toho, čomu veriť a čoho sa držať. A pritom to nie je o žiadnych diétach či extrémoch v stravovaní, ale o kvalite surovín, lokálnosti a sezónnosti.

 

Ste ambasádorkou a zástupkyňou Food Foundation Jamieho Olivera v celosvetovom projekte Food Revolution, bojujete za lepšie stravovanie detí. Ako funguje spolupráca s Jamiem Oliverom?

Stať sa ambasádorom tohoto projektu nie je nič komplikované, pretože ide o dobrovoľnú aktivitu, avšak ten status si treba vedieť udržať aktivitami, ktoré pre šírenie myšlienky zdravého stravovania robíme. Tieto výsledky pravidelne reportujeme na Jamieho skupinu. My sme sa s Janicou stali ambasádorkami ešte v našich úplných začiatkoch, kedy sme vedeli, že chceme pomáhať šíriť povedomie o kvalitnom jedle a jeho vplyve na náš zdravotný stav a výkon. Podali sme si žiadosť, kde sme vysvetlili, aké máme ciele, čomu sa venujeme a vybrali nás. Dokonca sme boli v jednom mesiaci vyhlásené za najlepšie a najúspešnejšie ambasádorky na svete, čo hodnotila nadácia podľa pravidelne zasielaných reportov aktivít. Na Slovensku je nás už viac, ale priznám sa, ani sa už navzájom medzi sebou všetci nepoznáme. Väčšinou sa tieto ambasádorstvá riešia lokálne na základe toho, na čo má daný ambasádor dosah a čomu sa venuje. My sme začali s celoslovenským pôsobením a preto sa aj o túto osvetu naďalej snažíme. Samozrejme, že v rámci Slovenska to ide skôr v teoretickej rovine, píšeme knihy, blogujeme, každoročne organizujeme celoslovenskú kampaň na Food Revolution Day v máji, no v Bratislave sa navyše pravidelne venujeme workshopom a kurzom varenia pre deti aj dospelých.

 

Foto: Marek Palacka photography

Foto: Marek Palacka photography

Ako vyzerá strava v našich škôlkach a školských jedálňach?

Ako kde, najčastejšie je jednotvárna, mdlá, nevábna, chýba čerstvá zelenina a ovocie, prevláda biely chlieb a pečivo. Ale sú aj školy, ktoré robia divy a vedia v rámci legislatívy vykúzliť fantastické obedy tak, aby sa zmestili do stravnej jednotky. Len treba vedieť, ako na to. Verím, že sa to začne zlepšovať, že aj rodičia začnú žiadať od jedla v škole viac, že budú mať vyššie nároky na to, čo ich deti v tejto uponáhľanej dobe jedia.

Ako problém pozorujem aj to, že jedálne sa vyhovárajú, že deti čerstvé ovocie a zeleninu nechcú jesť. Je to komplexnejší problém, ktorý sa dá začať riešiť práve cielenou výchovou doma a na školách, kde deti trávia najviac času. Tak, aby uprednostnili napríklad mrkvu pred chlebom. Ale sú aj školy, ktoré trvajú na tom, že varia výborne a zdravo a akékoľvek zmeny, respektíve zlepšenia odmietajú. A pritom, vždy je čo zlepšovať, či sa rozprávame o stravovaní alebo o pracovnej efektivite, či behaní.

 

Zachytili ste informáciu o šéfkuchárovi Mariánovi Maszayovi na ZŠ Tillgnerovej, ktorý sa tiež snaží zamieňať tradičné jedlá školských jedální za modernejšie a zdravšie? Robíte niečo podobné v spolupráci so školami aj vy?

S Mariánom sa poznáme osobne už zhruba tri roky a veľmi si ho vážim ako osobnosť, ktorá pre školské stravovanie robí naozaj veľa. Na Tilgnerovej máme dobré vzťahy. Dokonca sme tam raz robili aj live video prenos s Jamiem Oliverom. Na tejto škole sa počet stravníkov stále zvyšuje, rodičia javia záujem o stravu svojich detí, deti sú spokojné, majú k dispozícii kvalitnú stravu, viac možností na výber a dokonca často organizujú rôzne workshopy zamerané na tému zdravej výživy a téma jedla je často zakomponovaná aj na iných vyučovacích hodinách ako na voliteľných hodinách varenia.

 

Spolupracujete s nejakými škôlkami alebo školami na lepšom stravovaní detí?

Máme vlastnú cateringovú výrobu, varíme denne pre približne 16 súkromných zariadení, kde deti jedia našu stravu či už na obed alebo celodenne. Tam sme začali. Začínali sme s pár porciami, dnes ich varíme takmer 300. Snažíme sa tiež o implementáciu projektu Skutočne zdravá škola, tu však nechceme nič podceniť, pretože chceme nadviazať spoluprácu s ministerstvom školstva, ak má projekt ich podporu, predsa len sa takéto zmeny implementujú školám ľahšie. Momentálne sme vo fáze, kedy ministerstvo bude evaluovať našu metodiku a spoločne nájdeme odborných garantov na jednotlivé oblasti pôsobenia tak, aby bolo všetko v súlade s vyhláškou, ale zároveň sme plnili ciele programu, ktoré sme si vytýčili. Záujem o program prejavilo zatiaľ približne 40 škôl, ktoré však čakajú na ďalšie inštrukcie a podklady od nás. Medzičasom realizujeme aspoň kurzy varenia v Jem iné, workshopy pre deti a rodičov na súkromných školách, spolupracujeme s proaktívnou ZŠ Tilgnerova v Bratislave a jej šéfkuchárom Mariánom Maszayom. Keď už sme sa po troch rokoch dostali tak ďaleko, že nás ministerstvo vníma a prejavilo záujem o určitú formu spolupráce, určite nechceme nič unáhliť.

 

Čo je presne Skutočne zdravá škola?

Projekt Skutočne zdravá škola je iniciatíva usilujúca o zlepšenie stravovania v škôlkach a školách. Jej cieľom je zavedenie komplexného programu Skutočne zdravá škola na všetkých školách. Pomáha riešiť problém detskej obezity, neustále sa zvyšujúceho rizika kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky, ktoré sa vyskytujú u čoraz mladších detí.

Našou snahou je, aby sa kultúra stravovania na slovenských školách zlepšovala a aby mal každý, kto prichádza do každodenného kontaktu s deťmi rovnaký záujem a to je zdravie detí. Je dôležité, aby sa dobré jedlo a vzdelanie v rámci výživy dostávalo k čo najväčšiemu počtu detí.

V rámci programu je všetkým zainteresovaným podávaná pomocná ruka, ako to robiť dobre. Vedenie školy, učitelia, žiaci, rodičia, pracovníci školských kuchýň, dodávatelia potravín, poľnohospodári a zástupcovia miestnych komunít sa spoločne snažia, aby boli deťom poskytované chutné a zdraviu prospešné jedlá a boli tak vytvorené základy príjemnej, zdravej kultúry stravovania. Školy, ktoré sa do programu zapoja, okrem iného, nakupujú do kuchyne suroviny od miestnych farmárov, pekárov a mäsiarov a v jedálni poskytujú pokrmy pripravené z čerstvých sezónnych surovín, spĺňajúcich kritériá Skutočne zdravej školy. Pre žiakov organizujú výlety na miestne farmy, integrujú tému jedla do školského vzdelávacieho programu, usporadúvajú na škole farmárske trhy a komunitné aktivity, žiaci absolvujú lekcie varenia a pestujú na školskej záhrade vlastné ovocie, zeleninu a bylinky na potreby výuky. Všetko v rámci existujúcej legislatívy.

 

Neviem si celkom predstaviť, ako sa ponúka deťom v školskej jedálni rukola či tuniak. Je podľa vás naozaj možné urobiť revolúciu v stravovaní detí prostredníctvom škôl?

Rukola v čerstvom šaláte, keď je v sezóne a tuniak napríklad v nátierke na dobrom celozrnnom alebo špaldovom chlebe. Teda tak by to aspoň malo byť. Žiadna veda. :)

 

Dobre, ale jedia to tie deti?

Nie každé dieťa je z toho, samozrejme, nadšené od začiatku. Deti sú veľmi ľahko ovplyvniteľné rodičmi, učiteľmi, ale najmä medzi sebou a často si len myslia, že im niečo nechutí, a pritom to možno ešte ani neochutnali. Takže, keď jedno dieťa ide dobrým príkladom, treba ho pochváliť, to sa bude páčiť aj ostatným. Niekomu sa môže zdať, že to, čo deti jedia v školských jedálňach nie je až také dôležité. Kým však predškolák dokončí svoje stredoškolské štúdium, skonzumuje viac ako 4 000 pokrmov v školskej jedálni, čo predstavuje 4 000 príležitostí na posilnenie tela a mysle, na maškrtenie bez negatívnych následkov na zdravie a na prehĺbenie pozitívneho vzťahu k prírode aj svojmu kraju. Je preto dôležité, aby sme mali zdravú a kvalitnú stravu aj v jedálňach. Podľa môjho názoru je možné urobiť revolúciu v stravovaní detí prostredníctvom škôl ruka v ruke s edukáciou v rodine.

Rodičia by mali zdravé jedlá doma vyrábať spoločne s deťmi. Potom majú skôr tendenciu jedlo ochutnať, lebo sú zvedavé, čo sa im podarilo.  Aj keď raz novú potravinu či jedlo dieťa odmietne, treba to časom ešte aspoň 5 krát vyskúšať.

 

Mnoho dnešných rodičov sa trápi práve s problémom odmietania rôznych konzistencií jedál, farieb, a pod. Bojujú s tým nielen doma, ale aj v školách. Deti nechcú ochutnávať nové potraviny, jedlá. Všetko sa točí okolo striedania toho istého. Ako do detí dostať nové potraviny a nadchnúť ich pre nové chute? Máte na to nejaký recept?

Čím sú deti mladšie, tým jednoduchšie sa s nimi vo všeobecnosti pracuje. Veľmi pomáha, keď im rodičia idú doma príkladom - nefrflať na jedlo, nejesť polotovary či sladené nápoje, lebo každé dieťa rado opakuje. Zo skúsenosti môžem povedať, že deti sú zvedavé, všetko chcú vyskúšať, otestovať, ochutnať, najmä keď si to samé vyrobia, alebo to vidia u spolužiakov či učiteľov. Dlhodobá a cieľavedomá práca s deťmi prináša svoje ovocie. Na to je potrebná trpezlivosť, vynaliezavosť učiteľov aj rodičov. A medzitým treba zotrvať pri jednoduchých chutiach, skúšať vždy len jednu novú surovinu a zakamuflovať ju chuťou toho, čo už dieťa pozná, nezahusťovať múkou, nepoužívať rafinované cukry a stužené tuky, aby si zvyklo na čisté chute. Naše deti, ktoré Jem iné stravu v škôlkach jedia pravidelne, nemajú problém ani s cviklou, lososom či špenátom a bulgurom.

 

Stretávate sa s prípadmi, kedy deti odmietajú konzumovať surovú zeleninu a ovocie? Ako to nahradiť a dostať dieťaťu do stravy?

Skúste mrkvu! To deti zbožňujú, len tak bez ničoho chrúmať. Pred nedávnom sme sa o tom rozprávali s našou lektorkou Katkou, ktorá dcére do školy postupne začala baliť pomaly kilo mrkvy, lebo jej ju spolužiaci vždy rozobrali :). Jablko či iné ovocie môžete odšťaviť, alebo nakrájať na menšie kúsky a dieťaťu podstrčiť pod nos napríklad so špaldovými piškótmi, vtedy ho väčšinou zje bez problémov. Šaláty z čerstvej zeleniny si s deťmi pravidelne pripravujeme aj na našich kurzoch varenia a len tak sa po nich “zapráši”. Deti sa opičia jeden po druhom a o to viac, keď priložia ruku k dielu. Dokonca aj zelený smoothie so špenátom a banánom vyskúšajú, keď im povieme, že ide o fantastický Shrekov nápoj.

 

Čo je podľa vás ideálna desiata do školy? Rodičia dnes bežne veľmi skoro začnú dávať deťom peniaze na jedlo do bufetu. Je to podľa vás dobrý prístup?

Aj bufety vedia ponúknuť kvalitné jedlo, to vždy závisí od prevádzkara. Myslím, že ich ponuka by mala ísť ruka v ruke s filozofiou školy, teda ak škola javí záujem o zdravšie stravovanie, tak by aj tu mala byť možnosť nájsť nejaké zdravšie snacky, čerstvé šťavy, celozrnné pečivo, sušené ovocie, oriešky, či obilninové kaše. Niekedy je ťažké pripravovať deťom dennodenne desiatu, ale aby fungovali pravidelne na kupovaných zapekačkách a hotdogoch či mliečkach z automatu, to teda nie je veľká výhra. Existuje nespočetne veľa receptov a tipov na zdravé desiaty ako napríklad web zdravedesiaty.sk alebo veľa zaujímavých receptov či tipov nájdete aj na našom  jemine.sk. Stačí si len vybrať, prípravu si správne načasovať a zabaliť sebe do práce aj dieťaťu do školy.

 

Foto: Milan Očenáš

Foto: Milan Očenáš

Aký je váš názor celkovo na konzumáciu mlieka v školskom veku. Táto téma často rozprúdi debatu o jeho negatívnych účinkoch. Ste za mliečnu stravu?

Ja osobne preferujem ovčie a kozie výrobky, ale boli časy, keď som mliečne produkty zo zdravotných dôvodov úplne vynechávala. Navyše, nie je mlieko ako mlieko a keď si môžem vybrať, určite uprednostňujem kyslomliečne produkty. Nie som však výživový poradca, aby som sa k tejto téme vyjadrovala do väčšej hĺbky.

 

Robíte aj kurzy varenia pre deti. Aké sú vaše skúsenosti, zaujíma deti jedlo a samotné varenie? Čo tam s deťmi robíte?

Treba prísť a vyskúšať. Tieto kurzy máme takmer vždy vybookované. Záujem rastie, z čoho sa veľmi tešíme a na deťoch, ktoré nás navštevujú pravidelne, je možné sledovať pokroky. Aj rodičia si pochvaľujú, že majú doma malých pomocníkov. V kuchyni spoločne robíme všetko, od hlavného jedla až po dezerty, cez šúpanie, čistenie, krájanie, varenie až po dochucovanie, finálne jedenie a upratovanie. Stačí nás kontaktovať emailom na [email protected].

Čítajte viac o téme: Stravovanie
Zdieľať na facebooku