Krstili unikátnu knihu, ktorá má pomôcť čerstvým rodičom nepočujúcich detí

Knihu Máme dieťa s poruchou sluchu slávnostne pokrsti známy moderátor Peter Pinďo Lengyel.
Knihu Máme dieťa s poruchou sluchu slávnostne pokrsti známy moderátor Peter Pinďo Lengyel. / Foto: Nadácia Pontis

Bratislava, 29. september 2017 Na Slovensku sa ročne narodí približne 200 detí s poruchou sluchu, až 90 % z nich počujúcim rodičom. Tí sa na novú situáciu často nevedia pripraviť a ostávajú zaskočení. Prvé mesiace sú pritom pre vývoj dieťatka mimoriadne dôležité. Preto na Slovensku vznikla unikátna dvojdielna kniha s názvom Máme dieťa s poruchou sluchu. Rodičom zásadne pomôže nielen s prvými krokmi, ale aj s množstvom ďalších otázok, ktoré ich sprevádzajú v prvých rokoch dieťatka. Publikácie vznikli vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácií Pontis.

 

Dvojdielna kniha Máme dieťa s poruchou sluchu je jediná svojho druhu, ktorá bola na Slovensku vydaná za posledných 10 rokov. Jej unikátnosť spočíva najmä v tom, že spája odborný pohľad pedagógov či lekárov a reálne skúsenosti rodín s dieťaťom s poruchou sluchu. Včera ju slávnostne pokrsti známy moderátor Peter Pinďo Lengyel. Sám vychováva synčeka s viacerými postihnutiami, medzi ktorými je i porucha sluchu. Krstil pomocou vibrácií, ktoré vydáva hudobný nástroj s názvom kalimba. Práve aj vďaka vibráciám dokážu nepočujúci vnímať svet.

 

Foto: Nadácia Pontis

Zúročili vlastné skúsenosti

Publikáciu zostavili 3 autorky, ktoré v nej zúročili dlhoročné skúsenosti z ich odbornej a teoretickej praxe, ako aj z programu Mobilný pedagóg (pozn. ide o program, v rámci ktorého špeciálna pedagogička navštevuje dieťatko s poruchou sluchu doma, a okrem iného dáva odporúčania rodičom, ako s ním správne pracovať). Silvia Hovorková, Martina Rzymanová a Darina Tarcsiová na nej pracovali viac ako 2 roky.

 

„Na Slovensku chýbala publikácia so zameraním na raný vek, ktorá by odpovedala na otázky rodičov, napríklad na koho sa obrátiť, ako nakontaktovať iné rodiny s podobným osudom či odborníkov,“ vysvetľuje Darina Tarcsiová, jedna z autoriek.

 

Foto: Nadácia Pontis

Obsahuje najmä praktické informácie

„V knižke sú hlavne informácie praktického charakteru. Rodičia sa dozvedia, ako rozvíjať komunikáciu s dieťaťom, ako rozvíjať jeho sluchové, rozumové schopnosti, či ako celkovo podporovať jeho vývin. Obsahuje aj kapitoly, v ktorých píšeme o rôznych možnostiach vzdelávania detí s poruchou sluchu,“ dodáva ďalšia autorka, Silvia Hovorková.

 

„Do knihy sme vyberali oblasti, o ktorých sa priamo s rodičmi počas poradenských stretnutí rozprávame. Čitatelia v nich nájdu aj konkrétne rady, ktoré dávajú rodičia rodičom,“ dopĺňa Martina Rzymanová.

 

Kniha odpovedá napr. na otázky:

  • Ako sa rodičia vyrovnávajú s diagnózou?
  • Čo môžu urobiť, aby minimalizovali dôsledky poruchy sluchu?
  • Čo môžu urobiť, aby ich dieťatko vedelo, že sa mu snažia porozumieť?
  • Prečo čítať s dieťatkom s poruchou sluchu?
  • Ako vidia výchovu ľudia s poruchou sluchu?
  • Ako začať so sluchovou a rečovou výchovou?
  • Posunkovať alebo neposunkovať?

 

Komplexná príručka ponúka tipy, ako riešiť mnohé situácie

„Pôvodne malo ísť o jednu asi 200-stranovú knihu, ktorá by bola základným návodom, ako pracovať s dieťatkom po diagnostikovaní poruchy sluchu. Nakoniec sú knihy dve, každá má približne 400 strán,“ vysvetľuje Tatiana Švrčková, CSR senior špecialistka v spoločnosti Slovak Telekom, ktorá stojí za myšlienkou vydať takúto knihu. Zámerom je podať rodičom komplexnú príručku, vďaka ktorej jednoduchšie vyriešia mnoho situácií, s ktorými sa pri výchove dieťatka stretnú.

 

„Keby kniha vyšla skôr, bolo by to pre nás jednoduchšie“

 

Keby takáto kniha vyšla skôr, v čase, keď bol náš Miško malý, bolo by to pre nás oveľa jednoduchšie,“ hovorí Eva Hypíková, matka malého Miška, ktorý má poruchu sluchu. Eva sa zároveň na vzniku knihy podieľala. „Keď ma oslovili, či by som chcela prispieť svojou troškou do knihy, veľmi rada som do toho išla. Pretože viem, aké je dôležité pomáhať rodičom v podobnej situácii,“ hovorí.

 

Kniha je k dispozícií všetkým rodičom, pedagógom, odborníkom alebo študentom. Získať ju možno na stránke DobraKrajina.sk pod projektom „Máme dieťa s poruchou sluchu“ za odporúčaný príspevok 15 €. Výťažok poputuje na podporu občianskeho združenia OZ Nepočujúcedieťa.sk, ktoré sa venuje rodinám s deťmi s poruchami sluchu.

 

Publikáciu si taktiež môže ktokoľvek bezplatne stiahnuť vo formáte PDF na stránke www.nadaciapontis.sk a na stránke Skvelo.sk.

Čítajte viac o téme: Knihy, Neziskové organizácie, Nepočujúci
Zdieľať na facebooku