Gramatika: Ako píšeme správne slovo roľa alebo rola?

Slová roľa a rola ľudí často potrápia.
Slová roľa a rola ľudí často potrápia. / Foto: Pexels

Rozdiel len v jednom písmenku, jednom mäkčeni, a možno práve preto si ich tak často mýlime. Chyby robíme obzvlášť pri ich skloňovaní. Dnes sa pozrieme bližšie na dve podobné slovíčka a ich správne skloňovanie – rola a roľa. 

 

Ako píšeme správne slovo ROLA?

Podstatné meno rola (úloha, postavenie, funkcia) skloňujeme podľa vzoru žena nasledovne: N – rola, G – z roly , D – k role, A – rolu L – o role, I – s rolou.

 

Použitie slovíčka rola vyzerá teda nasledovne: 

Je to významná divadelná rola. Odstúpil z roly prezidenta. Inklinujem k prestížnej politickej role. Pohlavie kandidáta vo voľbách nehrá rolu. Premýšľam o nejakej skutočne dôležitej role. Poveril ma významnou rolou.

 

Ako píšeme správne slovo ROĽA?

Podstatné meno roľa (pravidelne obrábaný pozemok, časť poľa) skloňujme podľa vzoru ulica takto: N – roľa, G – z role, D – k roli, A – roľu, L – o roli, I – s roľou.

 

Roľu používame v rôznych pádoch takto: 

Na predaj je veľká roľa. Večer odchádzal ustatý z role. Pomaly sa približoval k svojej roli. Za obzorom vidno roľu. Premýšľam o vlastnej roli. S roľou máme len samé problémy. 

 

A ako by to vyzeralo nesprávne?
Napríklad: Premýšľam o svojej životnej roli. Prišiel som o svoju úrodnú rolu. Odstúpil som z dvojzmyselnej role. Každý večer premýšľam o úrode na role. 

Čítajte viac o téme: Slovenský jazyk a literatúra, Gramatika
Zdieľať na facebooku