Je vaše dieťa unavené, spavé, nevie sa sústrediť a ťažko sa učí nové veci? Môže ísť aj o nedostatok železa.
Vedci upozorňujú, že tento stopový prvok je pri vývine dieťaťa veľmi dôležitý. Má dopad na mentálny vývoj dieťaťa a mali by sme na jeho dostatočný prísun myslieť už od okamihu, keď prestane piť výhradne materské mlieko. Dr. Jane Brotanek, členka tímu, ktorý sa na univerzite v Texase tejto problematike venovala, tvrdí:
To čo svojmu dieťatku nalejete do fľašky môže ovplyvniť jeho budúcnosť.
Podľa ich štúdie nedostatok železa u batoliat môže neskôr spomaliť ich duševný rozvoj, motoriku a ovplyvniť ich správanie. S chýbajúcim železom v krvi sa totiž zhoršuje okysličovanie mozgu. Ten sa potom nevyvíja rovnomerne. Platí tiež že obéznejšie deti sú na nedostatok železa náchylnejšie. Zvyčajne sú to totiž deti kŕmené mliekom a krabicovými džúsmi, zatiaľ čo potraviny obsahujúce železo v ich jedálničku chýbajú. Väčší problém majú deti, ktoré sú dlhodobo na umelom mlieku a neskôr sú vystavené konzumácií rôznych snackov, polotovarov a jedál rýchleho občerstvenia.
Vyváženú stravu naopak zabezpečí kvalitné mäso, strukoviny, vajcia, špenát a rôzne druhy zelenej zeleniny. Pozor na potraviny, ktoré vstrebávanie železa spomaľujú- sójové produkty, káva, čaj, celozrnný chlieb a kalcium. Pokiaľ dieťa navštevuje jasle a predškolské zariadenia, je podľa štatistík pravdepodobnosť, že jeho strava je nevyvážená menšia ako u detí, ktoré zostávajú doma a to až dvojnásobne.