Čítame so školákmi: Tipy na knihy pre násťročných

  

Tvrdiť, že dnešná mladá generácia nečíta je generalizovanie a nie je to celkom pravda. Aká je teda skutočnosť? Musím sa zastať mladých ľudí, ktorých dennodenne stretávam pri svojej práci v knižnici. Títo mladí mi dávajú nádej, že tie štatistiky nie sú celkom pravdivé a dajú sa vysvetliť aj inak...

 

čítanie detí-knihy-eduworld.sk

Čísla, ktoré uvádza prieskum sú alarmujúce a smutné, majú však svoje ale....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skutočnosť

Dnešná generácia číta. Prekvapuje vás to? Tak sa spolu pozrime na to, čo mladí čítajú:  knihy, elektronické knihy, internetové spravodajstvo, časopisy, blogy, komentáre, diskusie, rozhovory a dej v počítačových hrách, upozornenia na inteligentných telefónoch, manuály, atď.. Sú zahltení údajmi a informáciami, ktoré sa na nich valia z každej strany. Toho čítania je skutočne veľa. A tak, čítajú pravdepodobne najviac zo všetkých generácií v celej známej histórií ľudstva.

A prečo nečítajú toľko literatúry, ako by sme si predstavovali? Príčin je mnoho. Knihu vytlačili iné média, veď uznajte sami, koľko len som ich vymenovala vyššie a na koľké som určite zabudla. Možno sme im v správnom čase nepomohli objaviť čaro čítania. Doba je veľmi rýchla a čítanie kníh je málo akčné.

Nie je však kniha ako kniha. Študenti sa s knihami stretávajú denne v podobe učebníc. Niektorí sú s nimi kamaráti viac, iní menej. Ja však, určite viem, že oveľa radšej siahajú po knihách, ktoré ich vtiahnu do sveta fantázie, mystiky, dobrodružstiev a aj oddychu.

Dobrá kniha Vás vtrhne do svojho príbehu, ako silný prúd rieky a stane sa vášňou. A tá sa už nedá ovládnuť. A potom si možno poviete: „a čo ak je aj ďalšia kniha takáto dobrá?“ A tak sa zamilujete do postavy alebo príbehu, či – v prípade sci-fi – do úplne nového sveta, dve knihy sú rozhodne lepšie ako jedna. A tri, štyri, osem kníh? Ešte lepšie.

Takže ako to je? Čítajú alebo nečítajú ? Nie všetci, a nie stále, a možno ani nie toľko ako kedysi, a ako by sme si všetci želali. Ale choďte do ktoréhokoľvek kina a všimnite si, koľko filmových hrdinov pochádza z kníh. A ešte čosi potešujúce na záver: V posledných rokoch vzniklo viacero veľkých kníhkupectiev. Dokazuje to, že knihy sa ešte stále kupujú. Kniha je predsa prekrásny darček, ktorým možno obdarovať hocikoho. Stačí sa len prispôsobiť veku a vybrať z množstva žánrov i titulov. Literatúra je všade okolo nás a má zmysel ju čítať.

DOČÍTANIA! Wink

 

čítanie- tipy na knihy pre deti - eduworld.sk

 

Niekoľko mojich ďalších knižných tipov na skvelé čítanie ... Stačí si zapnúť príjemnú hudbu, zaliezť pod teplučkú perinu a nechať sa unášať. V knihe možno snívať, zabudnúť. Možno sa v nej zastaviť. Možno sa v nej nájsť. Tak prečo si nedopriať taký čarovný zážitok?

 

Zubami nechtami

19 hrôzostrašných poviedok z pera mladých českých autorov. Zostavila Ivona Březinová; ilustrácie Barbara Kovaľová

 

Zubami-nechtami autormi sú študenti Literárnej akadémie J. Škvoreckého v Prahe. Knihu písali pod vedením spisovateľky Ivony Březinovej. Horory sú určené čitateľom vo veku od  14 rokov (mladším neodporúčam, sú fakt strašidelné)

České vydavateľstvo pri druhom doplnenom vydaní uvádza:

 

„VAROVÁNÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ:

Tato kniha způsobuje nespavost a noční můry. Organismus po jejím přečtení reaguje na šelesty panickým strachem, dusivou úzkostí, záchvaty hysterie a dráždivým kašlem. Následné zrychlení srdečního tepu může vést k infarktu. Mezi vedlejší a velmi nežádoucí účinky této četby patří studený pot, nekontrolovatelný třas všech končetin a černý chlupovitý povlak jazyka. Devět z deseti čtenářů trpělo na štiplavý mráz, který jim po zádech neběhal, nýbrž doslova tančil čardáš.
Pokud přes všechna uvedená varování najdete odvahu knihu otevřít, nezbývá než doporučit: držte se ZUBY NEHTY!
Dodatek:
Autoři ani nakladatel nenesou odpovědnost za kousance a škrábance způsobené touto knihou.“

 

Normálny cvok ( Peter Holka )

„Príbeh mladého chalana, ktorý vyrastal v slušnej rodine, ale zaľúbil sa do nesprávneho dievčaťa. Náš hrdina vhupne do problémov, ktoré ho dostanú až za mreže polepšovne, odkiaľ všetko rozpráva. Silný emotívny príbeh Petra Holku sa počas niekoľkých mesiacov doslova rozchytal nielen na Slovensku, ale aj v Čechách.“

 

Vynikajúca kniha, ktorá určite zaujme najmä chlapcov stredoškolákov, ale rovnako dokáže priniesť zážitok aj ostatným. Ak rodičia premýšľajú, aký darček kúpiť svojmu pubertiakovi, táto kniha je skvelou voľbou. Láska, utrpenie, zrada, napätie... všetko, čo môže zažiť dospievajúci človek. Holka dal mladým čitateľom úžasnú knihu. Kniha dávnejšie v minulosti bola povinným čítaním v cca 7. ročníku. Teraz ju odporúčajú stredoškolákom. Osobne si myslím, že neuškosí sa do nej začítať skutočne vo veku 13 a vyššie... Može sa stať, že mladšiemu čitateľovi utečie pointa, alebo záver knihy... nič sa nedeje o dôvod viac s ním o prečítanom viesť diskusiu a vrátiť sa ku knihe ako zrelší čitateľ.

 

Lásky začiatočníkov ( Nava Semel )

„Povedali mi: "Budeme vždy tvoji rodičia. Rozvádzame sa, ale to znamená, že odchádzame jeden od druhého, ale nie od teba." Premýšľal som, aký bol asi ten okamih kedysi, keď láska medzi nimi vznikla, ako sa naštartoval počítač lásky, hoci sa ho nik ani len nedotkol. Tato a mama ešte povedali, že sa budú mať aj naďalej radi, ibaže to už nebude ten druh lásky ako predtým. Prikývnutím som vyjadril kvázi porozumenie... Bolo mi v tej chvíli jasné, že spolupracujem s vírusom, ktorý spôsobil, že sa operačný systém lásky zrútil. „

Neveľká kniha poviedok významnej a do mnohých jazykov prekladanej izraelskej autorky Navy Semel. V prvom rade je venovaná mladým, čitateľom, no je to univerzálne čítanie, ktoré určite azujem a poteší aj dospelých čitateľov. Spoločným menovateľom poviedok sú mladé, čisté lásky, neraz v pozadí s láskami, ktoré vyhasli.
Niektoré príbehy sú zo súčasnosti. Iné, ale nemenej podnetné sú aj tie, čo hľadia do dávnejšej minulosti  -keď Izraelčania bojovali s Angličanmi za nezávislosť v Palestíne.
Stvárnenie všetkých príbehov je hlboké, a ľudské a nevinné presne tak ako býva prvá láska. Autorka má nesporne dar sviežeho rozprávača. Pútavosť textu je o to lepšia, že sa odohráva pre nás v "exotickej" krajine Izrael. Príbehy, ktoré sa tu odohrávajú nám ukazujú zároveň aj jeho história, ktorú poznáme len veľmi málo.

 

John Green: Na vine sú hviezdy

„Keď vás prijmú na pohotovosť, prvé, čo urobia, vás požiadajú, aby ste ohodnotili svoju bolesť na stupnici od jeden do desať a na základe toho určia, ako rýchlo a aké lieky vám majú podať. Pýtali sa ma to už asi stokrát, pamätám si, že kedysi dávno, na začiatku choroby, keď som nemohla dýchať, pľúca som mala v jednom ohni a len som čakala, kedy si plamene prehryzú cestu z môjho hrudného koša na vzduch, ma rodičia odviezli na pohotovosť. Sestra sa ma spýtala, ako ma to bolí, no ja som nevládala rozprávať, tak som jej ukázala deväť prstov.
Neskôr, keď lieky zabrali a sestra mi prišla odmerať krvný tlak, pohladkala ma po ruke a povedala: „Si veľmi statočné dievča, ukázala si o jeden prst menej, než si mala.“

Odkedy Hazel v trinástich rokoch diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v štvrtom štádiu, pripravovala sa na vlastnú smrť. Potom sa stal medicínsky zázrak a metastázy v pľúcach sa jej zmenšili. Odvtedy nechodí do školy, nemá priateľov a nevie, ako vyzerá normálny život, lebo je hadičkami pripútaná ku kyslíkovej fľaši a užíva silné lieky, aby sa nádory nerozširovali ďalej. Na nenávidenom stretnutí podpornej skupiny pre pacientov s rakovinou však spozná Augusta Watersa, ktorý má štýl, rakovinu na ústupe a oči len pre ňu. S ním začne objavovať dosiaľ nepoznaný svet lásky na pomedzí života a smrti.

Kniha, ktorá chytí za srdce, rozosmeje a rozplače zároveň.

 

Venussha: Ťažký týždeň ( Juraj Šebesta, Katarína Slaninková )

„Už si zvykla, že dospelým stále niečo vadí, že s nimi treba hrať tú ich hru, nejako prekĺznuť medzi tým, čo by chcel človek, a čo chcú oni.“

Venussha (Ťažký týždeň), komiksový román pre tínedžerov a ich poľutovaniahodných rodičov, je voľným pokračovaním úspešného románu Keď sa pes smeje (2008). Tentoraz príbeh sledujeme očami dievčaťa: Lucie, ktorá v "ťažkom týždni" oslávi svoje trináste narodeniny.

Hra, hravosť, divadlo. Herecké výkony a humor. To všetko spolu vytvára netradičný rodinný komiks pre dospievajúcich i dospelých. Kto by nechcel byť psom u Peterichovcov? Zobrali si ho z útulku a on im rozdáva radosť a pohodu. Vďaka "osudnej" náhode Gismo svojej rodine veľmi pomôže. Ale to sa už dočítate v knižke.

Komiksové pasáže: občas dotvárajú príbeh .Umožnia náhľad do inej postavy. Inokedy robia pochopiteľným a znesiteľným problém, tak vzdialený spontánnemu záujmu tínedžerov. Občas posúvajú dej do jemnej paródie. Alebo zdôrazňujú dramatizmus situácií (výmena názorov medzi rodičmi a deťmi). Pomáhajú dospelým porozumieť jazyku tínedžerov a ich štýlu vyjadrovania a pod. Komiks sa teda stáva plnohodnotnou časťou románu, a bez neho by to nebolo to správne čítanie.

 


Foto: 1) all-free-downloads.com 2) Deviantart by thesashabell

Čítajte viac o téme: Čítame s deťmi, Knihy pre deti
Zdieľať na facebooku