Čítame so školákmi: Tipy na knihy pre deti od 8 do 12 rokov

  

Deti majú veľmi rady, keď sa im príbehy rozprávajú. Príbehy vymyslené, neskutočné, neuveriteľné. Sila detskej predstavivosti a čaro príbehov vytvárajú fantastický svet dobrodružstiev a spravodlivosti, jednoducho víťazstva dobra nad zlom.

Dospelí chápu svet ináč ako deti. Vnímajú ho cez optiku prežitého, reálneho a živelne skutočného. Zo svojho detského sveta teda dávno vyrástli.

Mostom cez tieto dva zdanlivo iné svety sú príbehy. Príbehy, ktoré naše deti dokážu vnímať ako skutočné a reálne. Svojou predstavivosťou oživujú príbehy, ako šibnutím čarovného prútika, vedia sa premiestniť z reálneho sveta do sveta fantázie. Naučme sa využiť túto ich krásnu vlastnosť a pohľadať v sebe tiež to dieťa, ktoré v nás drieme. Aj  Malý princ hovorí: „všetci dospelí boli najskôr deťmi, ale máloktorí z nich sa na to pamätá“ Tak objavme v sebe dieťa, pre seba a svoje vlastné deti. Využime túto možnosť úplne a bez zvyšku v náš prospech a v prospech svojich detí.

 

Deti už vo veku, kedy majú techniku čítania zvládnutú na takej úrovni, aby sme ich smelo mohli nechať čítať samých. Samých tráviť tie luxusné chvíľky v spoločnosti kamarátky knihy. Kamarátky a kamarátstva na celý život. Verme spoločne, že základný kameň sme postavili na pevný podklad. A to čo sa bude naň stavať, môžeme s nádejou pozorovať a ešte máličko usmerňovať. Naučme sa využiť aj tento čitateľský vek na to, aby sme sa vedeli tešiť z toho, ako naše dieťa čitateľsky rastie a rozvíja sa. Ešte stále sa môžeme vrátiť a vychutnať si chvíľky spoločného čítania ja tebe a ty mne. Môžeme so žartu dieťaťu pripomenúť situácie a zahrať im to, ako sa čítalo, keď boli celkom maličký. Pripomenúť si, aké je príjemné stráviť čas spoločným čítaním.

Je vo veku, kedy si dá poradiť, čo čítať vo veľmi vzácnych prípadoch. Vo veľkej väčšine siaha po tituloch kníh, ktoré vidí niekde v tom krásnom blikajúcom, svetielkujúcom a pre nich tak lákavom mediálnom svete. Neustále však vyhľadávajme príležitosť s dieťaťom komunikovať o tom, čo číta. Ako sa mu to páči?  Ako tomu, čo číta rozumie? Riešme spolu otázky, ktoré z prečítaného vyvstanú. Rozprávajme sa o tom, ako by sa daná situácia riešila, ak by bola skutočná a stala sa nám samým. Nebojme sa, ani my sami vyjadriť názor na to, čo dieťa číta. Náš vlastný a dospelácky názor, vie naše dieťa oceniť. Rovnako ocení aj to, že čítate a poznáte aj jeho knihy, beriete ho ako rovnocenného partnera a komunikujete s ním.

„Blaženejší je dávat než brát! Ale nejduležitejší je probudit touhu. Otevřít oči. Nadchnout. To je nejtěžší úkol. Ostatní už záleží jen na tobě.“Miroslav Nevrlý )

Verme, že sme spolu nadchli, otvorili oči a že sudičky nám boli milostivo naklonené a obdarili naše deti túžbou po vzdelaní, kráse, láske a a hlavne láske ku knihám. Tak dočítania, milí priatelia. Wink

 

Pridávam pár mojich tipov na čítanie pre školákov, ktoré by vo vašej knižnici určite nemali chýbať:

 

4 kosti pre Flipra Gabriela Futová, ilustrácie Miroslav Regitko )

Knihy pre deti 8-12 rokov - eduworld.sk„Tú zmenu som cítil už od rána- Prvý šok som utrpel, keď som nenašiel svoju misku s raňajkami. Utekal som hneď za mamou paničkou, ale vôbec si môj prosebný pohľad nevšímala. A keď som štekol, iba ma zahriakla. Vraj: „Čuš!“

Kniha v ktorej hlavným hrdinom je pes Fliper. Fliper nám svoj príbeh vyrozpráva sám. Žije so svojou paničkou a mamou paničky v meste v paneláku.  Nastávajúce letné prázdniny, však tento mestský spôsob života narušia. Narušia aj zabehané zvyky rozmaznaného mestského psíka. Na dedine na prázdninách sa zoznamuje s novým prostredím, ľuďmi a aj Duňou. Pri čítaní tejto knihy, treba dávať pozor, aby vaše dieťa nerozmýšľalo ako pes, či nemalo chuť ochutnať kostičku, či ocikávať nohy. A možno celkom jednoducho Gabika Futová, chcela  deťom ukázať cez svoj vlastný príbeh, že zvieratká sú aj radosť a starosť. Odporúčam čítať všetkým malým dožadovačom domáceho zvieratka :D......

 

Xaver s nohami do X ( Daniel Hevier )

Knihy pre deti 8-12 rokov - eduworld.sk „U nás nepadajú zauchá

Je tu zaujímavá výuka

Učíme sa samé super údaje

Žiadne kecy prázdne reči

Pri ktorých len nuda je

My sme nášho mesta výkvet

Učíme sa dynamicky myslieť“

Veľa písmen X v tejto knihy, môže znamenať všeličo. Hlavný hrdina Xaver nastupuje do školy ŠKERO. Stretáva a zoznamuje sa s novými spolužiakmi. Spočiatku váhavo, nesmelo a zdá sa, že nie práve najúspešnejšie. Veď uznajte, nezvyčajné meno Xaver znamená veľa zvláštneho i keď jeho kamarátka Xénia si to vôbec nemyslí. Nájde si kamoša Revaxa a zdá sa, že je zrazu všetko ľahšie. Ale zdanie klame. Ukáže sa, že Xaver so svojou fantáziou je jedinečný a aj smelý, šikovný a správne premýšľavý, či vymýšľavý a len tak ľahko sa nedá..... ako inak v správnom príbehu pre deti.

Kniha nesklame, je skvelým návodom ako odpovedať na mnohé detské problémy. Ako sa s nimi podeliť a nebáť sa povedať aj o krivdách, ktoré sa nám dejú a možno si práve s nimi nevieme celkom rady. Priatelia, či už veľkí, alebo malí sú tu na to, aby nám v núdzi pomáhali.

 

Námorník Kapko DierkaJán Navrátil )

Knihy pre deti 8-12 rokov - eduworld.sk„Pred parníkom,

za parníkom

šumia vlny námorníkom

aj nám,

lebo tak to chodí,

všetci sme na jednej lodi!“

Objavme spolu VOMOD ŠÁN na lodi Matke Lopatke. Nastúpme na lode s spolu s Klipom, Činkom a Kapkom Dierkou a oboplávajme zemeguľu a urobme dieru do sveta. Postretajme veľa priateľov, vypočujme si ich príbehy a zahľaďme sa do očí nádhernej Elizabeth a smejme sa spolu s ňou veselým dievčenským smiechom. Naučme sa používať námornícky pozdrav, merať námorníckym metrom, používať námornícke tekuté zlato, stretajme aj duše námorníkov a používajme SOS. Prežime jednoducho spolu nádherný námornícky príbeh, ktorý nám odhalí najväčšie tajomstvo VOMOD ŠÁN.

Pri čítaní tohto príbehu sa môžeme zahrať na námorných kapitánov, vymyslieť názvy svojich ostrovov, či jednoducho vymyslieť námornícke menu, fantázii sa medze nekladú J.

 

Denis a jeho sestry Toňa Revajová )

Knihy pre deti 8-12 rokov - eduworld.skKeď sa predstavujem vždy hovorím, že som len obyčajný Denis. Nijaký postrach Dennis. Neprelievam na návšteve prostriedok na čistenie záchodov do fľaštičky na ústnu vodu. Nerobím ani  iné psie kusy. Aj tak rodkovia vravia, že keby bol ten film videli pred mojím narodením, určite by som teraz nosil iné meno. Nevravím, že som Neviniatko Denis.“

Príbeh, celkom obyčajného Denisa, ktorý škriabe ako mačka. Má kamarátku Lenku. Občas sa správa ako „trúba“. Robí radosť a aj starosť svojim rodičom, spolu s Mirkou jeho budúcou sestrou. Sú jedna veľká rodina.

Kniha, ktorá vás pobaví, ale vyvolá aj zvedavé detské otázky, na ktoré budete spoločne hľadať odpovede. Presne tak ako sa na výbornú, usmievavú a krásne čítavú detskú knižku patrí.

 

Analfabeta Negramotná ( Ján Uličiansky )

Knihy pre deti 8-12 rokov - eduworld.skV tichom šere knižnice sa začína odohrávať takmer vianočný príbeh. Do priestorov knižnice zablúdi, takmer náhodou dievča, ktoré sa zdá sem nepatrí. V čase Vianoc sa dejú veci zázračné a tak knižnica a knihy ukážu svoju moc a čaro. Pomôžu Bete zistiť, že hrdinovia kníh Janko Hraško, Harry Potter, Anna zo Zeleného Domu, Pipi Dlhá Pančucha majú svoje krásne príbehy. Je dobré ich čítať, poznať a riešiť záhady a tajomstvá s pomocou Troch pátračov, alebo neváhať a použiť, ponúkané služby Čarovného chlapca. Alebo je to všetko inak? Napríklad tak, že Betka je celkom smutné a nešťastné dievča, ktorému chýba jeho otec?

Všetky tieto krásne príbehy, skutočne objavíte v tejto jednej jedinej knihe. Súčasťou knihy je aj knižočka s tipmi a nápadmi od Timotey Vráblovej – Čítanie s porozumením. Je zároveň, malým a nebadaným návodom pre čitateľov, ktorý sa skutočne kamarátia s písmenkami a čítaním, aby s radosťou nazreli do ďalších kníh a objavili iné čarovné príbehy.

Čítajte viac o téme: Čítame s deťmi, Knihy pre deti
Zdieľať na facebooku