Čo sa skutočne deje, ak vás deti vidia nahnevané?

  

Batoľatá sa vám môžu javiť, že vôbec nerozumejú, o čom sa s dospelými zhovárate. Nedávny experiment však ukázal, že batoľatá sú ďaleko bystrejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Vaše emócie v rozhovoroch dokážu veľmi dobre rozpoznávať a následne na ne i reagujú svojím správaním. Dokazuje to experiment, ktorý realizovala  University of Washington’s Institute for Learning and Brain Sciences.

V tomto experimente sa vedci sústredili na to, ako reagujú približne 15 mesačné deti na hnev iného človeka a jeho krik.

 

 

Video zachytáva jedno zo 150 detí, ktoré sa experimentu zúčastnilo. 15 mesačný chlapček Adrien sedí mame na kolenách a sleduje ženu, ktorá sa hrá s korálikmi a vkladá ich do sklenenej nádoby. Táto činnosť ho evidentne zaujíma a sleduje experimentátorku, čo sa bude diať. O chvíľu vstúpi do miestnosti žena, ktorá si sadne vedľa experimentátorky s korálikmi a začne si čítať noviny. Po chvíli však na experimentátorku nakričí, lebo ju hra s korálikmi vyrušuje a želá si, aby bola ticho. Adrien celý tento incident so záujmom sleduje. Po chvíli mu experimentátorka ponúkne koráliky, aby sa zahral tiež. Adrien sa má rozhodnúť, či sa s nimi bude hrať. Čo myslíte, že Adrein urobí? Zostane zaskočený a korálikov sa ani nedotkne. Hľadí na ne, ale hrať sa s nimi neodváži.

 

Tento experiment potvrdzuje, že už malé batoľatá dokážu celkom jasne čítať emócie dospelých a reagujú na ne. Podľa doktora Andrewa Meltzofa je úžasné, že toto batoľatá dokážu bez akejkoľvek schopnosti poznania jazyka. Priznáva, že boli sami prekvapení, ako sofistikovane sa dokážu tieto bábätká učiť z načúvania, regulovať svoje správanie a reagovať na iných ľudí.

Je dôležité, aby sme si vďaka tomuto experimentu uvedomili, že napriek tomu, že deti ešte nehovoria, veľmi jasne vnímajú naše emócie a regulujú podľa nich svoje správanie. Preto, ak sa rozhodnete filtrovať tie svoje negatívne emócie za prítomnosti dieťaťa a nakričíte na manžela v telefóne či doma pri večeri, mali by ste vedieť, že vo svojom dieťati zasievate strach. Dieťa nemusí jasne rozumieť voči čomu je váš hnev namierený, ako je tomu v experimente. Môže len nadobúdať väčší strach, aby vás i ono nejakým svojím konaním nerozhnevalo.

 


Zdroj: huffingtonpost.com

Čítajte viac o téme: Výskum, Hnev
Zdieľať na facebooku