Čím viac starostí na svojich pleciach máme, tým väčší tlak musíme zvládať. Čím väčšiemu tlaku odolávame, tým ťažšie ovládame svoje emócie a reakcie. Mnoho krát nás ako rodičov či partnerov po hádke zamrzí, čo sme povedali, no už nevieme vziať tieto situácie späť a jednoducho zo svojich životov vymazať. Už navždy si nesieme vo svojom podvedomí nepríjemné a pichľavé slová, ktoré naše uši započuli.
Skúsme na svojom sebaovládaní zapracovať a nikdy sa neuchýliť v hádke voči deťom k týmto 8 nebezpečným veciam:
Nadávky
Nadávky sú skutočne jedna z vecí, ku ktorým by ste sa nemali nikdy uchýliť. Vy ste ten, kto je v tomto boji múdrejší, skúsenejší a mal by sa dokázať kontrolovať. Aj keď to nie je vždy jednoduché, nebojujte spôsobom, akým nechcete, aby neskôr bojovali oni s vami či so svojimi deťmi. Aj vy jedného dňa budete starí a možno budete robiť veci, ktoré nikto nebude chápať alebo budete odkázaní na ich fyzickú pomoc. Určite by sa vám nepáčilo, ak by s vami hovorili v návale emócií takýmto slovníkom.
„Ty si obyčajný/á .......“
Urážlivé pomenovania a nálepkovania dieťaťa v rámci zápalu boja sú vyjadrením toho, čo si skutočne kdesi v podvedomí myslíte.( „Si spomalený lajdák, prihlúple motovidlo...“ ) V takejto chvíli to však môžete podať veľmi urážlivým spôsobom, zraniť city dieťaťa a iba vystupňovať jeho hnev. Tieto slová mu zostanú v pamäti ako prikované a môžu skutočne výrazne ovplyvniť vaše vzájomné vzťahy a sebahodnotenie dieťaťa.
Navyše sa dieťa môže čoskoro podľa vášho vzoru naučiť reagovať rovnakým spôsobom voči vám. „Si neschopná kuchárka,...“ „Som neschopný, lebo ty si nebola schopná ma vychovať....“, sú určite slová, ktoré by ste nikdy z úst vášho dieťaťa počuť nechceli, aj pokiaľ by boli pravdou.
„Prečo nemôžeš byť ako......?“
Zahanbovanie dieťaťa porovnávaním so vzornejším súrodencom vôbec nie je znakom zrelého rodiča. Rodič nikdy nemôže dávať najavo, že jedno dieťa miluje viac ako druhé, že jeden napĺňa jeho predstavy viac ako ten druhý. Porovnávanie môže narúšať nielen váš vzájomný vzťah, ale aj vzťah medzi súrodencami. Nezdravá konkurencia nemôže priniesť nič zdravé, ale rozdiely ešte viac vyhrotiť.
„Vypadni!“, „Choď mi z očí!“ alebo „Pokiaľ žiješ v mojom dome...“
Takéto slová môžu zanechať katastrofálne následky na vašom vzťahu. Môže sa stať, že keď dieťa konečne prejde pubertou a bude môcť opustiť váš domov, nebude sa chcieť skutočne za vami vracať. Darmo sa upokojíte a prestanete tieto slová používať, dieťa si bude navždy pamätať, že bolo nevítaným hosťom v dome, ktorý mu nepatril.
„Nikdy som ťa nechcela“ alebo „Priala by som si, aby som ťa nikdy nemala!“
Je jednoduché odpovedať dieťaťu na nahnevaný výkrik. „Prial by som sa, aby som sa nikdy nenarodil,“ niečo podobné. Ale neznížte sa k tejto rane pod pás. Nikdy! Otázka opodstatnenosti toho, že je vaše dieťa na svete, by vôbec nemala existovať. Nezasejte ju do jeho mysle.
„ Bol si chybou“ alebo „Ruinuješ celý môj život!“
Výčitky dieťaťu v zmysle, akí ste mohli byť bez neho šťastní, musia byť absolútne mimo vášho rodinného kruhu. To, že sa vaše dieťa narodilo, nebolo predsa jeho rozhodnutie. Vašou povinnosťou je učiť ho tomu, ako zvládať život a vzťahy v ňom čo najlepšie. Výčitky takéhoto typu tým ideálnym vzorom práve nebudú.
„Nemám ťa rada!“
Takéto niečo je vrcholom nešťastnej komunikácie rodič-dieťa. Túto informáciu dieťa od vás pravdepodobne nikdy nedokáže spracovať. Deti mávajú občas obdobie približne okolo 2 – 3 rokov , že vám to povedia možno i niekoľko krát za deň. No vy sa k rovnakej odpovedi nesmiete uchýliť. Naopak, povedzte dieťaťu, že vás takéto slová bolia a vo vašej rodine sa ľúbite aj vtedy, ak sa niekto nespráva úplne krásne.
„Si mi ukradnutý! Rob si, čo chceš!“
Počúvanie je pri vytváraní vzťahov a pochopení jeden druhého dôležitejšie ako hovorenie. Vypočuť si argumenty toho druhého je prvým krokom k tomu, aby sme pochopili jeho správanie. Aj keď je to malé dieťa, má právo, aby sme ho vypočuli hoci jeho argumenty nebudete môcť akceptovať. Nezabúdajte na to ani vtedy, keď vami lomcujú negatívne emócie a počúvanie je pre vás zdanlivo nemožné.
Foto: Bigstock
Mohlo by vás zaujímať: