9 právd, ktoré poznajú iba mamy chlapcov

  

Moja životná bilancia je zatiaľ: traja synovia a nula dcér. Keď boli moji synovia malí, počúvala som dokola tú istú otázku:  „Tak čo? Pokúsite sa ešte o dievčatko?“ Niektorí ľudia sa zdali byť dotknutí, keď som odpovedala, že som s deťmi už skončila. Tým, že mám iba synov, porušila som asi nejako prirodzený poriadok vesmíru.

Tu je niekoľko doslovných komentárov, ktoré som počas  toho, ako som svojich chlapcov vychovávala dostala:

 

„Keď bývala moja mama chorá, moje sestry sa vždy o ňu starali. Toto synovia pre teba robiť nebudú.“ ( Otec opatrovateľky )

„Nemám ďalšie dieťa, pretože by som nerada dopadla ako ty.“ ( Mama dvoch chlapcov, ktorá nechcela tretieho. )

„Uff, traja chalani! To máte ale šťastie!“ ( Dodal sarkasticky učiteľ mojich synov priamo pred nimi. )

 

Niekedy by som rada uviazla v absolútnom tichu. Inokedy by som vyklopila útočnú odpoveď, ktorú mám na jazyku. Ale po všetkých tých rokoch, čo sme si prežili, oceňujem nepopierateľnú krásu, výhody a výzvy spojené práve s tým, že som jednoducho matkou synov.

Ako matka synov:

1. Budete ich prvá láska.

Žiadne skúšanie prvej sukne či šiat, ani nič podobné. Zamilujete sa do seba navzájom tou najprirodzenejšou cestou, akú si dokážete predstaviť. Moja sestra ( matka dcér ) je vždy v nemom úžase, keď mi moji malí chlapci nazbierajú kvety alebo mi jemne hladia vlasy. Učia sa, ako milovať ženy a zároveň sa učia od vás, ako byť milovaní ženou.

 

2. Budete ich ženský vzor.

Vytvárate si voči nim svoje očakávania rešpektu  a láskavosti? Nikdy nie je neskoro ukázať im, čo od nich požadujete, ako túžite, aby sa správali k vám i svetu ako takému. Chlapci, ktorí majú mamy, čo ich silno rešpektujú budú hľadať rovnaké partnerky a oni sami budú pre nich lepšími partnermi.

 

3.  Budete mať výčitky svedomia.

Kričím. A kričím veľa. Moji synovia sú narodení tesne po sebe a majú mnoho energie práve vtedy, keď ja nemám dosť síl a trpezlivosti. Myslím, že by som si mala dať viac timeoutov, aby som sa trošku spamätala.

 

4.  Možno sa budete zamýšľať, aké by to bolo mať dcéru.

Ako by vyzerala, znela, správala sa? Cesta, ktorú nikdy nepreskúmame v nás môže vyvolávať množstvo otáznikov. Môžu prísť chvíle, kedy uvidíte malé dievčatko a pomyslíte si: „Vyzerá ako keby bola moja“ a vtedy vás pichne pri srdci. Ale nebojte sa, to prejde. Sľubujem.

 

5. Nemáte doma ženské drámy.

Som taká vďačná, že nemusím prežívať drámy kvôli tomu, že mám dievča. Veci ako ona povedala- on povedal, slzy, prudké zmeny nálad... Chlapci majú svoje vlastné problémy, verte mi, ale zvyčajne riešia svoju emocionálnu horskú dráhu až v predpubertálnom a pubertálnom živote.

 

6. Mať chalanov vám môže sedieť.

Trvalo mi to roky, kým som si to uvedomila, ale teraz viem, že vychovávať chlapcov bolo pre mňa to pravé. Skutočne si užívam svoj čas a mamy dievčat ho jednoducho toľko nemajú. Keď bol môj najstarší syn tínedžer, povedal mi: „Mami, prial by som ti, aby si mala dcéru. Niekoho, s kým by si mohla robiť manikúru a iné veci, aby si nikde nemusela chodiť sama.“ To, čo si neuvedomil bolo, že tie chvíle boli mojim únikom. Milujem to, že nemusím brať dieťa so sebou kdekoľvek, pretože chcem robiť „dievčenské“ aktivity.

 

7.   Cítite sa bezpečnejšie.

Môj 20-ročný syn sa nedávno nechal večer zviezť do mesta. Nechali by ste niekoho cudzieho, aby vzal večer vašu dcéru samú do mesta? Určite nie v pohode. Jasné, chlapci sa tiež dostávajú do svojich problémov a tiež môžu byť obeťami, ale dievčatá bývajú omnoho častejšie obťažované alebo sa na ne útočí. Stále sa bojím o mojich synov, ale myslím, že mám menší strach ako matky dcér. Učím tiež svojich synov rešpektovať ženy , takže ďalšie matky sa môžu menej obávať o svoje dcéry.

 

 

8.  Budete sa pri nich vždy cítiť rovnako.

Máte neskutočný pokoj a radosť, keď sa na nich pozeráte ako spia? Ide vám vyskočiť z hrude srdce, keď vstúpia do izby? Ste celá dojatá, keď vás chlapčensky objímu? Vždy to budú vaši malí chlapci a nezáleží na tom, akí veľkí budú. Jeden z tých mojich je vysoký  184 cm a vždy, keď sa na mňa pozrie, vidím tú malú detskú tváričku presne ako voľakedy.

 

 

9.   Akceptujte výzvy.

Vychovať dobrého chlapa, je úžasná výzva a úctyhodný čin. Mužov, ktorí sú láskaví, milí a starostliví. Mužov, ktorí sa dobre starajú o ženy i deti. Mužov, ktorí im dajú pocit, že sú milovaní a že sú oddaní manželia. Toto je ohromná zodpovednosť, ale práve vy na túto úlohu máte. Bola vám daná táto úžasná príležitosť. Užite si ju. Držte si ju a žnite úspechy za svoju snahu.
Zdroj: huffingtonpost.com
Foto: handcraftedinvirginia.tumblr.comalifelivedwell.tumblr.com
Čítajte viac o téme: Mama, Synovia
Zdieľať na facebooku