7 zlozvykov chronicky nešťastných ľudí

  

Často prednášam o šťastí a je niekoľko vecí, čo sú mi úplne jasné: Existuje 7 vecí, v ktorých sú nešťastní ľudia absolútni majstri.

 

Podľa Psychology Today Sonja Lyubomirsky, vedkyňa z University of California, tvrdí, že: „Štyridsať percent z našej schopnosti byť šťastný spočíva v našej sile zmeny.“ Ak by to bola pravda, predstavuje to pre nás všetkých nádej. Na svete je bilión ľudí a evidentne sú niektorí šťastní. Zvyšok z nás lieta medzi šťastím a nešťastím v závislosti na prežitom dni.

 

Za mnohé roky som zistila, že existuje veľmi veľa chronicky nešťastných ľudí, ktorí sú v tom dokonca majstri. No predtým, ako do tohto tajomstva zasvätím, dovoľte mi povedať jednu dôležitú vec:

„Každý z nás má zlé dni, dokonca týždne, kedy prepadneme týmto siedmym negatívnym myšlienkam. Rozdiel medzi šťastným a nešťastným životom však spočíva v tom, ako často a ako dlho v nich zostávame."

 

Tu je 7 čŕt chronicky nešťastných ľudí:

1. Automaticky veria, že život je ťažký

Šťastní ľudia vedia, že život môže byť ťažký a majú tendenciu prejsť týmito ťažkými časmi s postojom zvedavosti oproti tomu, aby sa iba prizerali a nechali sa ničiť. Berú zodpovednosť za to, ako sa dostali do tohto neporiadku a sústredia sa na to, ako sa z neho dostať čo najskôr preč.

2. Veria, že väčšine ľudí sa nedá veriť

Nechcem sa hádať, že zdravá odlišnosť je dôležitá, ale väčšina šťastných ľudí svojím priateľom, známym, kolegom či rodine dôveruje. Vidia v nich to dobré v porovnaní s tými, čo ich chcú neustále „usvedčiť pri čine.“ Vo všeobecnosti platí, že otvorení a priateľskí šťastní ľudia vytvárajú okolo seba komunitu  a obklopujú sa ľuďmi s otvoreným srdcom.

Nešťastní ľudia sú naopak nedôverčiví a predpokladajú, že cudzím ľuďom nemožno veriť. Nanešťastie, takéto správanie pomaly začína zatvárať dvere akýmkoľvek kontaktom a uzatvára ich v kruhu nemožnosti spoznať nových priateľov.

3.  Sústredia sa na to, čo je zlé na tomto svete namiesto toho, čo je dobré

Je množstvo toho, čo je na svete zlé, o tom niet pochýb. No nešťastní ľudia odvrátia ešte aj slepé oko od toho, čo je na tomto svete dobré a namiesto toho sa sústredia na to zlé. Dokážete ich identifikovať na míle ďaleko. Sú to tí, čo sa na všetko sťažujú a vety začínajú slovami: „Áno, ale...“

Šťastní ľudia vnímajú problémy vo svete, ale vyvažujú svoje znepokojenia s tým, čo vidia, že je dobré. Rada tomu hovorím, že majú obe oči otvorené. Nešťastní ľudia majú tendenciu zatvárať obe oči pred čímkoľvek dobrým na tomto svete v strachu, že by mohli byť vyrušení tým, čo je skutočne zlé. Šťastní ľudia to vidia z perspektívy. Vedia, že vo svete sú problémy, ale tiež si všímajú, čo je na tomto svete dobré.

4. Porovnávajú sa s ostatnými a prechovávajú žiarlivosť

Nešťastní ľudia veria, že niekoho šťastie je ukradnuté práve z toho ich. Neveria, že je tu dostatok dobrého okolo nás a neustále porovnávajú to vaše so svojím. To vedie k žiarlivosti, zlosti a zatrpknutosti.

Šťastní ľudia vedia, že tvoje šťastie a okolnosti sú iba znakmi toho, že sa to môžu pokúsiť dosiahnuť tiež. Šťastní ľudia vedia, že nosia jedinečný kód, ktorý nemôže byť duplikovaný alebo ukradnutý nikým na tejto planéte. Veria v neobmedzené možnosti a neutápajú sa myslením, že šťastie niekoho iného limituje to, ktoré prichádza do ich života.

5. Namáhajú sa, aby mali kontrolu nad životom

Existuje rozdiel medzi kontrolou a snažením sa o dosiahnutie svojich cieľov. Šťastní ľudia robia denne kroky, aby svoje ciele dosiahli, ale získajú z toho niečo až na konci. To znamená, že život môže mať veľmi malú kontrolunad tým, čo im prinesie do cesty. Majú cielene kontrolu nad ich vlastným životom tým, že kráčajú za svojimi cieľmi.

Nešťastní ľudia majú tendenciu o minimálne manažovanie svojich výsledkov a upadajú do dramatických situácií, keď im niečo život hodí pod nohy. Šťastní ľudia sa v takejto situácii iba ďalej sústredia, pokračujú a nezrútia sa, keď im život vloží do cesty zákrutu.

Kľúčom je orientovať sa na ciele a sústrediť sa, ale nechať si miesto aj na problémy, ktoré prídu ( a oni prídu ) bez toho, aby ste sa zosypali. Šťatní ľudia majú vždy plán B.

6. Uvedomujú si, že ich budúcnosť bude plná obáv a strachu

Nešťastní ľudia napĺňajú svoje myšlienky tým, čo by sa mohlo stať zlé, namiesto toho, čo by sa mohlo stať dobré.  Šťastní ľudia si vezmú zdravú dávku klamlivej predstavy, aby mohli snívať o tom, čo by im život mohol priniesť. Nešťastní ľudia si plnia hlavu konštantne obavami a strachom.

Aj šťastní ľudia prežívajú obavy a strach, ale majú podstatný odstup medzi tým, čo cítia a čím žijú.

7. Zapĺňajú svoju konverzáciu klebetami a sťažnosťami

Nešťastní ľudia radi žijú v minulosti. To, čo sa im stalo a utrpenie, čo prežívajú, sú témy ich konverzácie. Pokiaľ sa dostanú k iným témam, tak je to život druhých a klebety o nich.

Šťastní ľudia žijú v prítomnosti a snívajú o budúcnosti. Cítite ich pozitívne vibrácie krížom cez celú miestnosť. Sú nadšení z niečoho, na čom pracujú, vďační za to, čo majú a snívajú o možnostiach, ktoré im život ponúka.

Samozrejme, že nikto z nás nie je dokonalý. Všetci občas budeme plávať v zlých vodách, ale to na čom záleží je, ako dlho tam zostaneme a ako rýchlo sa z nich dokážeme dostať. Praktizovaním pozitívnych zvykov je to, čo oddeľuje šťastných ľudí od nešťastných a nie to, že robia všetko perfektne.


Zdroj: dailytransformations.com Preklad: redakcia // Foto: Shutterstock
Čítajte viac o téme: Zlozvyky
Zdieľať na facebooku