Deti narodené v lete majú v škole ťažší život

  

Takmer všetky britské základné školy rozdeľujú svojich 7-ročných žiakov podľa ich rozumových schopností do jednotlivých skupín. Najnovšia štúdia však poukazuje na to, že ide o nesprávne delenie. Jednoducho je to pre deti tohto veku príliš skoro. Najväčšiu nevýhodu majú žiaci narodení v lete.

 

Prieskumu sa zúčastnilo 5481 žiakov britských základných škôl. Deti, ktoré sa narodili v auguste majú trikrát nižšiu pravdepodobnosť, že sa dostanú do najlepšej skupiny. Najlepšie sú na tom žiaci narodení v septembri.

 

V najlepších skupinách skončilo len 18% žiakov. Z toho až 71% z nich bolo narodených v septembri. Na druhej strane sú deti narodené v lete. Tie majú medzi najlepšími zastúpenie len v 26%.

 

Odborníci sa zhodujú na tom, že takéto delenie detí môže mať nepriaznivý vplyv na ich budúci vývoj. Ak sa už v tak mladom veku rozdelia do tried, ovplyvní to ich budúce smerovanie. Neúspech ich môže nasmerovať na neúspešnú cestu. Deti narodené v lete študujú na špičkových vysokých školách v oveľa menších počtoch ako ich spolužiaci, ktorí prišli na svet počas jesene.

 

Deťom by podľa dostupných informácii prospelo viac, ak by triedenie školy nechali na vyšší vek. Ideálne by bolo, ak by takéto zisťovanie schopností žiakov prebiehalo až na stredných školách.

 

Na Slovensku zatiaľ neprebehol žiaden podobný prieskum. Je však jasné, že deti narodené v lete môžu mať aj u nás väčší problém zvládať učivo na tak vysokej úrovni ako ich spolužiaci.

 

ZDROJ: guardian.co.uk

Čítajte viac o téme: Výskum, Úspech
Zdieľať na facebooku