S deťmi a predsa osamelé? Aj také sú pocity mnohých dnešných mám

Pocity osamelosti u dnešných mám sú čoraz častejšie.
Pocity osamelosti u dnešných mám sú čoraz častejšie. / Foto: Bigstock

Hovorí sa, že keď budete mať deti, už nikdy nebudete sama. Je to poetické a krásne a navyše, pokiaľ sú deti malé, je to pravda doslovná. Možno sa vám podarí ukradnúť si nepredstaviteľných štyridsať sekúnd čisto len pre seba, ale aj vtedy buď držíte na rukách spiaceho drobca alebo očakávate ďalšiu požiadavku od batoľaťa, ktoré potrebuje niečo práve vo chvíli, keď si sadnete.

 

 

Mama na materskej dovolenke môže byť tak unavená a vyčerpaná, že volí neraz najjednoduchšiu stratégiu šetrenia drahocennej energie. Namiesto toho, aby čelila hysterickým scénam svojho dvojročného syna na verejnosti a prišla domov ešte vyčerpanejšia, zostane s ním mnohokrát radšej celý deň doma. Takto sa prirodzene dostáva do izolácie, ktorá sa stáva faktorom pohodlia, neúmyselným ukrývaním sa pred civilizáciou. Žiaľ, kdesi tu sa začína aj pocit samoty a opustenosti.

 

Namiesto dialógu s dospelým mama na materskej hovorí celý deň s dieťaťom. Témy sú jasné a každý deň rovnaké – čo budeme jesť, prečo ti nechutí, vymeníme plienku, je čas ísť spať. A hoci je socializácia na poprednom mieste v rebríčku záujmov, prvoradá je socializácia dieťaťa, nie mamy.

 

Pocity osamelosti sú stále častejšie

Odborníci tvrdia, že pocit osamelosti v strednom veku sa rapídne zvyšuje medzi dnešnými tridsiatnikmi a štyridsiatnikmi. Dôvody sú viaceré, napríklad odsťahovanie sa ďaleko od miesta, kde sme vyrastali, malé deti, prípadne práca z domu. Deti sú jedným z faktorov aj preto, lebo na rozdiel od minulosti dnes vychovávame drobcov v malých nukleárnych rodinách, bez vlastných mám, sestier, tiet, sesterníc a podobne. Navyše, len polovica mám sa po materskej vráti na pôvodné pracovné miesta, skôr hľadajú inú prácu, alebo sa pokúšajú pracovať z domu, aby dokázali rozdeliť svoje sily medzi zamestnanie a rodinu a najmä, neobetovať čas pre najmenších členov rodiny. Práca z domu síce poskytuje flexibilitu, ale čo sa týka socializácie, môže byť priam katastrofou. Ženy majú vyššie sociálne potreby než muži, akútnejšie pociťujú chýbajúci styk s ostatnými ľuďmi, túžia po kontaktoch a týmto spôsobom sa aj starajú a rozvíjajú svoje priateľstvá. V období, keď majú deti a musia zvládať kariéru i domácnosť, zvyčajne odsúvajú kamarátky na vedľajšiu koľaj. Podľa odborníkov, priateľstvo má pre ne nižšiu prioritu, pretože zodpovednosť voči rodine berú ako povinnosť, no priateľstvo je akousi formou odmeny, pôžitku. Zvyčajne už býva dosť neskoro, keď si uvedomia, že nemajú komu zavolať, aby sa podelili o zážitky, pretože ich kamarátky sa kamsi vytratili v čase i priestore.

 

Istá štúdia dokonca priniesla zaujímavé výsledky, na základe ktorých sa ukázalo, že až pätina 35 až 44-ročných sa cíti osamelo, v porovnaní s vekovou kategóriou u vyše 65-ročných, kde samotou trpelo 13 percent. Ukazuje sa, že napriek očakávaniam, že samota ubíja najmä starších, najviac ohrozené sú mladšie matky, snažiace sa zladiť kariéru či prácu z domu s deťmi a nemajú preto čas, ktorý by mohli investovať do ďalších vzťahov.

 

Foto: Bigstock

 

Nájdite najlepšie riešenie pre vás

V minulosti to bolo úplne inak. Pred tisíckami rokov bývali naši predkovia v kmeňoch zložených z niekoľko stoviek členov, ktoré boli rozdrobené na niekoľko menších skupín. Spolu sa delili o všetko, čo mali, „pracovali“ pár hodín a väčšinu času trávili obklopení najbližšími milovanými ľuďmi. Deti sa zabávali a starali samy o seba bez výraznejšieho zásahu dospelých. Muži chodievali spolu loviť, ženy sa zaoberali zberom a pravdepodobne klebetami. Deti nevyrastali v malých rodinách, ale vychovávalo ich široké okolie, nie výlučne dvaja dospelí.

 

Dnes je partner pre ženu často jediné spojenie so skutočným svetom dospelých. Žiaľ, nie vždy rozumie dianiu doma a pohľadu mamy na materskej. Žena, ktorá zostáva už niekoľký rok doma s drobcami, občas prirodzene žiarli na svojho muža, ktorý sa ráno zdvihne z postele, oblečie a vyberie do práce. Ju čaká náročný deň, úplne rovnaký ako ten predchádzajúci a asi by niekedy radšej sedela na dlhom stretnutí s klientom, popíjala kávu a namiesto teplákov mala oblečenú peknú, čistú a voňavú blúzku. Navyše manžel po príchode domov podvečer túži po teplej večeri a pohode vo svojom obľúbenom kresle, nie po začiatku novej zmeny s deťmi. Nedorozumenie a nezhody v tom, ako ukončenie dňa v domácnosti prebehne, opätovne vedie k pocitu samoty a nespokojnosti.

 

Ženy by nemali príchodom materstva opustiť svet dospelých, aj keď ich dnešný životný štýl k tomu ľahko zvádza. Volajte pravidelne a často rodičom, bývalým kolegom i kamarátkam. Počuť ich a skutočne sa s nimi rozprávať a zdieľať svoje emócie je úplne iné ako riešiť socializáciu prostredníctvom sociálnych sietí. Tie mnohé skresľujú. Síce sa nám zdá, že sme spolu, pretože sme si lajkli fotky, či správy, prípadne sme si so známymi vymenili pár viet. Lenže sociálne médiá až tak sociálne nie sú. Nedajú sa porovnávať s tým, že sa s niekým skutočne stretneme. Ak chceme socializáciu na materskej dovolenke, musíme sa odpojiť virtuálne a spojiť v reálnom čase.

 

Pozrite sa na svoju situáciu aj z iného uhla pohľadu. Mamy, ktoré pracujú majú istú časť dňa, kedy odídu a venujú sa úplne iným činnostiam. Na druhej strane, mamy doma zostávajú s deťmi každú hodinu, každý deň, každý týždeň, počas celého roka. Neustále sa snažia vyhovieť všetkým členom domácnosti či upratať, no i napriek tomu domácnosť nikdy nie je ako zo škatuľky. Nemajú ani jeden deň dovolenky. Nemôžu zavolať a ospravedlniť sa, pretože sú choré. Dokonca často nemôžu ísť ani samy do kúpeľne. Lenže majú jedinečnú možnosť vidieť drobný, aj zásadný pokrok detí, ich rukami prejdú všetky čisté i špinavé plienočky, sú pri radostných úsmevoch i nespokojných slzičkách. Nájdite to, čo vyhovuje vám a spravte to podľa seba. Lebo len spokojná a šťastná mama dokáže zdolať pocit odcudzenia, samoty a opustenosti.

Zdieľať na facebooku