Ako deťom vybrať vhodné topánky a je barefoot obuv vhodná pre deti?

Sú barefoot najvhodnejší druh topánky pre dieťa?
Sú barefoot najvhodnejší druh topánky pre dieťa? / Foto: Bigstock

Výber topánok pre deti je veľkou témou a rodičia by jej mali venovať patričnú pozornosť. Ak sa nohy v detstve nesprávne vyformujú, môže to mať za následok viacero zdravotných problémov neskôr.

 

Keď sa batoľa učí chodiť odporúča sa, aby rodičia nechali tento proces prebiehať prirodzene a bez akejkoľvek obuvi. Je to preto, lebo topánky môžu mať vplyv na to, ako dieťa využíva svaly v chodidlách. Dieťa tým, že chodí bosé dostáva dôležité zmyslové informácie z chodidiel dotýkajúcich sa zeme, a zlepšuje tak svoju propriocepciu (povedomie o svojom tele v priestore). Ako však dieťa rastie je potrebné nájsť mu vhodné topánky, pretože obuv pomáha chrániť detské nohy pred úrazmi, horúčavou či chladom.

 

Sú barefoot najvhodnejší druh topánky pre dieťa?

Imitácia chodenia na boso je aktuálny trend. Pred niekoľkými rokmi značka topánok Vibrams prišla ako prvá na trh s bežeckými topánkami FiveFinger, ktoré tvrdili, že napodobňujú beh naboso, a zároveň poskytujú telu nespočetné zdravotné výhody. Podľa marketingových materiálov spoločnosti mali topánky zosilňovať svaly nôh, zvyšovať rozsah pohybu dolnej časti tela a zlepšovať držanie tela. V roku 2014 však spoločnosť musela zaplatiť 3,75 milióna dolárov za hromadnú žalobu podanú zákazníkmi, ktorí prehlasovali, že topánky týmto tvrdeniam nezodpovedajú. Vyjadrenie stanoviska Americkej podiatrickej lekárskej asociácie (APMA) v komentári k žalobe úplne nevyvrátilo potenciálne výhody behu s barefoot topánkami na nohách: „Beh na boso bol propagovaný ako zlepšenie sily a rovnováhy pri podpore prirodzenejšieho bežeckého štýlu.“ APMA však tiež uviedla, že „medzi riziká bosého behu patrí aj nedostatok ochrany, ktorá môže viesť k zraneniam, ako sú bodné rany a zvýšené namáhanie dolných končatín.“

 

Medzičasom však vzniklo veľmi veľa spoločností, ktoré začali vyrábať a propagovať barefoot topánky nielen pre bežcov, ale i na bežné nosenie a tiež pre deti. Štúdia zverejnená v roku 2017 v časopise Gait & Posture ukázala, že nosenie barefoot obuvi zvýšilo silu, akým chodidlo dopadá na zem, čo môže predstavovať určité riziko úrazu. Odborníci vo všeobecnosti neodsudzujú tento typ obuvi, no ako hlavnú nevýhodu pri ňom vidia nielen nebezpečenstvo poranenia nohy v dôsledku tenkej podrážky, ale podľa niektorých aj ohrozuje biomechanickú funkciu chodidla. Naše nohy sú prirodzene klenuté a chôdza naboso po tvrdom povrchu spôsobuje, že sa klenba nohy môže zrútiť, čo môže viesť k obrovskému stresu nielen pre chodidlo, ale aj pre zvyšok tela. Naše chodidlá sa počas cyklu chôdze prirodzene otáčajú, ale keď kráčame naboso po tvrdom povrchu, prenášame váhu  na dlhšiu stranu chodidla, čo potom zmení biomechaniku a rozloženie tlaku a hmotnosti na celú nohu. Táto nerovnováha môže zvýšiť progresiu základných deformít chodidla a viesť k bolestivým stavom spojeným s nadmernou pronáciou, kedy dochádza k tomu, že sa chodidlo výrazne vychyľuje smerom dovnútra. Táto nerovnováha ovplyvňuje ďalšie časti tela, napríklad kolená a chrbát.

Odborníci preto odporúčajú, aby deti, ale aj dospelí barefoot topánky nosili len krátkodobo a napríklad len v prírode, kde sú povrchy zväčša mäkké, ale na pohyb po meste mali radšej obuv s hrubšou a správne klenutou podrážkou.

 

Prečítajte si tiež: 

Fyzioterapeut o detských nohách: Zdravé nohy sú základ, napriek tomu im venujeme veľmi málo pozornosti 

 

Tipy pre výber najvhodnejšej topánky

Je potrebné si uvedomiť, že detská noha neobsahuje vôbec žiadne kosti a pozostáva z masy chrupavky, ktorá sa v priebehu rokov vyvinie na 28 kostí. Tento proces sa vyvíja počas celého dospievania, takže je nevyhnutné, aby bola obuv dobre zvolená počas celého vývinu chodidla.

 

Vhodná obuv pre dieťa by mala spĺňať nasledovné parametre:

  • Pohodlné prispôsobenie dĺžke a šírke, nechajte dieťaťu nohu odmerať profesionálom.
  • Dostatok priestoru pre prsty.
  • Pružná plochá podrážka - skontrolujte, či sa podrážka môže ohýbať v blízkosti špičky
  • Predná časť topánky by mala byť širšia ako päta, aby zodpovedala prirodzenému tvaru chodidla. Príliš tesné topánky môžu dieťaťu brániť v chôdzi a spôsobiť problémy, ako napríklad zarastanie nechtov na nohách.
  • Pevná päta (časť, ktorá obchádza zadnú časť päty)
  • Šnúrky, remene alebo zapínanie, aby sa zabránilo príliš veľkému pohybu alebo pošmyknutiu nohy vo vnútri topánky.
Zdieľať na facebooku