https://sk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=16NFXWcKYQDKi_SBGPvkGKQO.D3ibVg0G859.3lDEDH.p7/fastid=cxijhwrgujskyjgrnhwhwhbiirmh/stparam=rppqqpefsr/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.gestopremesto.sk/?utm_source=eduworld&utm_medium=banner&utm_campaign=gesto-pre-rodicov-062020~gde~hlasovanie&utm_content=eduworld~titulka~branding~~
Články: Pre študentov
O projekte

 

Čo by ste mali jesť, ak chcete spomaliť starnutie mozgu? Pozrite sa, ktoré potraviny mozgu prospievajú a ktoré radšej vylúčiť

Foto: Pexels / Adrienn
Aj o mozog sa treba starať. Na jeho kondíciu vplýva podľa vedcov aj strava. / Foto: Pexels / Adrienn

Aj o mozog sa treba starať. Na jeho kondíciu vplýva podľa vedcov aj strava.

 

Výskum z roku 2017 dokázal, že jedenie určitých potravín dokáže spomaliť starnutie mozgu až o 7,5 roka a znižuje pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby. Vedci na základe výskumu vyvinuli tzv. mind diétu, v ktorej identifikovali potraviny, ktoré majú vplyv na zdravie mozgu. Táto diéta je založená na kombinácií stredomorskej stravy a tzv. DASH diéty. Skratka DASH je odvodená od anglických slov Dietary Approaches to Stop Hypertension. V preklade to znamená, že ide o diétne postupy určené na liečbu vysokého krvného tlaku. No má aj iné pozitívne výsledky a efekty. Pôsobí pozitívne aj na cholesterol, metabolické ochorenia a riziko kardiovaskulárnych ťažkostí a chorôb. Diéta sa sústredí na obmedzenie spotrebu sodíka a zároveň optimalizáciu príjmu draslíka, horčíka, vápnika a vlákniny. Počas desaťročného výskumu epidemiologička Martha Clare Morris a jej kolegovia v Rush University Medical Center na základe výskumu identifikovali 10 kľúčových potravín spojených s lepšou funkciou mozgu a nižším rizikom Alzheimerovej choroby. Každá z týchto potravín je bohatá na zlúčeniny, ktoré chránia a vyživujú mozog. Okrem toho identifikovali päť nezdravých skupín, ktoré mozgu škodia. Patrí sem červené mäso, margarín, tučné syry, sladkosti a vyprážané jedlá alebo fast food. Štúdia uverejnená v časopise Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Associat naznačuje, že ak sa táto diéta dodržiava striktne, znižuje riziko ochorenia až o viac ako 53%. Aj pri nepravidelnom dodržiavaní je riziko nižšie o 35%. Tu je zoznam potravín, ktoré treba jesť viac každý týždeň, aby ste si uchovali mozog mladý a zdravý.

 

Potraviny, ktoré sú pre mozog prospešné

1 | Listová zelenina

Štúdia v časopise Neurology naznačuje, že zelená listová zelenina by mohla byť pre mozog niečo ako elixír mladosti. Kognitívne schopnosti vekom totiž prirodzene klesajú. Výskumníci z Rush Medical Center v Chicagu však tvrdia, že starnutie mozgu možno spomaliť. Pomôcť by mohla minimálne jedna porcia zelenej listovej zeleniny denne. Listová zelenina obsahuje antioxidanty vrátane beta karoténu a folátu (vitamín B9) a je tiež bohatá na vitamín K, ktorý je potrebný pri tvorbe membrán mozgových buniek.

 

2 | Zelenina

Obsahuje veľa flavonoidov a vitamínov ako napríklad vitamín E a vitamín B9 (folát). V štúdii z roku 2012 mali ženy s Alzheimerovou chorobou a vyššími hladinami folátu menej príznakov demencie. Zelenina je zároveň bohatá na antioxidanty, ktoré odstraňujú toxíny z nervového systému, a tým prispievajú k ochrane a obnovovaniu pamäte. Antioxidanty tiež spomaľujú tvorbu voľných radikálov, a tým prispievajú k zlepšovaniu kognitívnych funkcií, ako napr. pamäti, úsudku či dedukcie, alebo tiež motorických schopností.

 

3 | Bobuľové ovocie

V 20-ročnej štúdii s viac ako 16 000 dospelými bol najnižší pomer kognitívneho poklesu u tých, ktorí jedli najviac čučoriedok a jahôd. Výskumníci tieto výsledky pripisujú vysokému obsahu flavonoidov v plodoch, ktoré posilňujú spojenia medzi neurónmi a uľahčujú ich komunikáciu.

 

4 | Orechy

Mandle majú vysoký obsah vitamínu E, antioxidant, ktorý absorbuje škodlivé voľné radikály obklopujúce mozgové bunky, zatiaľ čo vlašské orechy obsahujú protizápalové omega-3 mastné kyseliny. Tie umožňujú neurónom navzájom komunikovať, uľahčujú prechod neurotransmiterov, navodzujúcich dobré pocity, ako sú dopamín a serotonín do bunky i z nej a rovnako podporujú aj pamäť a myslenie.  Ich pravidelná konzumácia sa odporúča pri rozličných poruchách nervovej sústavy, napríklad aj pri demencii či Alzheimerovej chorobe.

 

5 | Obilniny

Hnedá ryža, ovos, pohánka, amarant, špalda, quinoa, pšeno a iné majú vysoký obsah horčíka, čo pomáha mozgovým bunkám využívať energiu.

 

6 | Strukoviny

Strukoviny sú bohaté na proteíny, tie majú na starosti vývin neurónov a neurotransmiterov, zatiaľ čo železo je zodpovedné za dodávku kyslíka do nervových buniek. Spolu zlepšujú intelektuálnu výdrž, koncentráciu, mentálnu sviežosť. Fazuľa i cícer sú bohaté na horčík, ktorý pomáha mozgovým bunkám využívať energiu.

 

7 | Olivový olej

Má v sebe množstvo zdravých tukov a polyfenolov a bojuje proti zápalom v tele, ktoré môžu brániť v sústredení sa, prípadne vedú dokonca k migrénam. Vedci sledovali takmer 450 mužov a žien, ktorých priemerný vek bol 67 rokov. Tí jedli stravu s nízkym obsahom tukov alebo stredomorský štýl stravy, vrátane orechov a litra extra panenského olivového oleja za týždeň, po dobu štyroch rokov. Na začiatku a na konci tohto obdobia im otestovali dlhodobú a krátkodobú pamäť a iné kognitívne schopnosti. Nízky obsah dobrých tukov v strave spôsobil pokles mozgových funkcií, zatiaľ čo stredomorská strava presný opak. Olivový olej tiež obsahuje polyfenoly, ktoré môžu chrániť pred vnútornými procesmi, ktoré vedú k demencii. Odporúčaná denná dávka je tri polievkové lyžice extra panenského olivového oleja denne.

 

8 | Hydina

Hydina je bohatá na cholín a vitamín B, ktorý je dôležitý pre vývoj mozgu a podľa štúdie z roku 2019 by mohol chrániť pred demenciou. Zistilo sa, že cholín ovplyvňuje optimálny vývoj mozgu, a teda aj kognitívne funkcie v neskoršom veku. Prvými prejavmi nedostatku cholínu v tele býva zhoršená schopnosť koncentrácie, zábudlivosť či bolesť hlavy.

 

9 | Ryby

Ryby sú vynikajúcim zdrojom omega-3 tukov, ktoré znižujú zápal. Nová štúdia, ktorú publikovala Martha Clare Morris a jej kolegovia z Rush Medical Center v Chicagu, sa zamerala na 554 obyvateľov Chicaga, ktorí boli súčasťou desaťročnej štúdie. Po ich úmrtí vedci vykonali pitvy, aby sa priamo v mozgu pozreli na fyziologické zmeny, ako sú neuritické plaky, tzv. Alzheimerovské plaky. V oblasti plakov dochádza k neurodegeneracií  a odumieraniu neurónov a tvorbe zápalu. Vedci použili údaje z dotazníka, ktoré zhromaždili pri každom človeku počas jeho života. Ľudia zaznamenávali, koľko rýb jedli. Zistili, že ľudia, ktorí jedli morské plody a ryby aspoň raz týždenne, mali nižšie hladiny troch rôznych fyziologických príznakov Alzheimerovej choroby, ale iba u ľudí s genetickým markerom známym ako APOE ε4, ktorý sám o sebe predstavuje zvýšené riziko Alzheimerovej choroby. Žiadny z ľudí v štúdii nemal demenciu, keď sa prvýkrát zaregistrovali, v roku 1997. Zdá sa teda, že konzumácia rýb pôsobí proti účinkom tejto škodlivej genetickej mutácie.

 

10 | Víno

Výskum profesora Paula Schimmela z Scripps Research Institute v Kalifornii ukázal, že resveratrol, organická zlúčenina nájdená v červenom víne, aktivuje chemickú cestu, ktorá pomáha obmedzovať stres a poškodenie buniek DNA v mozgu, ktoré by inak viedli k starnutiu a rôznym ochoreniam. Štúdia z roku 2018 z University of Rochester Medical Center zistila, že občasná konzumácie vína môže znížiť zápal v mozgu a pomôcť mu odstrániť toxíny vrátane tých, ktoré sú spojené so závažnými mozgovými chorobami. Výskum Johns Hopkins Medicine ukazuje, že červené víno pomáha chrániť mozog pred poškodením po mŕtvici.

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Výskum
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.