Pozeranie do obrazovky počas jedenia je nebezpečný zvyk. V čom vašim deťom škodí?

Technológie za stolom nie sú pre deti vhodné riešenie.
Technológie za stolom nie sú pre deti vhodné riešenie. / Foto: Bigstock

Nie všetky deti milujú čas stolovania a vyžívajú sa v nových chutiach jedál, ktoré sa objavia na tanieri. S niektorými z nich pravidelne rodičia zápasia a hľadajú cesty, ako to zvládnuť čo najmenej bolestivo. Technológie sa preto pri stole stali ich veľkým pomocníkom. A hoci v niečom pomáhajú, deťom zároveň škodia.

 

Deti sú často prieberčivé a pre rodičov je veľmi náročné donútiť ich zjesť niečo zdravé, prípadne také, čo nepoznajú. A tak v dobrej viere, že deti na chvíľu zabavia a zdravá strava skončí v ich brušku, dajú im do rúk mobil alebo tablet. Kým sú deti zamestnané pozeraním obľúbeného videa sú dostatočne rozptýlené, aby si nevšimli, čo jedia. Mnohí rodičia tak riešia aj stolovanie v reštauráciách, aby deti vôbec vydržali pri stole. Pustiť deťom k jedlu video je veľmi obľúbené, jednoduché a účinné. Ukazuje sa však, že hoci v danom momente dieťa všetko zje alebo ticho vydrží pri stole, kým sa rodičia najedia v reštaurácii, z dlhodobého hľadiska týmto zvykom deťom skôr škodia.

 


Dôvody, prečo používanie mobilov pri jedle deťom škodí

1 | Vytváranie závislostí

To, čo spočiatku začína ako nevinné púšťanie pesničiek alebo obľúbených rozprávok či videí na YouTube na rozptýlenie, sa veľmi rýchlo a ľahko stane zvykom a bude len veľmi náročné dieťa tomuto správaniu odnaučiť. Toto nezdravé správanie môže viesť až k vytvoreniu závislosti na mobilnom telefóne a problémom so stravovaním. Neskôr dieťa môže začať úplne odmietať jesť, kým nebude môcť popri jedení sledovať obľúbenú rozprávku či video.

 

2 | Obezita i nedostatočný príjem potravy

Deti, ktoré sú pri jedení rušené obrazovkami, môžu prijímať priveľa jedla, alebo naopak málo. Dôvodom tejto nerovnováhy v stravovaní je, že nevnímajú signály svojho tela.

 

Výskum nórskej univerzity v Adger ukázal, že deti, ktoré pozerajú počas jedla televízor, majú vo zvýšenej miere tendenciu trpieť nadváhou alebo obezitou. Výskumníci, ktorí pozorovali 7915 detí vo veku 10 - 12 rokov z ôsmich európskych krajín (Belgicko, Grécko, Maďarsko, Holandsko, Nórsko, Španielsko, Švajčiarsko a Slovinsko), dospeli k záveru, že dokonca aj deti, ktoré jedli menej jedál za deň, no pozerali pri tom do obrazoviek, mali vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť nadváhou alebo obezitou.

Medzinárodná pracovná skupina v Londýne publikovala štúdiu, v ktorej dokázali, že deti, ktoré pri jedle sedia pred obrazovkou, majú kvôli častej reklame na rôzne nezdravé jedlá a nápoje tiež zvýšené riziko nadváhy. Štúdia bola robená na deťoch v USA, Austrálii a ôsmich európskych krajinách.

 

Druhou skupinou sú deti, ktoré môžu vďaka rozptýleniu pri tabletoch či televízii jesť omnoho menej, ako by potrebovali. Konzumujú oveľa pomalšie, lebo sa nesústredia na jedlo a nedokážu správne vyhodnotiť, či sú už najedené alebo nie.

 

3 | Nedostatočné prežúvanie

Dieťa, ktoré je rozptyľované pri jedení, sa nesústredí na jedlo a nedostatočne prežúva. Hltanie kusov jedla bez dostatočného prežúvania môže viesť k zabehnutiu, ale aj k ťažkostiam pri trávení.

 

4 | Nedostatok interakcie s rodinnými členmi

V súčasnosti dochádza v mnohých rodinách k nedostatočnej komunikácií medzi jednotlivými členmi rodiny a práve čas strávený spoločne pri stole je výborný dôvod na posilnenie vzájomných vzťahov. Deti, ktoré počas večere pozerajú do mobilov, či na rodičov s mobilmi v rukách, sa učia tomu, že takto trávený čas nie je ničím špeciálny a dôležitý. Potrebuje niečím oživiť. Takéto správanie potom bude dieťa očakávať nielen pri jedle, ale aj pri iných rodinných aktivitách ako spoločné výlety, prechádzky či rodinné udalosti a oslavy.

 

Ako s deťmi stolovať bez obrazovky?

Vytvorte zaujímavé jedlo

Zaujímavé veci sa nemusia diať iba na obrazovke, ale aj na tanieri. Skúste dieťaťu ponúknuť na tanier rôzne druhy a farby ovocia či zeleniny, viaceré druhy syra. Možno nezje všetko, ale bude mať pocit, že si môže vybrať. Buďte kreatívni pri vysvetľovaní, ktoré jedlo je na čo dobré.  Pripomeňte svojim deťom, že aj ich obľúbené postavičky jedia takéto jedlo, aby mohli byť silní (ako napríklad Pepek Námorník si rád dá špenát). Pripravte jedlo tak, aby vyzeralo lákavo, napríklad na tanieri vytvoríte usmiatu tvár. Rozprávajte deťom príbehy o jedle, fantázií sa medze nekladú. Brokolica a karfiol môžu byť malé stromčeky a vaše deti obri, ktorí ich musia zjesť.

 

Pri jedle dieťa nekomandujte

Čím viac prikazujete svojim deťom, aby "dojedli svoje jedlo" alebo "zjedli všetku zeleninu", tým menej je pravdepodobné, že tak urobia. Skúste sa ich opýtať, ako máte pripraviť zeleninu, aby ju zjedli. Vyskúšajte rôzne variácie. Napríklad zelerové hranolky pečené v rúre. Deťom budú pripomínať klasické nezdravé hranolky, no ide o zdravú náhradu a dieťa nebude potrebné ani napomínať.

 

Zapojte deti do prípravy jedla

Zapojte deti nielen do prípravy samotného jedla, ale aj do nákupu a výberu surovín. Ak vaše dieťa nie je dosť staré, aby napríklad krájalo zeleninu, ponúknite mu možnosť vytvoriť si vlastný šalát zmiešaním nakrájaných kúskov zeleniny. Nechajte nech si samé vyberie druhy zeleniny podľa vlastnej chute. Rovnako môžete postupovať aj pri príprave sendvičov. S deťmi môžete veľa chutných a zdravých jedál aj spoločne upiecť. Keď sa k vám dieťa v kuchyni pripojí, spýtajte sa ho na nápady týkajúce sa toho, čo by do jedla ešte pridalo a čo nie. Deti budú rady jesť to, čo vám pomohli vytvoriť.

 

Spravte zo spoločného jedla zapamätateľný okamih

Vytvorte si príbeh. Pamätáte, keď nás kŕmili rodičia alebo starí rodičia, lyžička, sa zmenila na malé lietadlo, ktoré muselo pristáť v ústach? Alebo sme museli pojesť všetky lyžičky za maminku, za deduška? Vymýšľajte si príbehy o jedle na tanieri a vaše deti sa na stolovanie začnú tešiť.

 

Hovorte s deťmi počas jedla

Podľa amerického výskumu deti, ktoré jedia spoločne s celou rodinou, majú tendenciu sa zdravšie stravovať. Spravte preto spoločné jedenie zaujímavé, napríklad spoločnou konverzáciou. Hovorte s deťmi o ich denných aktivitách, nových zážitkoch a o ich záujmoch. Pýtajte sa ich na ich učiteľov a kamarátov. Povedzte im o svojom živote, svojich zážitkoch, milé a vtipné príhody rodinných členov. Pýtajte sa ich na ich názor na akúkoľvek tému prípadne ich požiadajte o radu pri nejakom vašom probléme či dileme. Pomôžte im vyjadriť svoje emócie a pocity z prežitého dňa.

Tiež by ste ich mohli zaujať tým, že sa ich budete pýtať napríklad na ich vysnívané miesto, kam by chceli ísť na výlet, ktorá rozprávka či hračka je ich obľúbená a prečo. Je to vhodný čas aj na riešenie serióznejších tém napríklad, čo by zmenili na svete, keby mohli a podobne.

 

Vyhýbajte sa stresujúcim témam

Občas rodičia práve pri jedle riešia problematické otázky ako financie, nákupné zoznamy, rozvrhy detí, domáce úlohy. Skúste sa vyhnúť témam, do ktorých sa deti nemôžu zapojiť alebo ich zbytočne stresujú. Skúste pri jedle rozprávať len o pekných veciach.

 

Buďte vzorom

Jedzte rovnako zdravé jedlá a, samozrejme, bez pozerania do mobilu či odbiehania telefonovať počas obeda alebo večere. Nechajte telefón zvoniť. Dáte tak dieťaťu jasne najavo, že táto časť dňa je vyhradená pre rodinu a nič ju nemôže narúšať.

 

Pravdou je, že posadiť dieťa k mobilu alebo tabletu či pred televízor pri jedle je jednoduché. Spoločné jedenie je však vzácny čas dňa, kedy si spolu sadnete, nemusíte sa nikam ponáhľať a môžete si užiť jeden druhého pri dobrom a zdravom jedle. Chce to trochu snahy, ale určite sa vám vyplatí.

 


Zdroj: Flintobox.com
Čítajte viac o téme: Zdravé stravovanie
Zdieľať na facebooku