Starostlivosť o detský chrup - prečo ju nezanedbať a čo si vyžaduje?

  Foto: Bigstock

Na prvých zuboch nezáleží, aj tak vypadnú. Tento mýtus má na svedomí toľko pokazených zubov, že dentisti sa chytajú za hlavu.

 

Stav zubov našich detí nie je práve najlepší. Počet malých pacientov s pokazenými zubami neustále rastie. Môže za to nevhodná strava, a tiež nedostatočná starostlivosť, či slabá orálna hygiena. Dobrá správa je, že mnohí rodičia si tento fakt konečne začínajú uvedomovať a kladú dôraz na starostlivosť o mliečne zuby svojich detí.

 

Určite si spomínate na vystrašený pohľad vášho dieťaťa, keď ste sa mu po prvýkrát snažili vložiť zubnú kefku do úst a aspoň „z rýchlika“ mu prebehnúť zúbky. Dráčik, autíčko, krtko, kvetinka, jahôdka, či iné dekorácie zubných kefiek, ktorými ste sa snažili presvedčiť vášho drobca, že je to len nový kamarát, ktorý chce jedným očkom nakuknúť do jeho ústočiek a trošku ich poštekliť. Akúkoľvek motiváciu ste zvolili, spravili ste dobre. So starostlivosťou o detský chrup treba začať čo najskôr.

Dôvodov, prečo by aj dočasné zuby mali byť zdravé, je niekoľko. Uvedieme si tri najdôležitejšie, na ktoré upozorňuje i zubná lekárka Hana Zallmannová:

 

1 | Zubný kaz je infekčné ložisko

Zanedbanie zubného kazu postupne spôsobí zápal drene (nervu) zuba. Ten môže potom viesť až k vzniku „okoločeľustného“ zápalu. Takéto infekčné ložisko potrápi dieťa nielen veľkou bolesťou, ale zároveň môže ohroziť to najvzácnejšie – jeho život. Liečenie takéhoto akútneho stavu si vyžaduje užívanie antibiotík a hospitalizáciu.   

 

2 | Pokazený zub ohrozuje susedné zuby

Keď do misy plnej ovocia vložíte nahnívajúci či plesnivejúci banán, je viac než isté, že hnilobou či plesňou sa nakazí i ostatné ovocie v mise, ako prvé to, ktoré je priamo v kontakte s pokazeným banánom. Presne ten istý „zákon“ platí i v prípade chrupu.  

Zubný kaz je v podstate diera plná baktérií, naleptávajúca sklovinu zubov v dosahu. Znamená to, že je nákazlivý, pretože ak je postihnutý jeden zub, je len otázkou času, kedy sa nakazí i ten susedný. A od 6. roku veku dieťaťa môže byť tým susedným zubom už zub stály.

 

3 | Stále zuby prídu o svoje miesto

Úsmev od ucha k uchu a blyštiace sa želiezka „zdobiace“ rad zubov atraktívnej tínedžerky....áno... je to fixný zubný strojček, ktorý sa tam neobjavil náhodne, ani ako náhrada piercingu či inej módnej vychytávky. Jedným z dôvodov nosenia tohto strojčeka môže byť zanedbaný chrup z obdobia „mliečnych zúbkov“. Ako je to možné?

Predčasné vytrhnutie pokazeného mliečneho zubu často vedie k nesprávnemu prerezaniu stálych zubov. Medzera po vytrhnutom mliečnom zube sa totiž môže začať uzatvárať skôr, než stihne vyrásť zub stály, a ten narastie krivo. Aby sa však do úst zmestili všetky stále zuby, je nevyhnutná pomoc ortodontistov. Sú to špecialisti v diagnostike, prevencii a liečbe zubných a tvárových nezrovnalostí.     

„Deti, ktoré nemajú v poriadku mliečne zuby, nemajú zažitú starostlivosť o dočasný chrup sa ťažko budú starať o chrup stály. Pokiaľ sa nenaučia základným návykom ústnej hygieny na čele s čistením zubov a životosprávou v ranom detstve, prenesú si zlé stereotypy do svojho ďalšieho života. A s nimi i nezvratné dôsledky pre ich zubné zdravie, bolestivé zážitky, nepríjemné skúsenosti z akútneho ošetrenia v zubárskom kresle, náklady na zubné ošetrenie v budúcnosti,“ dodáva zubná lekárka Hana Zallmannová.

 

Prevencia je základ aj pri zuboch

Predchádzanie vzniku akýchkoľvek chorôb či negatívnych javov je najlepší spôsob pomoci, nech už ide o čokoľvek. Prevenciou sa dá dosiahnuť viac než intervenciou. Intervenciou, tzn. zásahom, pomocou, je možné daný stav či ťažkosť zvrátiť, no zväčša sa to nezaobíde bez trvalých následkov. Preto je potrebné konať skôr než sa problém objaví.

Podľa dentistky a vysokoškolskej pedagogičky doc. MUDr. Vlasty Mergelovej, CSc. primárna prevencia zubného kazu spočíva najmä v dennom čistení zubov s fluoridovanou zubnou pastou, v podávaní fluoridových tabliet a v lokálnej aplikácii fluoridových roztokov, gélov a lakov. Veľký význam v prevencii zubného kazu v detskom veku majú tiež preventívne prehliadky, výživové poradenstvo a pečatenie fisúr stálych aj dočasných zubov.

Fluoridované zubné pasty, s ktorými si deti pravidelne dvakrát denne čistia zuby, znižujú výskyt kazu o 20 až 30 %. Pomôcť môžu aj žuvačky bez cukru, obsahujúce fluoridy. Okrem lokálneho pôsobenia fluoridov sa priaznivo uplatňuje aj zvýšené vylučovanie slín.

 

Čistota, pol života aj v ústach

Pravidelné odstraňovanie zubného povlaku kefkou a pastou má zásadný význam v prevencii nielen zubného kazu, ale aj ochorenia tzv. parodontu. Pod pojmom parodont či závesný aparát zuba rozumieme tkanivá, ktoré obklopujú zub. Skladá sa z ďasna, ozubice, zubného cementu a alveolárnej kosti.

S ústnou hygienou u dieťaťa je nutné začať už v dobe, kedy sa začínajú prerezávať dočasné zuby. U najmenších detí môžeme použiť napríklad zvlhčený štvorček gázy alebo špeciálnu kefku. V tomto veku je rovnako dôležité, aby mamička sama dodržiavala dokonalú ústnu hygienu a zamedzila zlozvykom, ako je používanie spoločnej lyžičky alebo oblizovanie cumľa. Týmto spôsobom znížime riziko prenosu mikroorganizmov od matky do ústnej dutiny dieťaťa.   

Po prerezaní kompletného dočasného chrupu, asi v 2 rokoch života dieťaťa, je vhodné zahájiť čistenie chrupu kefkou s malým množstvom zubnej pasty, určenej pre najmenšie deti. Čistenie chrupu zubnou kefkou by bolo najlepšie realizovať dvakrát denne, a to ráno po raňajkách a večer pred spaním.

 

S čistením zubov u detí začnite najneskôr od 2 rokov. / Foto: Bigstock

 

Deti zhruba do 7 – 8 rokov veku si už zúbky dokážu vyčistiť samé, ale pozor, takéto čistenie ešte nemožno považovať za dôkladné, preto by im v tom mali pomôcť rodičia. Ide hlavne o dočisťovanie horšie prístupných partií chrupu, s čím majú dokonca problém aj staršie, ako osemročné deti.

Približne v 12. roku života môžeme dieťa naučiť používať zubnú niť pre čistenie ťažko dostupných plôch zuba.

 

Na strave záleží

„Správna výživa je dôležitou súčasťou prevencie zubného kazu. Mikroorganizmy povlaku sú schopné využiť k tvorbe kyselín nielen cukry, ale takmer každú zložku potravy. Z tohto dôvodu sa v súčasnej dobe kladie pri výživovom poradenstve väčší dôraz na frekvenciu príjmu potravy, na jej konzistenciu, či je alebo nie je kyslá, či dokáže stimulovať sekréciu slín a či je možné ju z ústnej dutiny rýchlo odstrániť,“ upozorňuje zubná lekárka Mergelová.

O správnej výžive dieťaťa vzhľadom k vzniku zubného kazu je nutné informovať už tehotné ženy, pretože zubný kaz sa u dieťaťa môže objaviť skoro po prerezaní prvých dočasných zubov. Nevhodné je pitie sladkých nápojov z dojčenskej fľaše, najmä v noci alebo často počas dňa, namáčanie cumľa do medu alebo cukru, ale i dlhotrvajúce dojčenie a zaspávanie dieťaťa pri prsníku.    

„Prijímaná potrava by mala byť pestrá, bohatá na vitamíny a minerály, dôležité je, aby medzi jednotlivými jedlami bola pauza aspoň dve hodiny. Je to dostatočne dlhá doba na vyrovnanie kyslého pH a na remineralizáciu tvrdých zubných tkanív. Podávanie sladkostí nezakazujeme, ale obmedzujeme frekvenciu ich podávania medzi hlavnými jedlami. Najvhodnejšie je požitie cukroviniek hneď po hlavnom jedle,“ odporúčajú lekárky Jana Kaiferová a Lucia Kovácsová.

 

Čistíme si zúbky spoločne

Ak má dieťa správny vzor a vhodnú motiváciu, potom je preňho čistenie zúbkov hračkou a vníma ho ako niečo dobré, zaujímavé, v ideálnom prípade zdraviu prospešné.

Už dlhšiu dobu sa u nás realizujú rôzne projekty zamerané na väčšie skupiny detí, ktoré svoje pôsobisko nachádzajú najmä v materských školách. Takým je napríklad aj projekt Veselé zúbky, ktorý sa už osem rokov teší veľkej obľube medzi deťmi a ich rodičmi. V rámci neho je k dispozícii päť veselých a zároveň edukačných zúbkových rozprávok, osem videoklipov k poučným zúbkovým pesničkám a inštruktážne video. Aj vďaka nim môžeme deti veselou formou naučiť, prečo a ako sa majú o zúbky správne starať. Každá rozprávka prináša konkrétnu tému, ktorá je podporená aj veselou, ale zároveň poučnou pesničkou, preto je to pre deti veľmi prehľadné a zrozumiteľné. Cieľom projektu je vzbudiť v deťoch záujem o čistenie zúbkov práve zaujímavou a hravou formou, a tak deti už v ranom veku naučiť vhodnú techniku čistenia zúbkov, aby sa im vytvorili návyky na celý život.

 

U našich susedov je známy projekt Dětský úsměv, ktorý inšpiruje na správnu starostlivosť o zuby deti v materských školách, na prvom stupni základných škôl a v detských domovoch. Projekt bol zahájený už v roku 2001 a od samého začiatku kladie veľký dôraz na nácvik správneho čistenia zubov pod odborným vedením vyškolených lektoriek a opakované preberanie súvislostí medzi účinným čistením zubov, spôsobom výživy a vznikom zubného kazu a parodontitídy (ľudovo nazývanej paradentózy; ide o zápal závesného aparátu zubu, čiže štruktúry, ktorá udržuje zub na svojom mieste. Ak dôjde k narušeniu tohto systému, dochádza k jeho postupnej deštrukcii. Najskôr sa odhaľujú krčky zubov (ústup ďasien), prehlbuje sa priestor medzi zubom a ďasnom a nakoniec začína ubúdať kosť, čo vedie k vypadnutiu zubov).

Skupinové projekty sú fajn, ale nezabúdajme, že primárne návyky si dieťa osvojuje v rodine.

 

Obrázok vývinu detského chrupu:

Vývin mliečneho chrupu dieťaťa

 


Ďalšie zdroje:
DOSTÁLOVÁ, Taťjana. SEYDLOVÁ, Michaela a kolektiv. Stomatologie. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2008. Počet stran 196. ISBN
Zdieľať na facebooku