Geológia sa vyučuje v horách, história v džungli a školu riadia žiaci. Nemožné? V alternatívnych školách realita! Vyučovacie metódy alternatívnych škôl získavajú čím ďalej tým väčšiu popularitu. V článku sa dočítate o tých najzaujímavejších.
Mahogany horská škola – vyučovanie v záhrade
Na slovenské pomery má Mahogany škola naozaj netradičné metódy vyučovania. Personál školy verí, že pre rozvoj detí, ich inteligenciu a zapamätávanie si naučených vedomostí značne vplýva psychické prostredie školy. Podľa nich, typické prostredie školy je pre deti veľmi stresujúce a preto naplno nerozvíja detský potenciál a talenty. V tejto škole sa kladie veľký dôraz na to, aby deti boli uvoľnené, veselé a cítili sa ako doma, lebo iba tak môžu dosiahnuť deti výborný prospech v škole. Pomôckou pri plnení týchto cieľov je ich veľká záhrada, kde sa deti a žiaci hrajú na preliezkach, učia sa sadiť stromčeky a starať o zvieratká. Časť vyučovania je založená aj na ručných prácach ako pletenie, šitie alebo vyšívanie. V tejto škole sa deti a žiaci učia okrem akademických vedomostí aj variť, komunikovať a spolunažívať bez konfliktov. Najväčší háčik je v tom, že žiakov a deti do tejto školy vyberajú na základe lotérie. Jednoducho vyplníte prihlášku, osobne ju donesiete a vhodíte do zlosovacieho boxu. Keď príde čas na prijímačky, pani učiteľky začnú losovať. Žeby rodičia mali veľký záujem o školu?
Watershed škola – predmety vyučované v teréne
Takzvaná „výučbová expedícia“ je metóda, ktorú používa škola Watershed v Koloréde. Táto metóda je akýmsi mixom tradičnej výučby teórie v triedach a vonkajšou skúsenosťou založenou na vyučovanej teórii. Napríklad jeden z predmetov má názov „Z farmy na stôl“, kde sa študenti učia o farmárskom a agronomickom priemysle. Počas štúdia tohto predmetu sú študenti rozdelení do skupiniek a musia stráviť nejaký ten čas u lokálnych farmárov. Popri nudných predmetom ako matematika a jazyky sa sem tam vyšplhajú na miestne hory, aby sa oboznámili s predmetom geológia. Dokonca predmet „Cezhraniční prechod a imigranti“ ich zaviedol do Mexika k mexicko – americkým hraniciam, kde boli svedkami migrácie Mexičanov do Spojených Štátov Amerických. Možno to znie príliš stresujúco, ale nie je. Známky nie sú dôležité a ani prezencia žiakov sa nezapisuje.
Alternatívna škola ALPHA v Toronte – výučba formou demokracie
ALPHA je prvá demokratická alternatívna škola, ktorá vznikla v Toronte a navštevujú ju deti od 3 do 14 rokov. Učitelia tu neznámkujú žiakov a nedávajú im ani domáce úlohy. Navyše si každý študent individuálne zostavuje vlastné študijné ciele. Nevyučujú tu len certifikovaní učitelia, ale aj žiaci alebo ich rodičia. Na tri dni v týždni preberajú riadenie školy žiaci a na spoločných mítingoch robia dôležité rozhodnutia týkajúce sa budúcnosti školy. Škola si naozaj zaslúži názov „demokratická škola“! ALPHA škola vyslovene nepodporuje súťaživosť, ale zameriava sa na vývoj vlastností a hodnôt ako kooperáciu, slobodu prejavu, autonómiu, kompetenciu, rešpektovanie seba samého a sociálnu zodpovednosť.
Seed škola prebudenia – mier a zdravé jedlo
Seed škola verí, že je možné dosiahnuť mier na celom svete a túto filozofiu prenáša aj na jej žiakov. Deti a žiaci od 1 do 11 rokov sú učení k hodnotám spolupráce a súčinnosti, aby si v sebe vypestovali harmóniu, ktorú budú šíriť ďalej medzi svojimi kamarátmi ako aj vo svete. Jedinú vojnu, ktorú škola Seed vedie, je vojna proti „civilizačnému jedlu“. Škola zakazuje pitie džúsov a nápojov, ktoré obsahujú umelé sladidlá, v presvedčení, že sladidlá nemajú žiadnu nutričnú hodnotu. Ak rodičia potrebujú poradiť v oblasti výživy a prípravy jedál, škola pre nich špeciálne vydala knihu varenia, ktorá dáva rodičom návod na zhotovenie zdravých jedál pre svoje ratolesti. Viac informácií o zdravom jedle môžu rodičia nájsť aj na školskom blogu a stránke venovanej zdravému jedlu, ktorá je taktiež prevádzkovaná pod záštitou školy.
Materská škola „Drevo“ – škôlka v prírode do slova a do písmena
Táto škandinávska materská škola je bez strechy a stien, jednoducho a doslova povedané škôlka v prírode. Škôlka sa inšpirovala našimi dávnymi predkami, ktorí boli neustále v prírode a museli sa vysporiadavať s neprajným počasím. Ako naši dávni predkovia tak aj deti sú neustále v prírode a nezáleží na tom či práve prší, sneží alebo je búrka. Deti nechodia do škôlky len vo veľmi kritickom počasí, čo znamená, že ručička teplomeru musí klesnúť minimálne na 10 stupňov pod nulou alebo sa blíži hurikán. Vyučovacia metóda škôlky zakazuje deťom hranie sa s komerčnými hračkami a namiesto toho ich podporuje k výrobe vlastných hračiek z prírodných materiálov. Odôvodnenie znie: „Deti vytvárajú vlastný význam týmto prírodným hračkám na rozdiel od tých komerčných, kde hračky majú už pred vytvorenú históriu a význam marketérmi. Prvé škôlky tohto typu už prichádzajú aj na Slovensko.
Expedícia KROKA – dobrodružná cesta
Ak vás láka život v divočine, vzrušuje vás myšlienka splavovania Amazonských riek a srdce bije za objavovaním krás džungle, tak potom KROKA je správna škola pre vás! Škola síce ponúka iba jeden semester výučby pre študentov od 16 do 21 rokov, ale táto krátka skúsenosť stojí za to. Dobrodružný výučbový výlet sa začína v New Hampshire odkiaľ sa putujete zhruba 4 mesiace pešo do ďalších, zaujímavejších oblastí. Počas tejto púte sú študenti vyučovaní predmety, ktoré priamo súvisia s ich púťou. Napríklad na ceste do Ekvádoru sa naučia ako zhotoviť nôž, plecniaky, ako prežiť v džungli a spoznajú mnoho neznámych a zabudnutých kultúr. Po prekonaní džungle ich čaká práca na miestnej farme, kde sa oboznamujú so životom v Apalačských horách. Tu nahliadnu aj do histórie života miestnych obyvateľov a pripravujú sa na migráciu na juh. V októbri sa vyráža do srdca Ánd a v kempe Hacienda Palugo začína ich „južné“ dobrodružstvo. Škola naznačila, že mať silný žalúdok je časť vyučovania. Žeby jedálničiek študentov tvorili rôzne húsenice, pavúky a iný hmyz?
Zdroj: www.askmen.com
Ohodnoťte školu, ktorú ste navštevovali, navštevujete alebo vaše dieťa navštevuje. Pomôžete tak mnohým rozhodnúť sa správne. Vyhľadať moju školu.