Ako zvládnuť písomkové obdobie?

Obdobie testov a písomiek je pre mnohé deti náročné, hoci sa učili.
Obdobie testov a písomiek je pre mnohé deti náročné, hoci sa učili. / Foto: Bigstock

Autorka je školská psychologička a špecialistka na pozitívnu edukáciu.

 

Posledné týždne pred vysvedčením sú vždy plné stresu, napätia zo skúšania a záverečných prác.  Doháňa sa všetko čo sa dá. Deti mnohokrát panikária a za pár dní chcú stihnúť všetko čo sa dialo za pol roka. Sú medzi nimi ale aj takí, ktorí sa poctivo učili a sú proste len „stresoši“. Čo  im poradiť, aby toto obdobie zvládli? Skúste ponúknuť takýto „návod.“.

 

1. VERTE SI!

Ak ste sa pravidelne učili, pripravovali na hodiny, nemáte sa čoho obávať. Je to základné pravidlo odbúrania stresu pred písomkami. Naozaj sa netreba ničoho obávať! Pripomeňte si koľko sa učíte, čo všetko ste sa už naučili, a ako ste sa pripravovali. NEPOROVNÁVAJTE SA S INÝMI. Sústreďte sa na seba a VERTE SI!.

 

2. NAPLÁNUJTE A ROZDEĽTE SI OPAKOVANIE UČIVA

Nenechávajte si všetko na poslednú chvíľu a všetko naraz. Rozdeľte si prípravu, naplánujte si kedy, čo a koľko sa budete učiť. Nahromadenie učiva vám len spôsobí stres a zhorší samotné učenie sa.

 

3. SPÁNOK

Večer sa pred písomkami dobre vyspite. Nemá zmysel veľké ponocovanie a doháňanie veľkého množstva učiva. Radšej sa dobre vyspite – 8 - 11 hodín (záleží od veku). Dobrý spánok podporuje kreativitu, schopnosť riešiť problémy a koncentráciu.

 

4. PÍSOMKA NIE JE PREKÁŽKA, ALE PRÍLEŽITOSŤ A VÝZVA!

Na písomku sa pozerajte ako na príležitosť alebo výzvu. Je to príležitosť zistiť v čom máte ešte pridať, prípadne čo si neskôr zopakovať. Je to výzva a nie katastrofa, ktorá vám ide zničiť život! Je to výzva, ktorú musíte prekonať, aby ste sa dostali ďalej. Tak ako to bude v živote ešte mnohokrát. Skúste si to takto povedať. Je to „jednoduchá“ slovná hračka, ktorá má v sebe ale úplne iný náboj. Slovo prekážka v nás budí strach a skôr negatívne emócie. Výzva a príležitosť sú slová, ktoré nesú pozitívny náboj a posúvajú nás ďalej.  Písomka teda nie je prekážka, ale výzva, prípadne príležitosť

 

5. BUĎTE OPTIMISTICKÍ A POZITÍVNI

Myslite pozitívne a optimisticky. Pozitívne emócie naše vnímanie rozširujú, zlepšujú kreativitu a zlepšujú výkon. Negatívne emócie zužujú naše vnímanie, zneisťujú nás a znižujú výkon.

 

6. STRES? PREDÝCHAJTE TO

Ak patríte medzi „stresošov“ vedzte, že svojho úhlavného nepriateľa – stres, viete zvládnuť. Významne tomu napomáha správne dýchanie a relaxácia. V prípade, že cítite napätie, tlak alebo sa veľmi bojíte myslite na dve veci:

 

  • Vaše telo je plne mobilizované a vaše zmysly sú vyostrené. Je to teda dobre, pretože ste koncentrovaní a pripravní „vstúpiť do boja.“

 

  • Skúste to ale ovládať. Tak aby to bol prínos a nie záťaž. Dýchajte a regulujete si napätie. Ako na to? Predstavte si, že voniate horúce kakao. Pomaly vdychujete jeho príjemnú vôňu. Potom si ju chvíľočku v sebe držíte. No keďže to kakao je horúce, chcete si ho schladiť. A tak jemne a citlivo na neho fúkate. Opakujte toto cvičenie dovtedy kým necítite úľavu.
Zdieľať na facebooku