Kornélia Ďuríková
Wellbeing je dobrou cestou aj pre školy
Wellbeing (duševná pohoda) a duševné zdravie by mali mať to isté miesto ako klasické učenie. Dôvod je prostý. Človek, ktorý sa necíti dobre, nevie dobre fungovať, necíti sa psychicky bezpečne, sa NEDOKÁŽE UČIŤ!
Školy sú najslabším článkom duševnej pohody detí a dospievajúcich
V poslednom roku sa v súvislosti so školou začali objavovať slová, ktoré sme dovtedy nepoznali. Streľba, útok, fyzická likvidácia, zbrane, brutálna šikana. Nedokázali sme si predstaviť, že by sa niečo také mohlo udiať v našich školách.
Ničia známky túžbu detí učiť sa?
Mnohé dnešné deti nemajú záujem o učenie. Triedy máme plné demotivovaných a smutných detí. Ako je to možné, ak presne tieto deti kedysi učenie bavilo?
Máme tu precitlivelú generáciu, alebo sú to len nepochopené deti?
Mnohí hovoria, že dnešné deti a dospievajúci sú precitlivelí, rozmaznaní a sú to slabosi. Neustále počuť na nich sťažnosti, že nič nezvládnu, pri prvej prekážke sa zložia, neustále sa na niečo vyhovárajú, nič ich nebaví, nič ich nezaujíma, neučia sa a sú hysterickí. Prečo sa ale my dospelí nepozrieme na seba? Veď to, ako dnešná doba vyzerá, je výsledok našich rozhodnutí, postojov, správania, či charakteru.
Duševné zdravie v školách nie je módny trend, ale nevyhnutnosť
Duševné zdravie v školách nie je téma, ktorú by sme potrebovali zaviesť do škôl, lebo nevieme, čo s voľným časom učiteľov. Stáva sa nevyhnutnosťou, aby sme zabránili ľudským tragédiám v budúcnosti.
Aj vy sa cítite „tak nijako“? Možno prežívate languishing
Mnoho sa v posledných rokoch hovorí o depresii, ale stále je veľa ľudí, ktorí hoci sa necítia úplne dobre, symptómy depresie u nich nie sú prítomné. Môže ísť o stav nazývaný languishing.
Strach porazíme jedine tak, že sa mu postavíme a naučíme sa s ním pracovať
K jedným z najčastejšie skloňovaných slov posledných dvoch rokov patrí slovo úzkosť. Ako s ňou pracovať?
Mýty a fakty o duševných poruchách. Nebojme sa o nich hovoriť!
Na Slovensku sú ľudia s duševnými poruchami stále silno stigmatizovaní a odsudzovaní. Stále sa bojíme duševných porúch, hanbíme sa o nich hovoriť a o ľuďoch s duševnými poruchami máme predsudky.