Komplimenty nás robia šťastnými. Viete ich dávať či prijímať?

Kompliment dokáže rozjasniť deň hlavne vtedy, ak je úprimný a vychádza priamo zo srdca.
Kompliment dokáže rozjasniť deň hlavne vtedy, ak je úprimný a vychádza priamo zo srdca. / Foto: Bigstock

Správny kompliment dokáže človeku zlepšiť deň, rozveseliť ho a pomôcť mu cítiť sa ocenený. Zároveň vzbudzuje dobrý pocit aj v človeku, ktorý kompliment povedal. Dávanie a prijímanie je prospešné pre obe strany. 

 

Kompliment je dobromyseľné a priateľské vyjadrenie sa  smerom k inej osobe, ktorým ten, kto kompliment vyjadruje, vyzdvihuje niečo, čo sa mu na danej osobe obzvlášť páči alebo čo na nej pozitívne oceňuje. Môže pritom ísť o osobné vlastnosti, výkony alebo vonkajšie znaky. Napríklad vkusné oblečenie alebo príťažlivý telesný vzhľad. Kompliment je vo všeobecnosti forma ocenenia, uznania. Druhý človek si všimne niečo, čo sme chceli cielene ukázať alebo to, čo si niekedy ani neuvedomujeme. Je veľmi dôležité, aby ľudia dostávali komplimenty. Uspokojuje to totiž ich potrebu ocenenia a uznania. A práve tieto potreby sú pre nás dôležité. Každý chce počuť a vedieť, že to, čo robí, vykonáva správne. Komplimenty predstavujú vynikajúci spôsob, ako niekomu vyjadriť uznanie či chválu, a to je vedecky dokázaný fakt. Na základe štúdie, ktorej sa zúčastnilo 48 ľudí, vedci dokázali, že kompliment dokáže pozitívne pôsobiť na výkon ešte aj na druhý deň. Podľa profesora Norihiro Sadato z Národného inštitútu psychologických vied v Japonsku je dokonca pre ľudský mozog kompliment porovnateľnou odmenou ako peniaze. Fantastické je aj to, že rozdávaním komplimentov nerobíme len radosť iným. Človek, ktorý dokáže povedať kompliment, sa trénuje vo vnímaní pozitívnych vecí. A už len samotné sústredenie sa na pozitívne veci okolo nás, nám zlepšuje náladu a podľa psychológov ide aj o kognitívny tréning pozornosti. Zrazu si všímame oveľa viac dobrých vecí nie len na iných, ale aj na sebeA tak aj naše vlastné sebavedomie prospieva. Medzi ďalšie úžasné vedľajšie účinky komplimentov patrí aj zlepšenie medziľudských vzťahov.

 

Kompliment musíme vedieť povedať v správny čas a na správnom mieste

Ak niekoho pochválite za výkon alebo úspech v situácii, kedy je to opodstatnené, môžete mu skvele dvihnúť sebavedomie a motivovať ho. Výskumy tiež ukazujú, že muži sa štandardne navzájom chvália za svoje schopnosti a ženy za výzor. Potrebné je však všímať si, či daný kompliment súvisí s určitou situáciou. Ak teda na pracovnej porade niekomu začnete chváliť nový účes, môže z toho byť prinajlepšom trápny moment. A ak na plese, keď žena venovala veľa energie svojmu účesu a make-upu a vy ju z ničoho nič začnete chváliť za pracovné úspechy, tiež to môže vyznieť trápne.

 

Ako na kompliment reagovať?

Najjednoduchšou a najsprávnejšou reakciou na kompliment je poďakovanie. Ide o formu, ktorá nikomu neublíži, ale zároveň aj kompliment uzatvorí. Ak pridáte ešte aj milý úsmev, tak ste to zvládli perfektne. Mnoho ľudí má totiž potrebu pochvalu vrátiť a to nie je správne. Keď vám niekto polichotí, odovzdá vám tým aj dobrú energiu. Keď mu to vrátite, tak tým ju od seba odrazíte. Doprajte si ten pôžitok, ktorý vám niekto venoval. Zaslúžite si ho. Práve preto kompliment hlboko vnímajte, precíťte a úprimne zaň poďakujte. Niektorí ľudia vôbec nevedia prijať kompliment. Napríklad poviete nejakej žene, že vyzerá dobre a ona zareaguje takto: „Ja že dnes vyzerám dobre? Asi máš niečo so zrakom. Vyzerám ako strašidlo s vrecom na hlave!“ Často takto reagujeme, aby sme pôsobili skromne. No skutočný výsledok takéhoto odmietania chvály je, že človek, čo nám kompliment dal, sa cíti nepríjemne, niekedy až trápne a okrem toho aj celková snaha o odoslanie pozitívnej energie sa stratí. Americký psychológ Guy Winch tvrdí, že ľudia zle znášajúci komplimenty majú tento problém kvôli zníženému sebavedomiu alebo negatívnemu pohľadu na určité svoje vlastnosti či črty. Komplimenty totiž priamo odporujú ich videniu seba samého, sú pre nich nepríjemné a spôsobujú im pocit trápnosti. Títo ľudia znášajú komplimenty paradoxne najhoršie od svojich partnerov. Pochvala v nich totiž vyvoláva pocit tlaku, dojem, že musia naplniť zvýšené očakávania, o ktorých sú presvedčení, že sú nad ich možnosti. Majú obavy, že láska ich partnera je podmienená a ak nesplnia očakávania, prídu o ňu. 

 

Rozdiel medzi lichôtkami a komplimentmi

Je dôležité, aby boli vaše komplimenty úprimné a čestné. Ak takými nie sú, komplimenty sa zmenia na lichôtky, ktoré sú nepravdivé a neúprimné. Lichôtky sa zvyčajne stretávajú s negatívnou reakciou a často sa považujú za manipulatívne. Lichôtky sa často používajú iba na získanie niečoho, čo chcete od osoby, ktorej lichotíte. Hlavným cieľom skutočnej pochvaly či komplimentu je, aby sa ten druhý cítil dobre  a bol pozitívnym darom tomu druhému. 

Kompliment dokáže rozjasniť deň hlavne vtedy, ak je úprimný a vychádza priamo zo srdca. Pozrime sa na niekoľko viet, vďaka ktorým môžete urobiť ľudí okolo vás šťastnejšími.


 

1. Vždy ma rozosmeješ

Vedomie, že máte dar niekoho rozosmiať, je jedným z najúžasnejších pocitov na svete. Viete, že rozžiarite deň osoby len tým, že existujete na tomto svete. Urobí to šťastným vás i prijímateľa. A potom sa vaše i jeho šťastie šíri na ostatných.

 

2. Si krásna/y vo vnútri i navonok

Kompliment týkajúci sa vášho fyzického vzhľadu môže posilniť vaše ego. Ale mať pri sebe niekoho, kto vám povie, že máte krásnu dušu, má oveľa väčší zmysel.

 

3. Si/budeš úžasný rodič

Týmto komplimentom vyjadríte, že je dotyčný človek schopný prevziať na seba úlohu vychovávať novú generáciu šťastných, zdravých a produktívnych ľudí.

 

4. Si plný života

Povedať niekomu, že je „plný života“ znamená, že je to pozitívny človek, ktorý sa pozerá na dobré črty v každom človeku a v každej situácii. Okrem toho, pozitívny človek vie byť iným viac k dispozícii ako negatívny človek. Optimistický prístup priťahuje ľudí do vášho života.

 

5. Si tu vždy pre mňa

Keď vám niekto vyjadrí tento kompliment, znamená to, že ste človek, na ktorého sa môže vždy spoľahnúť, keď má problémy. Ste naozajstný, spoľahlivý a dôveryhodný kamarát, partner.

 

6. Si človek, ktorý si stojí za tým, čo povie

Keď vám niekto povie tieto slová, chce vám tým povedať, že ste úprimný. Nehovoríte len, že niečo urobíte, ale to aj skutočne uskutočníte. Vaše slová sú pre iných zárukou čestnosti. Je to vlastnosť, ktorou si získate veľa rešpektu.

 

7. Prinášaš závan pozitivity

Keď vám niekto povie niečo v tomto zmysle, pravdepodobne v ľuďoch vyvolávate osviežujúce a prekvapujúce pocity. Ste jasný bod v ich smutnom dni. Ste nádejou pre iných.

 

8. Si dobrý vzor

Povedať, že ste skvelým príkladom pre ostatných je jedným z najkrajších komplimentov, aký existuje. Znamená to, že ste pre niekoho skutočným vzorom. Ste  niekto, koho iní ľudia vyhľadávajú a koho napodobňujú. 

 

9. Viem, že ti môžem veriť

Často sa v živote nestáva, že nájdete niekoho, komu môžete skutočne dôverovať. Znamená to, že ste mimoriadny človek, s ktorým sa cítia iní ľudia v bezpečí. Ľudia vedia, že ich budete počúvať, nebudete ich odsudzovať, poskytnete im spätnú väzbu, ak vás o to požiadajú a nikomu inému nepoviete o vašom rozhovore. Dôvera je prekrásny darček, ktorý môžete niekomu dať.

 

10. Ďakujem za to, že si

Tento krátky a jednoduchý kompliment je jednou z najlepších vecí, ktorú vám môže niekto povedať. Človek, ktorý vám povie tieto slová, nimi vyjadrí, že si vás skutočne váži a ďakuje, kým ste vo svojej najhlbšej podstate a ďakuje tiež za to, že vás mohol v živote stretnúť. Váži si to, čo prinášate do jeho života. Teší sa z vašej spoločnosti

Čítajte viac o téme: Šťastie, Komunikácia
Zdieľať na facebooku