Prázdniny s učebnicami? Len výnimočne!


Bigstock

Rodičia žiakov, ktorí priniesli domov dobré vysvedčenie,  problém s učením  cez prázdniny väčšinou neriešia. Iné je to v opačnom prípade. Mnohí, vysvedčením sklamaní rodičia nútia deti, aby sa učili aj cez prázdniny. Na jednej strane im chcú dopriať dostatok zábavy a odpočinku, ale na druhej strane majú obavu z ďalšieho školského roka, a tak majú tendenciu nútiť ich k učeniu aj v lete. Čo je však správne? Ako nájsť správnu mieru? Koľko slobody a času bez povinností deťom ponechať?

 

Určité hranice by deti mali mať aj cez prázdniny

Hoci prázdninové pravidlá môžu byť mäkšie ako obvykle, podstatné je, že nejaké by predsa len mali byť. Totiž, dieťa bez pravidiel, režimu, bez určitých hraníc sa cíti veľmi neisto a práve táto neistota ho môže priviesť k nevhodnému správaniu alebo až k agresivite. Samozrejme, nie je nič zlé na tom, keď pár dní dieťa prežíva maximálnu slobodu, ale nemalo by trávenie jeho voľného času zostať bez vášho povšimnutia celé prázdniny. Keď napríklad dieťa zostáva dlho hore v noci a potom prespí polovicu dňa, nie je to práve najlepšie riešenie. Ak rodičia aj venujú dieťaťu niekoľko dní absolútnej slobody, nasledujúce týždne by malo mať nejaký ďalší štruktúrovaný program, napríklad tábor, návštevy starých rodičov, dovolenka s rodičmi a podobne.

 

A ako je to s učením cez prázdniny?

Pokiaľ dieťa nemá výraznejšie problémy počas školského roka, k učeniu by sa malo dostať až posledné dva týždne pred začiatkom školského roka. A to by sa nemalo urobiť nejakou násilnou formou. Skôr hravo a spontánne. Nechajte ho nahlas čítať rozprávku pre všetkých členov rodiny, vymýšľajte si spoločne príbehy na pokračovanie, rozprávajte si obsahy z prečítaných kníh alebo videných filmov, nakreslite spolu obrázok a potom k nemu vymyslite spoločne príbeh, lúštite krížovky, osemsmerovky, dávajte si hádanky, čítajte si údaje na tabuliach, ktoré sú súčasťou náučného chodníka, sledujte mapu pri cestovaní, navštevujte múzeá a výstavy, čítajte si údaje o mestách, ktoré navštívite, dovoľte dieťaťu napísať list z dovolenky, píšte si spoločne denník, dovoľte mu spočítať cenu nákupu v obchode, spievajte spolu pri ohni, hrajte sa stolové hry. Dieťa môže tiež navštevovať detskú letnú  univerzitu alebo keď čakáte na jedlo v reštaurácii, nechajte ho, aby čítalo nahlas názvy jedál, ktoré sú uvedené v jedálnom lístku.

 

Čo robiť, keď dieťa čaká opravná skúška?

Ono je to tak, že opravná skúška je okrem iného aj akýmsi trestom pre dieťa za to, že o učenie počas školského roka nejavilo žiadny záujem. Väčšinou je to totiž tak, že deti, ktoré sa snažia, ale akosi im učenie nejde, reparáty väčšinou nerobia. Z tejto skutočnosti sa hlavne staršie deti môžu poriadne poučiť, aby k tomu v ďalšom školskom roku nedošlo. V takomto prípade je pomer pri učení opačný. Dieťa by malo dva týždne oddychovať a ďalší čas prázdnin by malo venovať učeniu. Dieťaťu je potrebné určitým spôsobom pomôcť. Je potrebné, aby malo plán učenia, presne stanovený čas na učenie a kontrolu zo strany rodičov. Dôležité je tiež dieťa láskavo, ale zároveň prísne povzbudzovať. Na reparát je dobré pripravovať sa v etapách a občas si celkom oddýchnuť, aby napokon psychika nezlyhala práve v deň skúšky. Rodičovská podpora je naozaj dôležitá. Dieťa má dosť stresov z toho, že neprospelo a ide odpovedať pred komisiou, je to veľká zodpovednosť a napokon aj možný strach zo zlyhania, zo sklamania rodičov. Ak predsa bude nutné ročník opakovať, nie je to nič strašné. Dieťa treba usmerniť a podporiť, aby na školu nezanevrelo, aby využilo šancu svoje výsledky v opakovanom ročníku zlepšiť. Toto obdobie netreba vždy brať len tragicky. Možno práve leto, keď dieťa muselo robiť opravnú skúšku, bolo preňho prínosom preto, lebo sa naučilo plánovať svoj čas, systematicky sa učiť alebo zmenilo svoj hodnotový rebríček.

 

Pozor na extrémy

Aj cez prázdniny môže dôjsť k dvom extrémom. Jeden spočíva v tom, že dieťa sa nudí, stále je len doma, osamotené, bez kamarátov a bez programu. V prípade, že dieťa nemá presne stanovený program, je potrebné dávať pozor aj na to, aby sa nedostalo do nesprávnej partie, v ktorej sa pije alebo fajčí. Druhý extrém je špecifický tým, že rodičia naplánujú toho veľa a dieťa si v skutočnosti ani nestihne oddýchnuť. Stáva sa to hlavne vtedy, keď dieťa lietadlom prekonáva veľmi dlhé vzdialenosti a časové pásma, keď neustále mení miesto, presúva sa z jednej dovolenky na druhú, z jedného tábora do druhého, z jedného jazykového kurzu do ďalšieho. Takto môže dôjsť k výraznej psychickej aj fyzickej únave. Tiež nemusí stihnúť spracovať všetky dojmy a nové informácie, a tak sa v novom školskom roku môže ťažšie adaptovať.

 

Potrebuje budúci prváčik špeciálnu prípravu?

U detí, ktoré navštevovali materskú školu a čaká ich nástup do školy, nie je potrebná nijaká špeciálna príprava. Jedine v prípade, ak dieťa napríklad zaostávalo v logopedickom alebo psychologickom vývine a odporučia to odborníci. Aj v takýchto prípadoch by sa to však malo diať formou hry, rôznymi súťažami, zaujímavou formou prirodzenou pre predškolákov.

 

Buďte so svojimi deťmi

Často sa rodičia trápia a vymýšľajú, ako by naplnili voľný čas svojho dieťaťa. Niekedy však  stačí  veľmi málo. Stačí, keď ste so svojimi deťmi celou svojou dušou a srdcom. Keď im venujete svoj čas, svoju aktívnu prítomnosť, keď s nimi komunikujete a zdieľate zážitky. Vaša prítomnosť je pre deti najväčším darom. Sú šťastné, keď sa zaujímate o ich svet, myšlienky, názory, keď máte s nimi chuť debatovať na rôzne témy. A pri uvedomení si tejto skutočnosti možno až tak veľmi nezáleží, či ste so svojimi deťmi pri exotickom mori alebo pri potôčiku v slovenskom lese. Aj cez prázdniny deti potrebujú hlavne vašu prítomnosť a veľa, veľa lásky. Takto nabité pozitívne energiou majú väčšiu šancu s chuťou  zvládnuť nasledujúci školský rok. Deti, ktoré sa vo svojej rodine cítia príjemne, väčšinou nemávajú ani výrazne problémy v učení alebo v správaní.

 

Zdieľať na facebooku