Cítite sa neisto? Tieto činnosti vám pomôžu nadobudnúť stratenú sebaistotu

Sebaistota prináša možnosť venovať sa tomu, čo vás zaujíma, čo vás baví a čo radi robíte a navyše vám pomáha meniť vlastné sny na realitu.
Sebaistota prináša možnosť venovať sa tomu, čo vás zaujíma, čo vás baví a čo radi robíte a navyše vám pomáha meniť vlastné sny na realitu. / Foto: Bigstock

Sebaistota pomáhá plniť si sny a dosiahnuť to, čo človek dosiahnuť chce. Sebaistota prináša možnosť venovať sa tomu, čo vás zaujíma, čo vás baví a čo radi robíte a navyše vám pomáha meniť vlastné sny na realitu. Mnohí ľudia však majú malú  sebaistotu. Dá sa to zmeniť? Ako si má človek pomôcť, aby uveril vo vlastné sily?

 

Sebaistotu najčastejšie sprevádza suverénne vystupovanie navonok, napríklad vzpriamené držanie tela, priamy pohľad, silný stisk ruky. Sebaistá osoba si je sama sebou istá, väčšinou neukazuje nijaké zaváhanie či pochybnosti. Taký človek väčšinou nemá problém sa presadiť, víťaziť, ale aj so cťou prijať porážku. To, či však  sebaistota nie je len póza, sa zvyčajne ukáže až v krízových situáciách, kedy pod tlakom strhávame všetky masky a ukázujeme svoju skutočnú tvár.

 

Niektorí ľudia sebaistotu len predstierajú

Niektorí ľudia svoju sebaistotu iba hrajú navonok. Nepripustia žiadne zaváhanie ani najmenší omyl. Často o sebe prehlasujú, že sú jednoducho najlepší. Nekriticky, nelogicky, neoprávnene. Kde sa v nich berie toľká sebaistota? Skutočne o sebe vôbec nepochybujú alebo je to iba predstieraná istota vo vnútri rozpoltených osobností? Sebavedomý človek, istý si svojimi schopnosťami aj výsledkami, ktoré má za sebou, nemusí svoj postoj prezentovať takto radikálne a demonštratívne. Hraná a predstieraná sebaistota je často iba pozlátkom ľudí, ktorí v skutočnosti sú veľmi zraniteľní. Pre týchto ľudí sebaistota predstavuje len ilúziu než reálny pohľad na ich schopnosti a možnosti. Len človek, ktorý denne na sebe pracuje a spoznáva svoje kvality, možnosti a svoje ja, len ten človek dokáže nadobudnúť skutočnú sebaistotu založenú na reálnych podkladoch.

 

Dôvody vzniku neistoty

Pocity neistoty bývajú často založené na  iracionálnom podklade. Najčastejšie ich v nás vypestovali príliš nároční rodičia alebo rodičia, ktorí nevedia chváliť a vidia vždy len chyby dieťaťa. Ak sa okolie už od nášho útleho veku prejavuje tak, že čo nie je perfektné a dokonalé, nie je dosť dobré, naučíme sa vzťahovať si to aj na seba a bez ohľadu na všetky naše klady vždy upriamime pozornosť len na to, v čom nie sme práve stopercentní. Alebo sa bojíme vôbec vyskúšať, ako by sa nám podarilo niečo nové. Neskôr tieto pocity môže vyvolať porovnávanie sa  s inými ľuďmi alebo snaha vyrovnať sa typom ľudí z reklám alebo z médií. Keď sa človek porovnáva so stále viac útočiacou reklamou a vzormi z médií, pôsobí to na neho dosť depresívne. Niekedy to hraničí aj s určitými poruchami osobnosti. Tento spôsob vnímania pseudoreality sa môže prejavovať buď utiahnutosťou, teda pocitom, že človek nemá na to, aby mohol konkurovať iným, alebo naopak, až extrémnym exibicionizmom, keď človek chce byť za každú cenu viditeľný a urobí preto čokoľvek. Veď extrémne tetovanie, líčenie, extravagantné obliekanie, vystupovanie ne verejnosti za každú cenu, robenie extrémnych skutkov, ale aj extrémny workoholizmus, to všetko má korene v slabej sebadôvere a sebaistote. Nič však nie je stratené a aj v dospelosti môžeme pracovať na tom, aby sme nadobudli stratenú sebaistotu. Existuje totiž niekoľko, rokmi overených stratégií, ktoré pomáhajú ľuďom zmierňovať pochybnosti o sebe. Ktoré to sú?

 

1. Nemajte strach z neúspechu

Na neúspechu nie je nič zlé. Znamená len, že to musíte skúsiť znova a inak. A keď sa vám znovu niečo nepodarí, berte to ako znamenie osudu, ktorý vám napovedá, že by ste asi mali zmeniť taktiku a svoj prístup k probému. Nezdary sú samotná súčasť ľudského života, neodmysliteľne k nemu patrí a naozaj nie je nutné všetko vzdávať, keď sa vám niečo nedarí. Berte porážku ako možnosť naučiť sa niečomu novému a vyskúšať to znova. Neúspech však nedokáže každý vnímať pozitívne. Je jasné, že akékoľvek problémy a prekážky nám dajú poriadne zabrať a niektoré neúspechy nás dokonca poznačia. Istá skupina ľudí sa nedokáže preniesť cez neúspech, čím podkopávajú svoje sebavedomie a znižuje sebaistotu. A tak, odpustite si svoje chyby. Niektoré udalosti z minulosti sú pre mnohých obrovskou záťažou, ktorú so sebou stále nosia a ktorá ovplyvňuje ich sebaistotu. Ak ste kedysi spravili niečo, čo vás znova a znova mrzí, spravte všetko pre to, aby ste sa tohto bremena zbavili. Ak ide o problém s druhým človekom, udobrite sa, ak ste ho urazili, požiadajte o odpustenie a snažte sa obnoviť vzájomný vzťah. Potom odpustite sami sebe a urobte za tým hrubú čiaru.

 

Existuje však aj taká skupina ľudí, ktorá dokáže neúspech brať ako hnaciu silu. Chcú dokázať ostatným a hlavne sebe, že nie sú neschopní. Chcú ukázať, že sú nezlomní, že každý človek robí chyby a nikto nie je dokonalý.

 

2. Naučte sa dôverovať svojmu vnútornému hlasu

V ľudskej hlave ustavične víri nepreberné množstvo myšlienok, ktoré ľahko prehlušia hlas vnútornej múdrosti. Je to hlas inštinktov a intuície, ktorý sa vždy snaží človeka viesť. Čím lepšie sa človek naučí zbavovať svoju myseľ rôznych zbytočných  myšlienok, tým lepšie dokáže počuť svoj vnútorný hlas. Vnútorný hlas je vždy naladený pozitívne a pomáha človeku, aby sa cítil silný, pretože veľmi dobre pozná jeho potenciál a vie, čoho je schopný. Bohužiaľ, ľudská myseľ je preplnená obavami a pochybnosľami. Keď prijímate dôležité rozhodnutia, snažte sa svoj vnútorný hlas počúvať.

 

3. Skúšajte nové veci

Aby človek skutočne cítil sebaistotu, musí sám seba neustále nútiť opúšťať komfortné zónu, skúšať niečo nové, čo doteraz nepozná a učiť sa. Sebaistota sa nerodí na základe nahromadených dokonalých výsledkov. Pre vašu sebaistotu je dôležité jednoducho veci skúšať a nerobiť si starosti z toho, aký bude výsledok.

 

4. Radujte sa zo svojich úspechov

Sebaistí ľudia sú hrdí na každý svoj úspech a na všetko, čo sa im podarí a čo dosiahnu, a to  aj vtedy,  keď ide napríklad o jednoduchú veci. Keď sa vám podarí dosiahnuť cieľ, dovoľte si radovať sa. Čím viac budete sami seba podporovať, tým väčšiu sebaistotu budete získavať. Vďaka nej potom dokážete realizovať to, o čom ste zatiaľ iba snívali.

 

5. Nesúťažte s inými ľuďmi

Sebaistí ľudia chápu, že súťažiť s inými nemá zmysel. O mnoho cennejšie je dosahovať niečo, čo ovplyvní váš osobný rozvoj. Nemali by ste robiť určité veci preto, aby ste dokazovali  svoju prevahu nad ostatnými. Aby bol človek šťastný, musí robiť to, čo ho šťastným robí. Aby dostal zo seba to najlepšie, musí svoju súčasnú situáciu porovnávať so včerajšou. Aby ste nestrácali smer, nezaoberajte sa životmi iných ľudí. A hlavne sa zbytočne neporovnávajte. Prečo? Pretože nikdy nepoznáme celú pravdu o iných ľuďoch. Iní ľudia môžu kráčať po vašom boku, ale nikdy nepôjdu vo vašich stopách a vo vašich topánkach. Naučiť sa ísť sám a prekonávať sám prekážky, znamená učiť sa nezávislosti a nadobúdať sebaistotu. Poznávajte a odhaľujte svoje silné stránky. Zisťujte, v čom ste dobrí a čo sa vám už v živote podarilo. Niekedy je naozaj ťažké priznať si to a ešte ťažšie povedať nahlas. Ale napriek tomu si to skúste povedať a ešte lepšie napísať. Nájdite si chvíľu pokoja a urobte si svoju súkromný zoznam úspechov. Pripomeňte si, čo je pre vás skutočne dôležité, aké sú vaše životné sny, túžby a plány. A verte im! Nadšenie pre vec dáva človeku silu a priťahuje ostatných. Nájdite si činnosť, ktorú robíte radi a cítite sa pri nej dobre. A robte ju čo najčastejšie.

 

6. Verte si

Ľudská myseľ je naozaj mocný nástroj, preto je pri získavaní sebaistoty najdôležitejšie správne psychické naladenie. Veď aj Henry Ford povedal: „Nech si myslíte, že niečo dokážete alebo si myslíte, že to nedokážete, v oboch prípadoch máte pravdu." Keď si však veríte a v duchu si predstavujete, ako dosahujete to, po čom túžite, zvyšuje to vašu šancu na úspech. Dôveru vo vlastné schopnosti musíte posilňovať. Dobré je opakovať danú úlohu dovtedy, kým si neuvedomíte, že ju úplne a presne ovládate. Ak máte v niečom problém a chcete sa v tejto oblasti zlepšiť, je dôležité venovať veľa času práve tejto oblasti. Takto získate dôveru vo vlastné schopnosti a sebaistotu.

 

7. Buďte zodpovední a čestní

Byť zodpovední prináša pocit psychickej pohody, ktorá zvyšuje sebaistotu. Naučte sa byť zodpovední za svoje činy, vzťahy a za to, ako využívate svoje schopnosti. Byť čestným človekom znamená, že vaše správanie je v súlade s vaším presvedčením, zásadami a hodnotami. Ak sa vaše skutky a každodenný život zhodujú aj s vašou životnou filozofiou, budete pociťovať harmóniu, čo mimoriadne pozitívne vplýva na vašu sebaistotu. Zrádzať svoje presvedčenie a základné princípy vedie k strate sebahodnoty, sebaistoty a sebaúcty.

Nikdy nie je neskoro začať uskutočňovať svoje sny a realizovať všetko, čo ste si kedy priali. Pokiaľ má človek sebaistotu a nadšenie, veľa vecí môže dokázať.

 


Zdroje:
Julián Melgosa: Objav svoju hodnotu
Amy Morin: 13 vecí, ktoré psychicky silní ľudia nerobia
Vladimír Smékal: Pozvání do psychologie osobnosti
Čítajte viac o téme: Sebavedomie
Zdieľať na facebooku