Ako sa pripraviť na nový školský rok a čo nás čaká?

V tejto chvíli nikto nevie, ako prvý deň v škole bude vyzerať a vôbec netušíme, ako bude vyzerať nový školský rok. No aj napriek tomuto je vhodné určitým spôsobom sa pripraviť, aby sme v rodinách predišli zbytočnému stresu.
V tejto chvíli nikto nevie, ako prvý deň v škole bude vyzerať a vôbec netušíme, ako bude vyzerať nový školský rok. No aj napriek tomuto je vhodné určitým spôsobom sa pripraviť, aby sme v rodinách predišli zbytočnému stresu. / Foto: Bigstock

Nástup do škôl budú v septembri sprevádzať špeciálne opatrenia. V tejto chvíli nikto nevie, ako prvý deň v škole bude vyzerať a vôbec netušíme, ako bude vyzerať nový školský rok. No aj napriek tomuto je vhodné určitým spôsobom sa pripraviť, aby sme v rodinách predišli zbytočnému stresu.

 

Minister školstva už dávnejšie oznámil, že školy sa budú od nového školského roka 2020/2021 riadiť tromi fázami. Zelená fáza bude bezpečná, oranžová sa zavedie pri podozrení na nový koronavírus u jedného žiaka alebo zamestnanca školy. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagóga.Zároveň nechce, aby sa školy zatvárali z dôvodu šírenia nového koronavírusu opäť celoplošne. Školy musia zároveň vyčleniť jednu miestnosť na bezprostrednú izoláciu. Z uvedeného vyplýva, že nikto v tejto chvíli nevie predpokladať, ktorá škola bude zatvorená a ktorá nie. Lepšie je však pripraviť sa na každú alternatívu, ako problém odkladať bokom.

 

Čo pripraviť dieťaťu do školy?

Už sme si zvykli deťom kupovať učebné pomôcky, prezúvky, oblečenie... V tomto školskom roku sa pripravte aj na to, že budete musieť kúpiť dieťaťu viac malých uterákov, mydlá, vlhké utierky, rúška, možno papierové utierky alebo papierové vreckovky. To bude určite položka navyše. Nie v každej škole majú dostatok finančných prostriedkov na kupovanie týchto hygienických potrieb pre každé dieťa. Pripravte sa tiež na to, že učitelia budú pravdepodobne objednávať viac pracovných zošitov a rôznych cvičebníc, aby v prípade, keď budú deti doma, im mohli zadávať úlohy priamo v nich. Je to jednoduchšie ako posielanie rôznych pracovných listov napríklad emailom.

 

Investujte do dobrého počítača, mobilu, tabletu a internetu

Tiež sa pripravte na to, že vaše dieťa bude potrebovať nejaký počítač, tablet alebo kvalitný mobil, na ktorom sa dá uskutočňovať online vzdelávanie. Ak to nemá, je dobré sa na to pripraviť skôr, kým je čas. Nevieme, čo nám prinesie jeseň. Samozrejme, všetko stojí peniaze. Skúste si zistiť, či neexistujú nejaké zľavy alebo či by vám niekto z rodiny nedaroval funkčný prístroj. Existuje veľa ľudí, ktorí funkčné prístroje vymieňajú za novšie modely kvôli imidžu, tak možno by vám lacnejšie počítač alebo mobil predali. Je dobré na všetko myslieť skôr a nie sa stresovať vo chvíli, keď zatvoria školy.

 

Zistite si, kto by vám mohol pomôcť pri online učení s deťmi

Nie každý má možnosť zostať hneď s dieťaťom doma, keď zatvoria školy. Každý zamestnávateľ je iný a niektorým to vôbec nevyhuje a dajú to zamestnancom pocítiť. Ďalší rodičia nemôžu neustále zostávať doma kvôli financiám. Skúste popremýšľať nad tým, kto z rodiny, z priateľov alebo susedov by vám mohol pomôcť. Rozprávajte sa však o tomto už teraz. Nenechávajte to na poslednú chvíľu. Niekedy sú ochotní pomôcť vysokoškoláci, stredoškoláci, ktorí sú niekedy tiež doma a online študujú. V susedstve  možno žije mnoho vitálnych dôchodcov, ktorí by možno tiež radi pomohli. Nebojte sa opýtať, možno budete príjemne prekvapení. Nezaťažujte len starých rodičov, ktorí sú niekedy z výchovy vnúčat totálne vyčerpaní, ale boja sa to povedať, aby si o nich nikto nemyslel nič zlé. Ak online vyučovanie trvá dlhšiu dobu, skúste striedať pomoc jednotlivých ľudí, aby nikto nebol veľmi unavený. Ak máte financie navyše, tak svojim pomocníkom dajte pár eur. Hlavne študenti sa veľmi potešia. Starším ľuďom môžete sľúbiť pomoc v záhrade, pri odpratávaní snehu a podobne. Musíme sa takto naučiť si znovu pomáhať. A možno práve tieto ťažké situácie opäť spoja rodiny, susedov, mladých so starými. Najhoršie je uzatvárať sa do seba a mať negatívne nastavenú myseľ. Riešenie sa určite nájde, len nad možnosťami treba rozmýšľať skôr. Hlavne sa nebojte požiadať o pomoc. Keď bude chcieť všetko zvládnuť len jeden človek, skôr sa dostaví únava a nervozita, ktorú môže preniesť na celé okolie. A práve nervozita v rodine nie je potrebná.

 

Vyučovanie sa aj tento školský rok s veľkou pravdepodobnosťou nejaký čas zmení na online. / Zdroj: Bigstock

 

Rozprávajte sa so svojimi deťmi o tom, že vyučovanie bude možno iné

Hlavne starším deťom vysvetlite, aby prevzali zodpovednosť za vlastné učenie. Vysvetlite im, že keď sú doma počas školského roka, tak nemajú prázdniny. Musia sa učiť, ale inou formou. Už aj prváčik zvládne sám nejaké povinnosti. Zapojte do práce napríklad aj starších súrodencov. Aj oni môžu svojmu mladšiemu súrodencovi v mnohých veciach pomôcť. Dôležité je, aby každý člen domácnosti vedel, čo má robiť. Je vhodné jednotlivé povinnosti zapísať na papier a vyvesiť na viditeľné miesto.

 

Dávajte si pozor aj na to, aby deti neponocovali. Staršie deti chodia spávať aj o druhej v noci. Viem to z vlastných skúseností. Online hodiny som s deviatakmi musela mať až o 13.00, lebo neboli schopní skôr vstať. Nemali žiadny denný režim. Chlapci sa celé noci niekoľko mesiacov hrali rôzne hry a dievčatá fungovali na sociálnych sieťach alebo na YouTube pozerali rôzne videá. Rodičia to často ani len netušia, že sa toto deje. Samozrejme, tým, že neskoro vstávali, mali aj nepravidelnú stravu, nedostatočný pitný režim, málo pohybu. O týchto veciach je potrebné sa doma naozaj dôkladne rozprávať a aj na to dozerať. Niektorí rodičia si myslia, že keď sa ich dieťa učí na jednotky, tak žije aj správny život. Nemajú potom potrebu dieťa kontrolovať. Pripravte deti aj na to, že každý učiteľ učí ináč. Niekto preferuje online komunikáciu, niekto posiela zadania emailom. Staršie deti si už musia vedieť tieto skutočnosti uvedomovať a urobiť si v tom systém. Ak majú pocit, že niečomu nerozumejú, ony sa musia pýtať, dožadovať sa ďalšieho vysvetlenia alebo si to samy naštudovať. Existuje už množstvo materiálu na samoštúdium. Najhoršie je, keď začnú veci odkladať. Takto sa im nahromadí veľa nenaučených vecí a potom budú mať zbytočné problémy.

 

Naozaj sú veľmi dôležité pevné pravidlá. A to nielen počas učenia v triedach, ale aj pri online vyučovaní. To znamená pravidelné zaspávanie, vstávanie, nejaké domáce povinnosti a podobne.

 

Snažte sa spolupracovať s učiteľmi

Učitelia nie sú vaši nepriatelia. Tak ako vám, tak aj im záleží na deťoch. Výborné je, keď máte s nimi kontakt, často spolu komunikujete a vážite si ich prácu. Niektorým stačí naozaj len máličko vďaky a úcty a sú ochotní urobiť aj nemožné pre vaše deti. A tak buďte neustále spolu v kontakte. Keď deti vidia, že rodič spolupracuje s učiteľom, má väčšiu chuť učiť sa, lebo vidí, že všetkým dospelým ide o tú istú vec. V žiadnom prípade nenadávajte pred deťmi na učiteľov. Ak sa vyskytne problém, diskutujte priamo s učiteľom.

 

Snažte sa v rodine vytvárať pozitívnu atmosféru

Deťom musí byť v rodine dobre. Musia cítiť, že majú pre rodičov hodnotu aj vtedy, keď sa odklonia od ich cieľov a predstáv. To znamená, že musia vedieť, že sú milované aj vtedy, keď dostanú horšiu známku. Ak dieťa vie, že je milované a prijímané za každých okolností, do školy chodí rado, je tam šťastné a málokedy je problémové. Takéto dieťa dokáže zvládnuť aj problémové situácie v škole.

 

A nezabúdajte ani na seba. Deti potrebujú bezpečnú vzťahovú väzbu s rodičmi, ktorí sú duševne prítomní, ktorí vnímajú ich signály a adekvátne na ne reagujú. Keď sú rodičia spokojní a pokojní, tak sa najlepšie dokážu vcítiť do detí. Keď vládne v rodine dobrá nálada, pohoda a škola sa neberie až priveľmi vážne, vaše dieťa bude spokojné. Myslite aj na seba a nezabúdajte na drobné radosti. Relaxujte, športujte, oddychujte. Keď budete v pohode, vaše deti budú spokojné tiež a s radosťou budú chodiť do školy a určite v pohode zvládnnu aj prípadné online vyučovanie. Nemusíte byť vo všetkom perfektní. Psychiater Peter Pöthe často vo svojich prednáškach spomína, že rodičia sa veľmi snažia byť dokonalými, namiesto toho, aby boli dosť dobrými. A podľa neho dosť dobrým rodičom je každý rodič, ktorý je viac dobrý než zlý. Rodičovstvo by malo byť skôr hrou ako nejakou odbornosťou, čiže by nemalo byť vnímané ako niečo príliš vážne. Keď rodičia vedia, že nemusia byť perfektní, ale dosť dobrí, tak sa im uľaví. Je v poriadku, keď sa občas rozčúlia, kričia na dieťa alebo sú neempatickí. To všetko patrí k životu. Občasné zlyhanie nemá byť niečo, čo určuje vzťah. Dieťa by malo vedieť, že ho milujete aj keď občas kričíte. Máte právo byť aj nahnevaní. Psychiater odporúča rodičom, aby si nerobili výčitky a nevychovávali dieťa úzkostne. Lepšie je, keď  budete spokojní a prirodzení, ako keby ste neustále mali v napätí sledovať, či ste dodržali všetky výchovné metódy. Dieťa sa musí cítiť s rodičmi v bezpečí. Ak chcú rodičia vychovať deti, ktoré premýšľajú nad svojimi pocitmi a motívmi konania, musia rodičia premýšľať nad tým, prečo deti robia to, čo robia. Nestačí dávať len pokyny, príkazy, zákazy, odmeny a tresty. Ak sú deti len takto vychovávané, často bývajú problematické. Rodičia, snažte sa byť spokojní a šťastní a majte pekný vzťah. Toto je  oveľa dôležitejšie, ako neustále sledovanie, či ste použili adekvátnu výchovnú metódu.

 

Ak vládne v rodine pohoda, zvládnete aj toto náročné obdobie a raz, o pár rokov, budete na toto obdobie spomínať len s úsmevom. Ťažké situácie majú zázračnú moc upevňovať vzťahy v rodine. Veľmi vám prajem, aby sa to skutočne dialo, aby ste si boli všetci blízki a navzájom si pomáhali. Takto vaša láska v rodine určite porastie. A keď toto obdobie s koronou raz skončí a vaše deti vyrastú, nebudú si vôbec pamätať, ktoré učivo ste spolu preberali a do akej hĺbky si ho osvojili. Budú si pamätať hlavne to, ako sa v tomto období s vami cítili.

Zdieľať na facebooku