Ako naučiť deti myslieť efektívne a logicky?

  

S dobrou inteligenciou má môže dieťa jednak narodiť, ale posledné vedecké výskumy hovoria, že  vhodnými spôsobmi sa dá inteligencia aj podporiť. Čo robiť a ako to dosiahnuť?

 

1. Logické hry

Pre dieťa je hra vlastne školou a prácou zároveň. Deti ako  hráči musia plánovať, premýšľať, budovať stratégie,  robiť rozhodnutia, riešiť problémy. Na rozvoj spomínaných schopností dobre vplývajú krížovky, sudoku, šachy, hádanky, logické labyrinty a podobne. Mozog sa pri týchto hrách nielenže udržuje v činnosti, ale buduje si aj  nové spojenia. Synapsie, ktoré sú zodpovedné za odovzdávanie informácií a vzruchov v mozgu, sa dnes považujú za akúsi mozgovú jednotku. Vznikajú stimuláciou podnetmi z okolia, takže čím viac podnetov dieťa prijíma, tým viac synapsií sa mu v mozgu tvorí. Detský mozog sa motivuje veľmi ľahko a našou úlohou je to, aby sme ho všemožne podporovali.

 

2. Videohry

Nemyslíme tým bezduché strieľačky a naháňačky, ale premyslené strategické hry. Deti, ktoré hrajú  premyslené a na rozvoj mozgu zamerané počítačové hry, sa rozhodujú o 25 percent rýchlejšie ako iní bez toho, aby sa zhoršila správnosť či presnosť ich rozhodnutí. Zistila to jedna zo štúdií. Okrem toho skúsení hráči dokážu venovať pozornosť viac ako šiestim veciam naraz bez toho, aby boli zmätení, zatiaľ čo „nehráči“ pojmú len štyri veci naraz, uviedli vedci z Rochesterskej univerzity v New Yorku. Ich štúdie boli vykonané nezávisle od spoločností predávajúcich videohry a počítačové hry. Hráči videohier dokážu i v bežnom živote rýchlejšie vnímať a vyhodnotiť zrakové vnemy. Elektronické hráčstvo má však aj tienisté stránky. Skenovanie mozgu zistilo, že násilné videohry môžu pozmeniť mozgové funkcie u zdravých mladých mužov už po jednoduchom týždni hrania a potláčajú aktivitu v oblastiach spájaných s emočnou kontrolou, oznámili pred časom vedci z Univerzity v Indiane. Iné štúdie zistili spojitosť medzi závislosťou od hier a nadváhou, introvertnosťou a sklonmi k depresii. Je len na rodičoch, do akej miery a akú dlhú dobu dovolia svojim deťom sedieť pri počítačoch. Jednoznačne čas a hlavne kvalitu hry je potrebné mať pod kontrolou. Viac si o počítačových hrách môžete prečítať v článku Počítačové hry pre deti: Milovať ich či nenávidieť?

 

3. Hra na hudobný nástroj

Je dobré dopriať svojmu dieťaťu aspoň niekoľko rokov hru na hudobný nástroj. Prieskum univerzity v Toronte presvedčivo tvrdí, že hra na hudobný nástroj zvyšuje IQ. Muzikanti sú najúspešnejší študenti na univerzitách. Hudba výborne rozvíja aj pravú hemisféru mozgu.

 

4. Čítanie

Čítanie je zručnosť, ktorú dieťa nevyhnutne potrebuje pre svoj ďalší úspešný život. Čítanie sa dnes trošku podceňuje, pretože do života vstúpili nové technické „hračky“. Ale z hľadiska rozvoja  mozgu je čítanie osvedčená a skutočne fungujúca metóda, ktorá zlepšuje schopnosť učiť sa, cvičí logiku, predstavivosť a rozširuje slovnú zásobu. Deti, ktoré čítajú, majú lepšie výsledky v škole.  Ak sa číta dieťaťu nahlas, pomáha to zvyšovať jeho sebadôveru  a jeho schopnosť čítať. Ak si dieťa píše denník, pomáha to k tomu, aby sa z neho stal lepší pisateľ a čitateľ. Deti si rady prečítajú samy knižku, ktorú im niekto predtým čítal nahlas. Na stránke www.citanie.sk nájdete podrobne rozpracované kroky, ktoré dokážu urobiť z vášho dieťaťa dobrého čitateľa.

citáty-eudworld.sk

 

5. Podporujte detskú zvedavosť

Odborníci sa zhodujú  v tom, že ak rodičia podporujú zvedavé deti a povzbudzujú ich, aby vymýšľali nové veci, dávajú im jasný signál, že vedomosti sú dôležité.

 

6. Nešetrite pochvalou

Pozitívna rodičovská podpora deti motivuje. Samozrejme, netreba to preháňať a chváliť za každú maličkosť. Viac si môžete prečítať v článku Ako deti správne chváliť?

 

7. Cvičte

Je to síce chronicky známe, ale tiež overené.  V zdravom tele zdravý duch! Štúdia univerzity   v Illinois ukázala úzky vzťah medzi telesnou zdatnosťou a intelektovými schopnosťami. Športovanie podporuje sebadôveru, učí tímovej spolupráci, ale tiež vodcovstvu.  Dokazuje to i fakt, že 81 % žien vo vedúcich funkciách sa venovalo v detstve kolektívnemu športu.

 

8. Zdravo sa stravujte

Cukry, tuky a ďalšie nezdravé jedlá telu neprospievajú. Aby mohol mozog kvalitne pracovať, potrebuje zdravé potraviny. Ryby, ovocie, zelenina, ovsené vločky, cereálie podporujú fungovanie pamäti a zvyšujú schopnosť koncentrácie. Viac sa dočítate v článku Nechce vaše deiťa jesť? Naučte ho to. Zdravé stravovanie vnáša ľuďom do života pohodu. 

 

9. Naučte deti raňajkovať

Raňajky sú naozaj dôležité. Jedlo, ktoré vaše dieťa zje ráno podporuje jeho pamäť, sústredenie a učenie. Deti, ktoré ráno nejedia sú unavené, pomalé, zle sa sústreďujú a v škole často vyrušujú. Školský deň je pre deti náročný, a preto potrebujú veľa energie, aby všetky povinnosti zvládli.


Foto: Shutterstock

Zdieľať na facebooku