Otec ako priateľ detí

  

Predstavy o otcovstve môžu byť rôzne. Väčšinou ich človek odpozoruje z okolia, z najbližšej rodiny a najčastejšie od vlastného otca. Príklady môžu byť všelijaké. Dobré i zlé. Niektorí otcovia zdedili postoj, že muži pracujú a ženy sa starajú o deti, iní si myslia, že byť priateľom detí je znak slabosti, no a niektorí podľahli ilúzii, že otec je hlavne prísny, autoritatívny a neústupčivý diktátor. Mnohí sa aj čestne priznávajú, že nevedia, ako byť priateľom svojich detí, pretože sami nemali taký vzťah s otcom. No úžasné na všetkom je to, že nová generácia otcov sa otcovstvu chce učiť a hľadá najúčinnejšie cesty. Jednou z tých ciest je tá, na ktorej spoločne s deťmi môžete kráčať ako priatelia. Ako to dosiahnuť? Mnohí odborníci odporúčajú nasledujúce kroky.

 

 

1. Buďte k dispozícii

Viem, že súčasný život je mnohokrát komplikovaný a pracovné povinnosti sú často neodkladné a keď človek nechce prísť o prácu, nemá veľmi na výber. No a keď prídete z práce, hľadáte relax, dobíjate baterky a v duchu si nahovárate, že máte na to všetko veľké právo. Samozrejme, je to pravda. Existujú však muži, ktorí si do relaxu zahrnuli aj deti. Uvedomili si totiž, že v ich pracovnom kalendári už asi väčšie voľno ani nebude, a tak sa snažia každú voľnejšiu minútu venovať deťom. Vychádzajú z poznania, že vždy budú mať pracovné termíny, ktoré musia dodržať, ale vždy nebudú mať malé deti, ktoré túžia po ich prítomnosti.  Čas rýchlo uteká a keď si k sebe nepripútate dieťa, kým je maličké, postupne len bude narastať odstup medzi vami. Mnohí otcovia už zistili, že priateľstvo s deťmi nevyžaduje len pozornosť – chodenie na večere, do parku, do kina, na nákupy, ale byť im k dispozícii, keď sa chcú rozprávať, počúvať alebo len tak spolu mlčať.

 

2. Buďte transparentní (priehľadní, ľahko pochopiteľní)

Keď deti vyrastajú, čelia mnohým problémom. Ak dospelých chápu ako dokonalých a neomylných, začnú často seba vnímať ako menejcenných. Transparentnosť môže byť vhodná aj nevhodná. Nevhodná je tá, ktorá má škodlivý vplyv na deti. Otec, ktorý na seba stále nadáva, odsudzuje svoje činy alebo si stále pripomína svoje neúspechy, stále sa podceňuje, spôsobuje pocit neistoty aj  u jeho detí. Vhodná transparentnosť je taká, pri ktorej otec rozpráva o svojich skúsenostiach z obdobia, keď bol dieťa a mladý muž. Keď deti spoznávajú, ako vníma seba samého a svoju mužskosť.  Takáto transparentnosť pomáha deťom vidieť, ako sa ich otec vyrovnával s neúspechom i úspechom, so sklamaním, kritikou  či chválou. Dobrá transparentnosť predstavuje aj správne vyjadrenie pocitov. Vyjadrenie vlastných pocitov tiež  otvára dvere priateľstvu.

 

3. Pestujte s deťmi spoločné záujmy

Spoločné záujmy tiež posilňujú priateľstvo. Nezáleží na tom, čomu sa budete venovať, najdôležitejšie je, že pri tej činnosti budete spolu a budete sa veľa rozprávať. Múdri otcovia  začínajú budovať spoločné záujmy s deťmi, keď sú ešte veľmi malé. Svoje čaro nesie v sebe aj skutočnosť, keď otcovia večer čítajú svojim deťom.

 

4. Poznajte priateľov svojich detí

Ďalšou stratégiou, ako byť dobrým otcom a priateľom zároveň, je, poznať priateľov svojich detí. Vždy ich radi uvítajte u vás doma, pozývajte ich občas aj na vaše rodinné výlety a rodinné slávnosti. Niekedy buďte šoférom pre vaše deti a ich priateľov. Prežijete spolu veľa zábavných chvíľ a veľa sa dozviete o tom, aký vzťah majú vaše deti k priateľom, čo najradšej robia, o čom sa rozprávajú, aké uznávajú hodnoty a podobne.

 

5. Vytvárajte v rodine zvyky

Stanovte si napríklad presný čas, kedy sa venujete len deťom. Oznámte všetkým, že napríklad od 18.00  do 20.00 sa venujete  deťom a že v tom čase nie ste pri počítači, neotvárate dvere a nedvíhate telefón. Niekoľko dní sa to všetkým bude zdať čudné, ale postupne si na to zvyknú a budú to brať ako samozrejmosť. Vaše deti sa z tohto zvyku budú mimoriadne tešiť, lebo budú vedieť, že tento čas patrí im a ockovi. Rituály, ktoré počas vášho spoločného času budete robiť, vám  pomôžu ešte hlbšie zapustiť korene vášho priateľstva a práve na tieto chvíle v dospelosti budú vaše deti často spomínať.

Toto je len niekoľko základných stratégií, ktoré vedú k dobrým vzťahom medzi otcom a dieťaťom. Existuje ich ešte oveľa viac a je len na vás, ktoré ďalšie si sami vymyslíte. Otcovia, ktorí sa snažia kráčať pri výchove detí v tomto duchu, sa stávajú pre deti veľkými vzormi, o ktoré sa môžu oprieť aj pri budovaní svojich vlastných vzťahov v dospelosti.

Otec, ktorý je k dispozícii a je otvorený pred svojimi deťmi, ktorý im kladie otázky a pestuje spoločné záujmy, ktorý sa snaží spoznať ich priateľov a vytvára zmysluplné rodinné zvyky, bude vždy v očiach svojich detí otcom, na ktorého sa môžu nielen vždy spoľahnúť, ale ku ktorému sa aj v dospelosti budú vždy rady vracať.

 


Zdroj: Josh McDowell: Porozumenie s otcom

 

Čítajte viac o téme: Oteckovia
Zdieľať na facebooku