Skutočná motivácia prichádza z vnútra

  

Florence  Chadwicková bola prvou ženou, ktorá preplávala kanál La Manche. Neskôr sa pokúsila plávať z  Catalina Island na pobrežie Kalifornie. Voda bola studená a situáciu zhoršovala aj hustá hmla. Po 15-tich hodinách, kilometer od cieľa to vzdala. Neskôr novinárom povedala, že keby bola videla zem, že by to dokázala. Po nejakej dobe sa o to pokúsila znova. Opäť bola hmla, ale ona si počas plávania stále pripomínala, že zem je tam. Druhý pokus jej vyšiel. Doplávala do cieľa, ba dokonca prekonala svetový rekord.

Koľkokrát ste sa aj vy ocitli v podobnej situácii? Cieľ sa vám zrazu začal strácať pred očami a vy sme nerozhodne stáli na rázcestí. Cítili ste neistotu. Cieľ je ako kompas. Musí byť však pevný a neochvejný. Ak mu podriadite všetky vaše kroky a rozhodnutia, musia byť ukotvené v správnom prístave, ktorý vám bude dávať silu a nádej i v čase, keď budete mať dojem, že cieľ v diaľke nevidno alebo sa začína strácať.  Všetko potom záleží od toho, akú silnú máte vnútornú motiváciu.


citáty-úspech- eduworld.sk


Mnoho psychológov hovorí, že sebamotivácia je vlastne jediný druh skutočnej motivácie. Ani jeden motivátor či osobný tréner nemôže človeka priviesť k úspechu, ak človek sám nechce. Je možné, že človek môže človeka povzbudiť, ukázať mu cestu, ale reálne kroky musíte urobiť sami za seba. Preto je tak dôležité vedieť motivovať samých seba. Aj napriek tomuto poznaniu niektorí ľudia akoby stále túžili mať vedľa seba niekoho, kto im bude neustále vravieť, čo majú robiť, ako to majú robiť a kde majú smerovať. Toto však nie je tá najsprávnejšia cesta. Človek musí prevziať zodpovednosť za svoj život. Až vtedy, keď presne vie, kde chce smerovať, dokáže sa aj motivovať. A preto je tak veľmi potrebné sebapoznávanie už od raného detstva. Totiž, všetko, čo robíte by malo mať nejaký reálny motív alebo dôvod, malo by vychádzať  z potrieb, ktoré hlboko v sebe cítite.

 

Tri kľúče k motivácii

1.kľúč: TÚŽBA

citáty-úspech- eduworld.sk


Je naša túžba uskutočniť nejakú vec dostatočná? Hovorí sa, že každá skutočná motivácia začína túžbou. Nie schopnosti, ale túžba odlišuje od seba priemerných a vynikajúcich. Túžba je niečo, čo aj priemerným ľuďom pomáha uskutočňovať úžasné veci. Dôležitou súčasťou túžby je oddanosť alebo akýsi sľub, ktorý dávate sami sebe. Vďaka tomuto sa rýchlo spamätáte, keď narazíte na prekážky. Toto vás posilňuje, pomáha prinášať obetu, ak je to nutné, pomáha vydolovať ďalšiu energiu, ak sa cítite na dne. Túžba je silná vnútorná sila, je to kľúčová súčasť úspechu.

 

2.kľúč: VIERA

Hlavne študenti často hľadajú výhovorky, pomocou ktorých by sa mohli vyhnúť rôznym povinnostiam. Takto si vlastne sami sebe dávajú rôzne obmedzenia, sami sebe dávajú prekážky na ceste k úspechu. Akoby im ešte nikto nikdy nepovedal, že na štúdium sa dá pozerať aj ináč. Namiesto toho, aby sa sústreďovali na to, čo sa nedá, by sa mali sústrediť na to, čo sa dá. Mnoho ľudí si ani neuvedomuje, že zvládne toho viac, ako si myslí. Každý človek má vnútorné zdroje, ktoré možno ešte nikdy ani nepoužil. Musí si však začať veriť. Keď sa človek správa konštruktívne, veci sa začnú hýbať. Prichádzajú prvé úspechy a človek zrazu hľadá dôvody, prečo niečo môže urobiť. Keď si veríte, zrazu sa dobré veci začnú jednoducho diať. Len si treba veriť, že to naozaj dokážete.

 

3. kľúč: OBRAZ O SEBE

citáty-úspech- eduworld.skViete si sami seba predstaviť s dosiahnutým cieľom? Všetci veľkí vedci, ktorí posunuli svet dopredu, mali najprv veľký sen. Mnohí neprajníci sa z nich smiali, ďalší im neverili, ba dokonca ich odhovárali od realizácie ich šialených nápadov. Oni sa však nevzdávali a vďaka tomu dokázali uskutočniť prevratné zmeny.

Musíte si uvedomiť, že nemyslíte v slovách, ale v obrazoch. Čím častejšie a jasnejšie si predstavujete sami seba pri vysnívaných činnostiach, tým pravdepodobnejšie budeme túto činnosť vykonávať. Všetko sa začína v mysli. Vaše predstavy sú hnacou silou motivácie.

Ak máte silnú túžbu, pevnú vieru v seba a jasnú predstavu o tom, čo chcete dosiahnuť, tak je viac než pravdepodobné, že váš sen sa stane realitou. Tieto tri základné kľúče motivácie sú tak silné faktory, že do cieľa vás určite privedú.

 

Zdroje:
Kolektív autorov: Poznaj sám seba
Hal Urban: To najdôležitejšie v živote
Foto: Deviantart by Meikhon

Čítajte viac o téme: Motivácia, Úspech
Zdieľať na facebooku