Prečo sú prázdniny u starých rodičov pre deti dobrým riešením?

Starí rodičia dokážu krásne obohatiť svet detí. Ak sú vitálni a radi sa o deti počas prázdnin postarajú, je to dobré riešenie pre všetky strany.
Starí rodičia dokážu krásne obohatiť svet detí. Ak sú vitálni a radi sa o deti počas prázdnin postarajú, je to dobré riešenie pre všetky strany. / Foto: Bigstock

Rodičia musia každé leto riešiť dilemu, ako sa postarať o svoje deti. Postupne si môžu vybrať dovolenku a striedavo sa venovať deťom. Môžu tiež ísť spoločne s deťmi na dovolenku alebo využijú detské tábory. Ani vďaka týmto aktivitám často nedokážu pokryť celé prázdniny, a preto musia vymyslieť aj nejaký ďalší plán. Po táboroch a dovolenkách prichádza ako prvá voľba blízka rodina. Z nej sú to najčastejšie starí rodičia. Ak sú starí rodičia vitálni a zároveň už nechodia do práce, máte ideálnu možnosť, kde môžu ísť vaše deti. Prečo je čas so starými rodičmi pre deti dobrým riešením?

 

Vnúčatá sa od starých rodičov veľa naučia

Staršia generácia sa na veľa vecí pozerá iným spôsobom, pretože si mnoho situácií prežili na vlastnej koži a mali čas ich pochopiť. Práve  preto môžu byť práve oni tými, ktorí ukážu vnúčatám aj trochu odlišný svet, aký zažívajú denne so svojimi rodičmi či spolužiakmi. Veľa starých rodičov žije v dedinách, preto môže byť leto pre vaše deti ideálnou regeneráciou od ruchu veľkomesta, od smogu a špiny. V tomto prostredí si môžu deti uvedomiť aj to, že na svete sú aj iné hodnoty ako playstation, notebook a  televízor. A práve tieto hodnoty im môžu pomôcť odhaliť starí rodičia. Bez starých rodičov sú deti ukrátené o množstvo skúseností, ktoré im nedokážu celkom sprostredkovať ich rodičia. Tento vzťah je obohatený o prejavy citu, ktorý je zrelý.  Prejavy lásky starých rodičov k deťom sú čisté a úprimné, zbavené časového a existenčného tlaku, pod ktorým sa neraz nachádzajú rodičia detí. Majú viac času jeden na druhého, a preto sa navzájom aj dokážu viac otvoriť.  Starí rodičia vedia vnúčatám dávať najavo, že majú na nich dostatok času, milujú ich a chcú s nimi zažiť niečo pekné.

 

U starých rodičov sa deti stretávajú i s ďalšou rodinou

U starých rodičov sa  vaše deti veľmi často stretávajú aj s ostatnými bratrancami a sesternicami. Pokiaľ sú to poslušné deti, o ktoré nie je problémom starať sa, pre starých rodičov to môže byť dokonca aj výhodou. Deti sa totiž vzájomne zabavia a oni budú mať menej starostí. Deti takto môžu prežiť množstvo dobrodružstiev. Dôležité však je, aby si vopred uvedomili, že starých rodičov musia poslúchať a nie im život komplikovať, aby to s viacerými vnúčatami zvládli a neboli veľmi vyčerpaní. Ešte pred začiatkom prázdnin oboznámte deti s tým, ako sa majú počas pobytu u starých rodičov správať. Nezabudnite dodať, že aj u babky a dedka platia určité pravidlá, ktoré sa môžu od tých zaužívaných domácich líšiť.

 

Za akých podmienok dieťa môže ísť k starým rodičom?

  • keď nie je dojčené,
  • keď má  dobrý vzťah so starými rodičmi,
  • privykali ste ho a postupne zbližovali s prostredím u rodičov,
  • nie  je choré,
  • dôverujete starým rodičom, že sa vedia o dieťa postarať.

 

Ako môžu rodičia pomôcť starým rodičom?

Skôr ako deti odnesiete k starým rodičom, zamyslite sa nad tým, ako im v tomto čase uľahčiť život. Ak bývajú blízko vás, snažte sa im navariť a doniesť jedlo. Ak bývate v rovnakom meste a o deti sa starajú len počas dňa, vždy im večer pripravte nejaké jedlo na budúci deň, aby ste rodičom aspoň takto pomohli. Keď vaše deti odídu domov, pomôžte im upratať dom. V dnešnej dobe ani financie nie sú zanedbateľná záležitosť. Pokiaľ vaši rodičia nemajú veľa peňazí, prázdniny im môžu poriadne zaťažiť rozpočet. Snažte sa im preto pomôcť i v tomto smere. Ak od vás neprijmú financie, nakúpte aspoň potraviny, z ktorých budú variť. Ak nechcú zobrať ani tie, pošlite im peniaze na účet.

Nechajte tiež deťom väčšie vreckové, aby mali dostatok peňazí k dispozícii, keď budú chcieť ísť niekde na zmrzlinu alebo keď ich vezmú starí rodičia niekde na výlet.

 

Dohodnite si so starými rodičmi pravidlá

Dodržujte dohodnutý časový rámec

Aby si mohli starí rodičia čas s vnúčatami adekvátne rozvrhnúť, dajte im vopred vedieť, kedy k nim vnúčatá prinesiete. Mnohí dedkovia a babičky sú ešte len ľudia okolo 50-tky, či 60-tky a majú svoj program. Sú to niekedy dokonca ešte pracujúci ľudia, preto by ste nemali zabúdať ani na ich život a záujmy. Vopred sa s nimi dohodnite, kedy budú mať čas a kedy im to najviac vyhovuje a určite to neberte celé ako samozrejmosť, že deti idú na leto k starým rodičom. Rodičia vás s touto prosbou určite neodmietnu, je však slušné sa najprv opýtať a nebrať to ako hotovú vec. Ak sa na nejakom čase dohodnete, tak ho dodržiavajte. Snažte sa o to, aby bolo na vás spoľahnutie. Vyzdvihnite si svoje deti presne v tom termíne, ktorý ste si spolu so starými rodičmi vopred dohodli. Výnimkou môžu byť len úplne nepredvídateľné okolnosti

 

Buďte tolerantní

Niekedy nemôže byť všetko ideálne. Môže sa stať, že dieťa zašpiní drahé šatočky alebo zničí topánky. Môže sa stať aj to, že prechladne počas cesty z kúpaliska. Ale to by sa mohlo stať aj vám. A tak radšej prižmúrte oči, ako by ste mali všetko hneď riešiť horúcou hlavou. Vyhnete sa tak zbytočným problémom a hádkam.

 

Nebojte sa navrhnúť činnosti, ktoré by mohli starí rodičia s vnúčatami robiť

Je to dosť ťažké povedať svojim rodičom alebo rodičom partnera, čo by ste chceli, aby s vnúčatami robili. Ale hneď od začiatku je dobré, keď im poviete, čo majú deti jesť, kedy majú ísť spať. Povedzte im vlastné pravidlá, ktoré súvisia s pozeraním televízie, hraním sa na PC, jedenia sladkostí, kupovaním nových hračiek a podobne. Ale buďte aj v tomto smere tolerantní. Veď sú predsa prázdniny, a tak niektoré pravidlá nemusia deti až tak striktne dodržiavať. Prázdninový režim môže byť o niečo voľnejší. A deti dokážu pochopiť, že predsa to, čo platilo cez prázdniny, cez školský rok platiť nemusí.

 

Nezabudnite prejaviť vďačnosť

A zo všetkého najviac nezabudnite, že to, že vám starí rodiča pomáhajú s výchovou, nie je ich povinnosť. Vyjadrite svojim rodičom vďaku a oceňte ich ochotu, nasadenie a lásku, s akou sa vnúčaťu venovali. Ak máte nejaké námietky proti ich výchove alebo vám vadí, že sa dieťa vrátilo s roztrhanými nohavicami či rozbitým kolenom, odložte tieto sťažnosti na neskôr alebo sa k tomu vôbec nevyjadrujte.

Ani jeden starý rodič si nevypočuje takúto kritiku rád hneď po vašom príchode. A nezabúdajte, že starí rodičia nemajú žiadnu povinnosť vám pomáhať, starali sa o vaše deti z vlastnej vôle.

Starí rodičia sú pre deti veľmi dôležití. Vnúčatá  s nimi spoznávajú iné spôsoby trávenia voľného času a tiež  iné podoby výchovy. Učia sa tak, že svet  nemá len jednu podobu,  ale je farebný, dá sa v ňom žiť rôznymi spôsobmi a že ľudia v ňom nie sú všetci rovnakí. Starí rodičia veľmi radi odovzdávajú svojím rozprávaním deťom históriu rodiny, ale aj širšie kultúrne súvislosti. Ich čas plynie ináč ako ten rodičovský a majú aj iné poradie hodnôt. To všetko vaše deti obohacuje, a preto je dobré starým rodičom umožniť slobodne prežívať spoločný čas so svojimi vnúčatami.

 


Zdroj: R. Posse, J.Melgosa: Umenie výchovy

Čítajte viac o téme: Rodina, Starí rodičia
Zdieľať na facebooku