V jednej starej príhode sa hovorí: „Jeden muž mal kedysi orla, ktorého priväzoval reťazou o kôl. Orol chodil každý deň okolo toho kola, takže po nejakom čase vyšliapal na zemi cestičku. Keď zostarol, jeho pánovi sa ho uľútostilo a rozhodol sa, že ho pustí na slobodu. Stiahol mu z nohy kovový kruh, zdvihol ho zo zeme a vyhodil do vzduchu. Orol bol voľný, ale zabudol lietať! Spadol na zem, podišiel k svojmu starému kolu a začal okolo neho chodiť, tak ako celé roky predtým. Nedržala ho už ani reťaz, ani putá, iba zvyk!“
Koľkokrát sa už aj nám v živote stalo, že sme mali možnosť niektoré veci zmeniť, ale akosi neprichádzala sila, ktorá by nám to pomohla uskutočniť? Koľkí z nás roky putujú v začarovanom kruhu zlozvykov a nie sa ich zbaviť? Zvyk je veru železná košeľa a čím dlhšie naberáme silu do boja s ním, tak je ťažšie nad ním zvíťaziť. Mysliteľ a filozof Konfucius hovoril, že premáhať zlé návyky je potrebné hneď dnes a neodkladať ich na zajtra. Čím dlhšie ich presúvame z jedného dňa na druhý, tým hlbšie sa v nás udomácňujú. Často nám v boji so zlozvykmi bránia zaužívané stereotypy, ľahostajnosť, porovnávanie s inými, či ľudia, ktorí na nás nevplývajú práve najlepším spôsobom, no my v snahe ich neuraziť, robíme často veci, s ktorými nesúhlasíme a nerobia nás šťastnými. Zmeniť seba samého niekto dokáže silou svojej vlastnej vôle. Ďalší však potrebujú pomoc a obracajú sa na rôznych odborníkov.
Najčastejšie zlozvyky, ktoré by ste určite mali zničiť čo najskôr:
1. Zlozvyk myslieť si, že viem dosť na to, aby som vždy išiel správnym smerom.
2. Zlozvyk hľadať všade skratky namiesto skutočných riešení.
3. Zlozvyk odkladať cvičenie, učenie a iné dôležité činnosti na zajtra, pričom na potešenie a radosť určite dnes nezabudnem.
Psychológovia vravia, že zvyčajne nám trvá tri týždne, kým sa oboznámime s novou úlohou alebo návykom, ďalšie tri týždne potrebujeme, aby sa z neho stal zvyk. Tento čas potrebuje mozog na to, aby vznikli nové neurónové spojenia. Mnohí ľudia nemajú úspech vo vytváraní nového návyku, pretože vo svojom úsilí nikdy nepokračujú až za bariéru šiestich týždňov. A tiež je potrebné si uvedomiť, že najrýchlejšia cesta k tomu, aby sme sa zbavili starého zvyku, je nahradiť ho iným, podľa možností lepším.
Prečo je to také ťažké? Je to preto, lebo zvyk je súčasťou našej identity, mozog sa zmene bráni. Bojí, že sa chceme stať iným človekom. Prekonanie zlozvyku však môže viesť k obrovskému skvalitneniu života, k nájdeniu vytúženej práce či vysnívaného partnera. Takže, čo robiť preto, aby sme dostali život do správnejších koľají a vybrali sa za úspechom?
1. Zmeny robte postupne
Odborníci radia, že počas jedného mesiaca by sme mali pracovať na zmene len jedného návyku, a to pomocou malých krokov. Prehnané túžby na základe ktorých chceme niečo zmeniť zo dňa na deň sú ubíjajúce. Mozog potom nevie, na čo sa má sústrediť skôr a človek sa rýchlo vracia k predchádzajúcemu životnému štýlu. Namiesto toho, aby ste od základov zmenili svoje stravovacie návyky zo dňa na deň, urobte menší krok – prestaňte sladiť čaj.
2. Ciele si napíšte na papier
Nestačí si na nejakú plánovanú zmenu len pomyslieť. Ideálne je, keď si presne zapíšete, čo chcete urobiť, ako to budete robiť, kedy, za akých okolností, k čomu sa chcete dopracovať, ako sa za splnenú úlohu odmeníte. Vhodné je o svojom zámere niekomu aj povedať. Keď nastane situácia, keď náhodou nebudete vládať, možno práve tento človek vás podporí.
3. Tešte sa na zmenu
Predstavujte si, aké to bude úžasné, keď svoju túžbu po zmene naplníte. V mysli si vykresľujte všetky pozitívne situácie, ktoré vás čakajú.
4. Uvedomujte si prekážky
Skôr než sa pustíte do boja so zlozvykom, uvedomte si, že sa môžete stretnúť aj s prekážkami. Je lepšie byť na ne pripravený ako naivne neskôr prekvapený. Veľa si o svojom probléme čítajte. Kúpte si vhodnú literatúru, sledujte stránky na internete. Môžete sa stať súčasťou komunity v rámci diskusného fóra. Napríklad, keď sa snažíte odnaučiť fajčiť, diskutujte o tomto probléme s ľuďmi, ktorí bojujú s podobným zlozvykom. Vzájomné zdieľanie dáva silu.
5. Buďte dôslední
Urobte všetko pre to, aby ste ani jeden deň neporušili vaše predsavzatia. Totiž, ak to urobíte jeden deň, budete mať tendenciu urobiť to aj na druhý.
6. Nevzdávajte sa
Ak sa stane, že ste na prvýkrát svoju túžbu po zmene neuskutočnili, nevzdávajte sa. Vždy predsa existuje šanca začať znovu. Zistite si, prečo ste zlyhali, poučte sa z problému a vytvorte si novú a lepšiu stratégiu. Svoje zlyhanie považujte za výzvu ešte k pozitívnejšiemu kroku. Keď sa na vec pozriete takýmto spôsobom, máte väčšiu nádej nevzdať sa a svoju vysnívanú cestu dokončíte.
Je samozrejmé, že k zmene návykov môže dôjsť len na základe tvrdej a premyslenej práce. Uvedomenie si spomínaných krokov je signálom, že človek dospel k poznaniu, že všetko v konečnom dôsledku závisí len na ochote pracovať na sebe samom.
Zdroj: Charles Duhigg: Sila zvyku / Paul McKenna: Zmeňte svoj život za sedem dní