Zamysleli ste sa niekedy, koľko je medzi nami ľudí, ktorí sú bohatí, ale aj napriek tomu chodia zamračení, depresívni a s pochmúrnou náladou? Mnohí si myslíme, keď si kúpime terénne auto, náš život bude krajší alebo keď postavíme väčší dom, naša rodina bude šťastnejšia. Na všetko nové, väčšie, luxusnejšie si za pár týždňov zvykneme. Hoci chvíľu chodíme s hlavou v oblakoch a naše srdce sa raduje, všetko časom zovšednie a pôvodná nenaplnenosť či mrzutá nálada nás môžu prenasledovať aj vo svete luxusu.
Pocit bohatstva totiž nie je zárukou šťastia. Ale aj napriek tomu, že o tom vieme, často po veľkom bohatstve túžime a týmto spôsobom vychovávame aj naše deti.
Doba, v ktorej je pre väčšinu rodín všetko drahé, nás núti k tomu, aby sme sa uskromňovali. To nás často privádza k smútku a k pocitom menejcennosti. Strácame schopnosť sa tešiť a plánovať. Uskromňovanie však vôbec nemusí byť dôvodom pre pocit nešťastia alebo depresií. Niekedy stačí málo a náš svet sa môže zmeniť na krásny aj napriek tomu, že sa nám to na prvý pohľad nemusí tak zdať.
Pravda je taká, že nepotrebujeme veľa, aby sme dobre žili – potrebujeme iba správny postoj. A k tomuto postoju je dobré vychovávať aj naše deti. Na čo by ste teda mali sústrediť vašu pozornosť?
Prejavujte vďaku
Každý deň sa nám prihodí niečo pekné, milé alebo nevšedné. Tieto malé potešenia si stačí viac všímať. Aj jednoduché veci majú v našom živote zmysel. Dobrá kniha požičaná z knižnice, prechádzka s kamarátom v prírode, ranný beh, úsmev neznámeho človeka na ulici, nečakaná pomoc, s láskou pripravené jedlo, nádherné počasie, vitalita, zdravie, chuť pracovať. Tieto malé potešenia sú kľúčom k tomu, ako žiť dobre a netrápiť sa sústavne nad tým, že chceme mať stále viac a viac.
Prestaňte sa porovnávať
Veľa nepríjemných pocitov do nás vkĺzne často vtedy, keď sa sústavne porovnávame s inými. Porovnávanie potom vedie k závisti a práve tá je prameňom ďalších zlých pocitov a mnohých psychických problémov. Nemá zmysel závidieť, lebo nikdy nevieme, či človek, ktorému závidíme, je naozaj aj šťastný. Nepoznáme pôvod jeho majetku, a to, čo navonok vyzerá ako niečo úžasné, môže byť prameňom niečoho, čo dotyčného človeka ani neteší. Veď koľko ľudí síce býva v luxusných domoch, ale na krku majú dennodenne nôž v podobe vysokej hypotéky a svoju rodinu ani nevidia? Koľkí síce majú drahé autá, ale nevládzu platiť leasing a tak si začnú požičiavať? A koľkí prišli k majetku klamstvom a podvodmi a celoživotne žijú v strachu, aby toto klamstvo nikdy neuzrelo svetlo sveta?
Ignorujte reklamu
Všade, kde sa pozrieme sme dnes bombardovaní informáciami o tom, čo všetko potrebujeme k tomu, aby sme boli naozaj šťastní. Keď sa však nad tým zamyslíme, v reklame nikomu nejde o naše šťastie, ale o vlastný zisk. Odstránením reklamy z nášho života zistíme, že k životu potrebujeme oveľa menej vecí, ako sme si pôvodne mysleli. Existuje veľa ľudí, ktorí odstránili zo svojho života napríklad televíziu, kde na nás reklama doslova kričí každých pár minút. Od tej chvíle sú šťastnejší a hlavne slobodnejší. Odstránením reklamy zo života sa stávame viac sami sebou. Sústreďujeme sa na naše skutočné potreby a dokážeme peniaze investovať do vecí, ktoré sú pre nás dôležité a urobia nám skutočnú radosť.
Ignorujte značky
Za značku sa platí. A to vysoká cena. Pri podrobnejšom prieskume výrobkov často zisťujeme, že aj tie, ktoré sa nespájajú s najznámejšou značkou, sú veľmi dobré a neraz i lepšie. Ale aj napriek tomu sme často zaslepení vlastnením vecí s logom predávaným vďaka množstvu hraných emócií v reklamách. Buďte realisti a nepodliehajte emóciám. Hovorte svojim deťom pravdu, že táto značka je nad vaše pomery. Nenaučte ich stotožňovať sa od mala s deťmi, ktorých rodiny majú iné finančné zázemie. Dostanete ich tak vďaka vašej snahe dávať im všetko do začarovaného kruhu stotožňovania sa s deťmi, ktorým neskôr nebudú môcť konkurovať a bude to pre nich ešte bolestnejšie.
Buďte šťastní za to, čo máte a kde ste
Príliš často chceme byť niekde inde, robiť niečo iné s inými ľuďmi než s ktorými sme teraz a chceme veci iné než tie, ktoré už máme. To, kde sme a s kým sme, je predsa úžasné. Má to svoj význam a opodstatnenie.
Pestujte si schopnosť odlíšiť podstatné od nepodstatného
Schopnosť odlíšiť podstatné od nepodstatného, hodnotné od nehodnotného je niekedy naozaj veľkým umením. Len poznanie, že sme nepremárnili svoj život získavaním nepotrebných vecí, nám dáva skutočnú radosť, pokoj a vnútorné naplnenie. Len život zameraný na preferovanie trvalých hodnôt, sa aj v dnešnej dobe môže stať zárukou úspechu, ktorý je zaručený a dlhodobý.
Trénujte si súcit, empatiu, altruizmus
Už pred mnohými rokmi hovorila Matka Tereza ľuďom, že najvážnejšou chorobou súčasnosti nie je malomocenstvo alebo tuberkulóza, ale skôr pocit nechcenosti a osamelosti. Práve z týchto pocitov a stále sa zvyšujúceho egoizmu sú ľudia nešťastnejší viac ako z čohokoľvek iného. Súcit a pomoc druhým vytvára láskyplné a úprimné vzťahy. Úprimné väzby s ľuďmi a dlhoročné nezištné priateľstvá sú naozajstné klenoty, ktoré sa nedajú nikde kúpiť a o ich existenciu sa musíme snažiť. Práve trénovanie týchto vlastností náš život robí šťastným a nepotrebujeme k tomu žiadne materiálne bohatstvo. Rozdávaním radosti druhým rastie naša vlastná radosť a pocit šťastia. A pri rozdávaní tohto šťastia vôbec nezáleží na veľkosti nášho bankového konta.
V konzumnom svete je celý mechanizmus pôsobenia na ľudí prispôsobený tak, aby sme veľa nakupovali, vlastnili, predbiehali sa navzájom a porovnávali. Túto skutočnosť využíva hlavne svet módy, médií a reklamy. No a práve tento nablýskaný svet je pre ľudí veľmi príťažlivý, ľahko mu podliehajú a nechávajú sa do neho niekedy až veľmi rýchlo a ľahko vtiahnuť. Potom sa stávame otrokmi aj takých túžob, nad ktorými by sme za normálnych okolností ani neuvažovali. Našťastie v 21. storočí má človek slobodnú vôľu a môže kráčať vlastným smerom. Nič mu v tom nebráni, možno len vlastná pohodlnosť a možno tajná túžba predvádzať sa pred inými. Ak si dokážeme tieto skutočnosti uvedomiť, nájsť si vlastnú cestu existencie, svoje malé radosti všedného dňa, vlastné poslanie, prostredníctvom ktorého dokážeme pomáhať iným, budeme mať väčšiu šancu stať sa šťastnejšími.
Vždy okolo nás budú žiť materiálne bohatší ľudia ako sme my. Nemá zmysel sa nad touto skutočnosťou trápiť. Jeden výskum sa zaoberal, kde žijú najšťastnejší ľudia na svete. Zistil, že najšťastnejší ľudia žijú v Bhutane. Paradoxné je, že táto priemyslom nedotknutá krajina je jednou z najchudobnejších na svete. Zároveň sa však zistilo, že práve v tejto krajine si ľudia často nezištne pomáhajú a pociťujú šťastie po vykonaní dobrého skutku. A predovšetkým, Buthančania sa učia neporovnávať sa s tými, ktorí sú na tom materiálne lepšie. Od detstva im rodičia vštepujú poznanie, že vždy sa nájde niekto, kto bude ešte bohatší, preto táto cesta vedie len k nešťastiu človeka.
Celoživotná snaha stať sa čestným, spravodlivým, nezištným, dobrosrdečným, ústretovým voči iným, láskavým, ušľachtilým človekom je majetok, o ktorý nielen nikdy neprídeme, ale bude pre nás šťastím a radosťou. A práve táto poznanie je dobrým stimulom na to, ako aj v konzumnom svete prežiť plnohodnotný a šťastný život.